סגור

ביידן מגלה נכונות להתפשר על העלאות המסים

נשיא ארה"ב העריך שלאחר שבועות של התנגחויות בתוך המפלגה הדמוקרטית נרשמה התקרבות להסכם סביב התוכניות החברתיות שהוא מקדם; בין היתר אמר שלא סביר שהעלאת מס החברות - אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלו - תהיה חלק מהחקירה המקודמת; ייתכן שיסתפק בהצעה למס מינימלי

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר אתמול (ה') שהוא נסוג מהעלאות מסים שהבטיח לבצע כדי לממן את תוכנית התשתיות שלו, ואמר שהוא פתוח לרפורמה בנושא זכויות ההצבעה בסנאט ע"י "שינוי מהיסוד" של מסורת הפיליבסטר הנהוגה בו.


בפגישת שנערכה בבולטימור ושודרה ב-CNN, ביידן אמר שהוא קרוב להסכם תקציבי גדול לאחר שבועות של התנגחויות פנימיות בין חברי המפלגה הדמוקרטית. עם זאת, הוא אמר שלא סביר שהעלאת מס החברות, שהיתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלו (ביידן דוגל בהעלאת מס החברות ל-28%), תהיה חלק מהחקיקה המקודמת.

1 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן 22.9.21
ג'ו ביידן 22.9.21
הנשיא ג'ו ביידן
(AP)

הצעה נפרדת למס חברות מינימלי עשויה לספק את המימון לתוכניות החברתיות של ביידן, שנמצאות בליבה של מדיניות הפנים שלו, כך לדבריו.
סוגיית המיסוי היתה כאמור נדבך מרכזי בתוכנית הכלכלית של ביידן, שנתונה לוויכוח סוער בגבעת הקפיטול ובבית הלבן, כשהצדדים מחפשים נקודת פשרה בין רצון הפרוגרסיבים בסדרה של תוכניות חדשות, והמתונים החוששים מעלויותיה.
פשרת המיסוי תוכל לעזור "למכור" את התוכנית לסנאטורית קירסטו סינמה (Kyrsten Sinema), שהביעה דאגה מתוכניתו של ביידן להעלות את מס החברות, לאחר שהנשיא הקודם דונלד טראמפ הוריד אותו לפני ארבע שנים מ-35% ל-21%. סינמה והסנאטור ג'ו מנצ'ין (Joe Manchin), שניהם דמוקרטים מתונים, דחפו להשקעה קטנה יותר, והתנגדו לכמה מהמרכיבים של התקציב שהציע ביידן.
המשא ומתן מתרכז כעת בחמישה נושאים, לדברי ביידן. הוא אמר שתוכנית האנרגיה הירוקה טרם נזנחה, והוסיף שסינמה "מאוד תומכת" במדיניות הסביבתית שהוא מקדם. עוד הוסיף כי ייתכן שימוש בתמריצי מס במסגרת התוכנית הסביבתית, ושמנצ'ין תומך בכך. הוא גם הביע ביטחון בתוכנית התשתיות הדו-מפלגתית בהיקף טריליון דולר שהוא מקדם, ובתכנית ההוצאות החברתיות שלו, שנקלעה לקשיים, ואשר תעלה לדבריו פחות מ-2 טריליון דולר.
הוא העריך שהמפלגה הדמוקרטית תגיע להסכם סביב התוכניות הכלכליות ואמר כי "אם לא נוכל בסופו של דבר להתאחד במדינה הזו, אנחנו בצרות קשות. אני כן חושב שאשיג הסכם".
כשנשאל לגבי זכויות הצבעה, ביידן הביע את תמיכתו בשינוי מסורת הפיליבסטר של הסנאט, שדורשת ש-60 מתוך 100 הסנאטורים יצביעו בעד רוב החוקים שמועלים לאישור. המסורת הזאת הותירה את המפלגה הדמוקרטית חסרת כוח בנושאי מפתח, עקב הרוב הדחוק שלה. עדיין "לא ידוע" האם בכוונתו להיפטר ממסורת הפיליבסטר לגמרי, הוא הוסיף.