סגור

הולנד תטיל סגר חלקי, אוסטריה עשויה להורות ללא מחוסנים להישאר בבית

הגל הרביעי של הקורונה מכה בחלק ממדינות אירופה; בהולנד מתוכננות מגבלות חדשות שיימשכו שלושה שבועות לפחות - בין השאר יוגבלו התקהלויות בבתים ויומלץ לעבוד מרחוק; קנצלר אוסטריה: "החורף הזה לא יהיה נעים למי שלא התחסנו"; שר הבריאות של גרמניה: "המצב חמור"

הולנד תהפוך למדינה הראשונה במערב אירופה שמטילה סגר חלקי מאז הקיץ, כך לפי דיווחים בכלי התקשורת המקומיים. החל מיום שבת יוטלו מגבלות מחמירות חדשות, לנוכח מספר השיא של נדבקים חדשים. ראש הממשלה מארק רוטה צלהכריז הערב על המגבלות, שיימשכו שלושה שבועות לפחות ויכללו סגירת ברים, מסעדות וחנויות לא חיוניות החל מהשעה שבע בערב, כך לפי דיווח ברשות השידור ההולנדית NOS.
כמו כן, התקהלויות בבתים יוגבלו לעד ארבעה אנשים, כל אירועי הספורט יתקיימו ללא קהל ויומלץ לעבוד ככל האפשר מהבית. עם זאת, בתי הספר, התיאטראות ובתי הקולנוע יישארו פתוחים.
צוות ניהול המשבר שהקימה הממשלה אף המליץ להגביל את הכניסה של אנשים לא מחוסנים למקומות ציבוריים. בשלב זה, מספיק להראות בדיקת קורונה שלילית כדי להיכנס למקומות מסוימים ולפי הדיווחים השרים היו חלוקים בשאלה האם לוותר על חובת הבדיקה. החלטה סופית בעניין אמורה להתקבל בהמשך היום.

3 צפייה בגלריה
משפחה הולנדית מסכות אמסטרדם הולנד נגיף קורונה
משפחה הולנדית מסכות אמסטרדם הולנד נגיף קורונה
אמסטרדם. חובת עטיית המסיכות הוחזרה
(צילום: אם סי טי)
הממשלה בהולנד הסירה את מרבית הגבלות הקורונה בספטמבר, אך מספר המאומתים היומי טיפס השבוע לשיא מאז תחילת המגפה של 16,364 וכבר בסוף השבוע שעבר הוחזרה חובת עטיית מסכות במקומות ציבוריים ובחנויות.
עם זאת, שיעור המחוסנים בהולנד נחשב גבוה יחסית ועומד על 69% מהאוכלוסייה, מעל הממוצע של 65.8% באיחוד האירופי.

"שיעור החיסון באוסטריה - מביש"

בתוך כך, קנצלר אוסטריה, אלכסנדר שלנברג, הזהיר כי המדינה עלולה בעוד כמה ימים להורות לאנשים לא מחוסנים להישאר בבתיהם. במסיבת עיתונאים אמר שאלנברג כי שיעור ההתחסנות במדינה "נמוך באופן מביש", ורמז על האפשרות שיוטלו בימים הקרובים מגבלות על הלא מחוסנים. "במדינות אחרות שיעור המתחסנים גבוה בהרבה. זה מביש כי יש לנו מספיק חיסונים זמינים", הוסיף. בסביבות 65% מאוכלוסיית אוסטריה מחוסנת לגמרי נגד קורונה, אחד השיעורים הנמוכים באיחוד האירופי.

3 צפייה בגלריה
קנצלר אוסטריה אלכסנדר שלנברג
קנצלר אוסטריה אלכסנדר שלנברג
קנצלר אוסטריה אלכסנדר שלנברג
(גטי)

לפי התוכנית של המדינה, עליה הוסכם בספטמבר, לא מחוסנים יידרשו להישאר בבתים ברגע ש-30% מהמיטות במחלקות הטיפול הנמרץ יאויישו על ידי חולי קורונה. השיעור הנוכחי עומד על 21%, כך לפי הנתונים של הסוכנות האוסטרית לבריאות ובטיחות מזון (AGES).
כבר עכשיו לא מחוסנים אינם מורשים להיכנס למתחמי בידור, מסעדות, מספרות ומקומות ציבוריים נוספים. אם המגבלות החדשות ייכנסו לתוקף, הלא מחוסנים יידרשו להישאר בבתים ויורשו לצאת רק לסיבות מוגדרות. החוקים יאכפו על ידי פקחים שיבצעו בדיקות פתע. "ברור שהחורף הזה לא יהיה נעים ללא מחוסנים", הוסיף שאלנברג. "הסגר עלול להגיע מהר מכפי שחושבים".

מרקל: "לכל אחד יש גם חובה מסוימת לתרום להגנה על החברה"

בגרמניה, הגל הרביעי של קורונה מכה בכלכלה הגדולה באירופה בכל הכוח, ובכירי מערכת הבריאות מזהירים שאין סימנים לכך שמספרי השיא של נדבקים חדשים בכל יום צפויים לרדת בקרוב.
לות'ר ווילר, מנהל המכון הרפואי RKI, אמר לסוכנות הידיעות בלומברג כי בחלק מבתי החולים במדינה יש כבר עתה עומס גדול, וכי המאמצים להאיץ את מתן החיסונים יישאו פרי רק בעוד כמה שבועות. לפיכך, בחלק מהאזורים עם מספר הנדבקים הגבוה ביותר שוקלים להטיל מחדש הגבלות ולאמץ שוב אסטרטגיות שהיו בשימוש בחורף שעבר.
"המצב חמור", הודה גם שר הבריאות ינס ספאהן במסיבת עיתונאים שקיים. "עלינו לעשות כל שנחוץ כדי לשבור את הדינמיקה הזו או שכל המדינה תחווה דצמבר עגום".
מספר המאומתים היומי בגרמניה עלה השבוע מעל 50 אלף, ובתי החולים במדינות בוואריה, תורינגיה וסקסוני כבר מדווחים על לחץ רב. ווילר אף ציין כי בהתבסס על הניסיון הקודם, מבין 50 אלף המאומתים החדשים, כ-350 יתאשפזו במחלקות טיפול נמרץ וקרוב ל-200 עלולים למות.


3 צפייה בגלריה
קורונה בית חולים ב גרמניה
קורונה בית חולים ב גרמניה
בית חולים בגרמניה
(AP)
בשל הנסיבות קראו ווילר ושר הבריאות להאיץ את קצב חלוקת החיסונים, כולל שכנוע סרבנים לקבל מנות ראשונות ומתן זריקות בוסטר לעשרות מיליוני אנשים.
הקנצלרית היוצאת אנגלה מרקל אמרה כי אנשים שעדיין לא התחסנו נגד קורונה חייבים להבין שיש להם חובה כלפי שאר החברה. על רקע העלייה בתחלואה במדינה הוסיפה הקנצלרית היוצאת כי הזכות של כל אחד להתחסן "היא הישג עצום של מדע וטכנולוגיה", אך לכל אחד "יש גם חובה מסוימת לתרום להגנה על החברה".
שיעור המתחסנים בגרמניה נחשב אחד הנמוכים במערב אירופה. לפי נתוני משרד הבריאות קרוב ל-18 מיליון גרמנים בגילי 12 ומעלה לא חוסנו לגמרי, בהם 3.5 מיליון אנשים מעל גיל 60.
במכון הרפואי RKI אף המליצו לבטל אירועים גדולים ולהימנע ממגע לא חיוני. עם זאת, אולף שולץ מנהיג מפלגת הסוציאל דמוקרטים המתעתד להקים ממשלה ולהחליף את מרקל בתפקיד הקנצלר, אמר כי גרמניה צריכה להתכונן לחורף אך ההחלטה על ההגבלות תיפול בעיקר על הממשלות המקומיות. הממשלה הנכנסת גם מתכוונת לאפשר למצב החירום להסתיים ב-25 בנובמבר, כך שלא יהיה באפשרותה יותר להטיל סגר ארצי ולסגור בתי ספר.