סגור
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב ביקורו ב ישראל 18.10.2023
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (צילום: AP/Evan Vucci)

חדשות רעות לארה"ב: מודי'ס הורידה את תחזית הדירוג לשלילי

סוכנות דירוג האשראי נימקה את ההחלטה בסיכונים הגדלים לאיתנות הפיסקאלית של הכלכלה הגדולה בעולם והדגישה את הצורך לנקוט באמצעים להפחתת הוצאות הממשל או להגדלת הכנסות; גם המחלוקות בקונגרס השפיעו על ההחלטה; הדירוג עצמו נותר ברמה הגבוהה ביותר - AAA

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הורידה את תחזית הדירוג של ארה"ב מיציב לשלילי בשל סיכונים גדלים לאיתנות הפיסקאלית של המדינה. עם זאת, במודי'ס שמרו ללא שינוי על הדירוג עצמו - ברמה הגבוהה ביותר של AAA.
"על רקע שיעורי ריבית גבוהים, אם לא יינקטו צעדי מדיניות פיסקאליים להפחתת ההוצאות הממשלתיות או להגדלת ההכנסות, ההערכה היא שהגירעון הפיסקאלי האמריקאי יישאר גבוה ביותר ויחליש משמעותית את יכולות הממשל למימון החובות", כך נמסר מהסוכנות. עוד ציינו שם כי המחלוקות בקונגרס הן גורם נוסף שהשפיע על ההחלטה: "הפילוג הפוליטי המתמשך בתוך הקונגרס האמריקאי מעלה את הסיכון לכך שלא יצליח להגיע להסכמה על תוכנית פיסקאלית להאט את הירידה ביכולת למימון החובות".
בכל הקשור לדירוג עצמו, במודי'ס ציינו כי ההערכה היא שארה"ב "תשמור על החוזק הכלכלי הגבוה שלה", וכי אם בטווח הבינוני תוכל להגיע לצמיחה חיובית נוספת יהיה בכך להאט את ההידרדרות ביכולת לממן את החובות.
בממשל דחו את התחזית השלילית של מודי'ס. "הכלכלה האמריקאית נותרה חזקה והאג"ח הממשלתיות של ארה"ב הן הנכס הבטוח המוביל בעולם", מסר סגן שרת האוצר וואלי אדיימו.
ההחלטה של מודי'ס התפרסמה בשעה שהקונגרס נאלץ להתמודד שוב עם איום מתגבר של השבתה של שירותי הממשל. נכון לעכשיו, הוסכם על תקציב עד ה-17 בנובמבר בלבד, והמפלגות לא מצליחות להסכים על מימון מעבר לתאריך הזה. יו"ר בית הנבחרים החדש מייק ג'ונסון הרפובליקני הודיע כי יפרסם היום (שבת) תוכנית למימון הממשל, שתעלה להצבעה ביום שלישי.
לעומת מודי'ס, בסוכנות הדירוג פיץ' הורידו באוגוסט את הדירוג האמריקאי לרמה של AA+.