סגור

מכה לביידן
ביהמ"ש העליון חסם את היוזמה לחובת חיסון לעובדים

ממשל ביידן שם יהבו על חובת חיסוני קורונה בעסקים בהם 100 עובדים ומעלה, או הצגת בדיקה שלילית מדי שבוע; בית המשפט קבע כי הסוכנות הפדרלית שהחלה ליישמה נקטה בפרשנות מרחיבה מדי בענייני בריאות הציבור; עם זאת, הוא אפשר את הסידור במתקנים רפואיים

בית המשפט העליון בארה"ב חסם היום (ה') את היוזמה בה תמך הנשיא ג'ו ביידן לחובת חיסוני קורונה בעסקים בהם 100 עובדים ומעלה. לפי החוק, על העובדים במקומות אלו להתחסן או להציג בדיקה שלילית מדי שבוע כדי להיכנס למקום העבודה, ועל הלא מחוסנים לעטות מסיכות בחללים סגורים במקום העבודה. עם זאת, בית המשפט מאפשר ליישמו במתקנים רפואיים שמקבלים תשלומים מתוכנית הביטוח הרפואי מדיקאייד ומדיקייר.לפי CNBC, הסוכנות הפדרלית לבטיחות ובריאות במקומות העבודה (Occupational Safety and Health Administration) כבר החלה להפעיל לפני שלושה ימים את החוק תחת סמכויות החירום שלה, שהוענקו לה על ידי הקונגרס. הסוכנות יכולה לקצר את הליך החקיקה הרגיל, שעשוי להימשך גם שנים, וזאת אם שר העבודה קובע סטנדרטי בטיחות חדשים במקרה של סכנה הנשקפת לעובדים.


1 צפייה בגלריה
הנשיא ג'ו ביידן בכנס מקוון עם החקלאים
הנשיא ג'ו ביידן בכנס מקוון עם החקלאים
הנשיא ג'ו ביידן
(צילום: רויטרס)

ממשל ביידן טען בפני בית המשפט העליון שהחוק נחוץ כדי להתמודד עם "הסכנה החמורה" שמציבה הקורונה, בעיקר לנוכח גל התחלואה שגורם וריאנט האומיקרון. אבל רוב של שישה שופטים שמרנים מול שלושה ליברלים הביע ספק עמוק בנוגע למהלך הממשלתי.
השופט הראשי, ג'ון רוברטס, שמונה עוד בימי הנשיא הריפובליקני ג'ורג' וו. בוש, אמר במהלך הדיונים שלדעתו קשה לטעון שהחוק הרלוונטי שחוקק בשנת 1970 "מאפשר לסוכנויות (הפדרליות) ליישם רגולציה כה חריפה".
"למרות שהקונגרס נתן לסוכנות את הסמכות לרגולציה הנוגעת לסכנות במקום העבודה, הוא לא נתן לה כוח לעשות זאת בעניין בריאות הציבור באופן רחב יותר", כך נכתב בפסיקת בית המשפט, "דרישה מ-84 מיליון אמריקאים, שפשוט עובדים בעסקים בהם יש יותר מ-100 עובדים, בוודאי נופלת תחת הקטגוריה האחרונה".
החוק של ממשל ביידן אותגר על ידי תביעות משפטיות של לא פחות מ-27 מדינות בהן יש תובעים כלליים או מושלים ריפובליקנים, וכן עסקים פרטיים, קבוצות דתיות וגורמים בתעשייה כמו הפדרציה הקמעונאית הלאומית, איגודי נהגי המשאיות האמריקאים והפדרציה הלאומית של עסקים עצמאיים. ההסדר שהציע ממשל ביידן כבר הופעל ביחס לעובדי הממשל הפדרלי.