סגור

בדקה ה-90: ביידן חתם על התקציב, השבתת הממשל נמנעה

כמה שעות לפני פקיעת תוקפו של התקציב החדש, נשיא ארה"ב חתם על הצעת החוק שתאפשר את המשך מימון השירותים הפדרליים עד 3 בדצמבר - לאחר שהקונגרס אישר ההצעה; עם זאת הדמוקרטים והרפובליקאים טרם הגיעו להסכמה בעניין העלאת תקרת החוב

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן חתם הלילה על הצעת החוק שאישר הקונגרס האמריקאי, ותאפשר את המשך תקצוב הממשל הפדרלי באופן זמני, עד 3 בדצמבר. בכך נמנעה השבתת הממשל - שעות אחדות לפני פקיעת תוקפו של התקציב הקיים, ב-1 באוקטובר.


מוקדם יותר, אישר הקונגרס את התקציב הזמני: ראשית, הסנאט העביר אותה ברוב של 65 תומכים מול 35 מתנגדים; בהמשך ההצעה הועברה להצבעת בית הנבחרים, ושם אושרה ברוב של 254 מול 175.
במקביל, הדמוקרטים בקונגרס מנהלים דיונים קדחתניים על אישור החלק הראשון בתוכנית התשתיות הענקית שמקדם ביידן, שהיקפה כטריליון דולר.
מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, הכריז על העסקה שהושגה עם הרפובליקאים, הכוללת מימון לנפגעי אסונות טבע בסך 28.6 מיליארד דולר, וסיוע לפליטים מאפגניסטן ב-6.3 מיליארד דולר.

1 צפייה בגלריה
הקפיטול ב וושינגטון ארצות הברית
הקפיטול ב וושינגטון ארצות הברית
הקפיטול ב וושינגטון ארצות הברית
(צילום: גטי אימג'ס)

אלמלא הושגה העסקה, השירותים הפדרליים היו כאמור נסגרים חלקית בחצות, כשמקרים דומים בעבר כללו הוצאתם לחל"ת של מאות אלפי עובדים, דחייה של החזרי מס וסגירת פארקים ואתרים לאומיים.
הצעת החוק מותירה עם זאת בצד סוגיות שהצדדים טרם הגיעו להסכמה לגביהן, ובראשן העלאת תקרת החוב של ארה"ב, לה מתנגדים הרפובליקאים. סנאטורים מהמפלגה מנעו קבלת הצעה נפרדת שכוללת מניעת סגירה של שירותי הממשלה וכן הגדלת התקרה - שמאפשרת לממשל לנטול הלוואות נוספות. בעקבות כך הופעל לחץ על הדמוקרטים להעביר הצעה שתטפל רק בסגירה האפשרית. בסופו של דבר 34 רפובליקאים בבית הנבחרים הצביעו יחד עם הדמוקרטים לאישור ההצעה.
סוגיית תקרת החוב קשורה למחלוקת לגבי חבילת ההוצאות בגובה 3.5 טריליון דולר שיזם ביידן. הרפובליקאים מסרבים לאשר את העלאת תקרת החוב בטענה שההוצאות של ביידן ייצאו משליטה וינפחו את החוב הלאומי, שעומד כיום על 29 טריליון דולר.
לפי שרת האוצר האמריקאית, ג'נט ילן, המחוקקים צריכים להעלות את תקרת החוב עד 18 באוקטובר, אחרת תיקלע המדינה לחדלות פירעון. לדבריה, לאחר התאריך הזה יוותרו בידי האוצר משאבים מוגבלים ביותר, שייעלמו במהירות.