סגור
סניף של בנק אוף אמריקה בניו יורק
סניף של בנק אוף אמריקה בניו יורק (בלומברג)

מנהלי קרנות חוששים: משבר הנדל"ן המסחרי יגרום למחנק אשראי

מסקר שערך בנק אוף אמריקה עולה כי כ־16% מהנשאלים הגדירו "אירוע אשראי מערכתי" כסיכון המוביל לשווקים, בהשוואה ל־11% חודש קודם לכן

גובר החשש כי משבר הנדל"ן המסחרי בארצות הברית יצית מחנק אשראי במדינה — כך עולה מסקר שערך בנק אוף אמריקה בקרב מנהלי קרנות.
כ־16% מהנשאלים בסקר שנערך החודש הגדירו "אירוע אשראי מערכתי" כסיכון המוביל לשווקים, זאת בהשוואה ל־11% חודש קודם לכן. לפי מנהלי הקרנות, שוק הנדל"ן המסחרי הוא המקור העיקרי להתפרצות משברי אשראי. גורמים נוספים כוללים בנקאות צללים ומוסדות פיננסיים שאינם בנקים ולא חלה עליהם רגולציה, כמו קרנות גידור וקרנות השקעה פרטיות.
עד סוף השנה הבאה יגיע מועד פירעונם של תשלומי משכנתא לנדל"ן מסחרי בשווי 1.5 טריליון דולר. עלויות ההלוואה הגבוהות יותר בשילוב תנאי אשראי מהודקים יותר וירידה בשווי הנכסים בעקבות המעבר לעבודה מרחוק, הגבירו את הסיכויים לחדלות פירעון. השנה צפוי פירעונן של הלוואות נדל"ן מסחרי בשווי 929 מיליון דולר — כך לפי איגוד בנקאי המשכנתאות. החשש הוא כי הלווים ייאלצו למחזר הלוואות, אך הפעם בשיעורי ריבית גבוהים יותר, או שייאלצו למכור את הנכסים בהנחה משמעותית.
לעומת החשש בקרב מנהלי הקרנות, שרת האוצר ג'נט ילן אופטימית יותר לגבי החולשה במגזר הנדל"ן המסחרי וההשלכות הפוטנציאליות על מערכת הבנקאות. בשימוע שהתקיים בוועדת הפיננסים של הסנאט החודש אמרה ילן, כי צפויים עוד הפסדים ברקע החולשה במגזר, אך להערכתה המשבר לא יתפתח לכדי "סיכון מערכתי". לדבריה, החשיפה של הבנקים הגדולים נמוכה יחסית, "אבל ייתכן שבנקים קטנים יותר נפגעו".