סגור
הפגנה פרו פלסטינית אוניברסיטת קולומביה ניו יורק 13.10.23
הפגנה פרו-פלסטינית באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. (צילום: Jeenah Moon / Reuters)

אוניברסיטת קולומביה: שני ארגוני סטודנטים פרו-פלסטינים יושעו - מוסלמי ויהודי

בעקבות הפגנה פרו-פלסטינית שהתקיימה ביום ה' ללא רשות וכללה לדברי האוניברסיטה "רטוריקה מאיימת והפחדה", הוחלט להשעות את שני הארגונים האנטי-ציוניים: "הסטודנטים למעון צדק בפלסטין" ו-"קול יהודי לשלום", אשר גילו סולדיריות ביניהם בקריאה להפסקת אש בעזה

על רקע החיכוכים והמהומות בקמפוסים של האוניברסיטאות בארה"ב עקב המלחמה בעזה, החליטה ליגת הקיסוס (Ivy League) להחרים שני ארגוני סטודנטים פרו-פלסטינים, האחד מוסלמי והשני יהודי.
אוניברסיטת קולומביה בניו יורק שבה התרחשו בחודש האחרון הפגנות בקמפוס, השעתה את ארגון הסטודנטים למען צדק בפלסטין ואת ארגון קול יהודי לשלום. שני ארגוני הסטודנטים הם אנטי-ציוניים, וגילו סולידריות בקריאה להפסקת אש במלחמה בעזה.
הארגונים יושעו עד סוף סמסטר הסתיו על פי הצהרת ג'רלד רוסברג, סגן הנשיא של ליגת הקיסוס, ביום ו'. "ההחלטה התקבלה לאחר ששני הארגונים הפרו שוב ושוב את מדיניות האוניברסיטאות לקיום אירועים בקמפוס. השיא היה באירוע שהתקיים ללא רשות ביום חמישי אחה"צ למרות האזהרות, וכלל רטוריקה מאיימת והפחדה", לדברי רוזנברג. הוא לא פירט כיצד בדיוק הופרה המדיניות.
במסגרת ההשעיה הארגונים לא יוכלו לקיים אירועים ולקבל מימון לפעילותם עד שיצהירו על "מחויבות לעמידה במדיניות האוניברסיטה", אמר רוזנברג. ההודעה של הנהלת קולומביה באה לאחר מחאה מסיבית של סטודנטים שכללה הצבת מיצב אומנותי מול בניין ההנהלה. ארגוני הסטודנטים טענו כי ההפגנות היו שקטות.
המועצה ליחסים בין ארה"ב לאסלאם (CAIR) גינתה את החלטת אוניברסיטת קולומביה. "אנו שוב עדים לדיכוי ולהשתקה של הקולות הפרו-פלסטינים בקמפוס", אמר עפאף נאשר, מנכ"ל סניף CAIR בניו יורק. "אנו קוראים לאוניברסיטה להפסיק את המתקפה הזו על חופש הביטוי המוגן חוקתית", הוסיף.