סגור

לקראת צעד חריג ביפן? הממשלה שוקלת שחרור עתודות נפט

רה"מ קישידה הכריז כי הצעד נשקל בתגובה לעליית המחירים; עד כה ביצעה הכלכלה השלישית בגודלה בעולם שימוש בעתודות הנפט שלה רק במסגרת התמודדות עם אסונות טבע וסיכונים גיאופולטיים; כן נחשפה תוכנית תמריצים בסך של 490 מיליארד דולר הכוללת צעדי התמודדות עם עליית המחירים

ראש ממשלת יפן, פומיו קישידה, הכריז היום (שבת) כי ממשלתו שוקלת לשחרר עתודות נפט בתגובה לעליית המחירים, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות היפנית קיודו.


זו עשויה להיות הפעם הראשונה שיפן מבצעת מהלך מסוג זה במטרה להוריד מחירים. בפעמים קודמות השתמשה המדינה בעתודות על מנת להתמודד עם אסונות טבע (כמו רעידת האדמה ב-2011) וסיכונים גיאופוליטיים (למשל בעקבות מלחמת המפרץ בראשית שנות התשעים).
המהלך ייצא לפועל בשעה שהממשל האמריקאי מפעיל לחץ על הכלכלות הגדולות בעולם לשחרר נפט מהעתודות האסטרטגיות שלהן כדי לבלום את עליית מחירי האנרגיה. בארה"ב אף פנו לראשונה לסין בבקשה לשקול שחרור חלק מהמלאי. "אנחנו מתקדמים מתוך שיקולים של מה אנחנו יכולים לעשות בתיאום עם ארה"ב ומדינות אחרות", אמר קישידה לעיתונאים.

1 צפייה בגלריה
קוסמו אנרג'י תחנת דלק יפן
קוסמו אנרג'י תחנת דלק יפן
תחנת דלק ביפן
(צילום: רויטרס)

מחירי הנפט אמנם רשמו אמש ירידה בוול סטריט, אך בסך הכל טיפסו לאחרונה לרמתם הגבוהה ביותר מאז 2014 - יותר מ-85 דולר לחבית. מדובר בזינוק של 75% מראשית השנה.
מזכ"ל הקבינט היפני, הירוקאזו מאצונו, אמר שלשום כי הממשלה עוקבת מקרוב אחר ההשפעה של עליית מחירי הנפט על הכלכלה השלישית בגודלה בעולם. "במקביל לקריאה למדינות יצרניות הנפט להגדיל את התפוקה, אנחנו שואפים לייצב את שווקי האנרגיה על ידי תיאום עם כלכלות גדולות וארגונים בינלאומיים כמו סוכנות האנרגיה הבינלאומית", אמר.
יפן מייבאת את מרבית הנפט שלה מהמזה"ת. לפיכך העלייה האחרונה במחירי הנפט והיחלשות הין היפני מובילות לעלויות ייבוא גבוהות יותר, ומהוות מכה כפולה למדינה הנסמכת על מסחר.
במקביל הממשלה היפנית חשפה אתמול תוכנית תמריצים בגובה 490 מיליארד דולר, כולל צעדים להתמודדות עם מחירי הנפט. הממשלה מתכננת לסבסד בתי זיקוק בתקווה לבלום את עליית מחירי הדלק הסיטונאיים ולהקל על משקי בית וחברות. "מה שחשוב הוא לדחוק במדינות יצרניות הנפט להגביר את הייצור", אמר קישידה כבר בחודש שעבר לאחר דיונים עם שרי הקבינט.