סגור
23.1.24 חאן יונס רצועה רצועת עזה תקיפה תוקפים מתקיפים התקפה צה"ל צבא הגנה ישראל תיעוד תיעודים מתעדים תיעדו מלחמה לחימה חרבות ברזל כוח כוחות פעילות פעילויות
חיילי צה"ל בחאן יונס (צילום: דובר צה"ל)

קרן המטבע מעלה תחזית הצמיחה הגלובלית - אבל מזהירה מהשפעות המלחמה בעזה

לפי הקרן, הכלכלת הגלובלית תצמח השנה ב-3.1%; כלכלת ארה"ב תתרחב ב-2.1% - אך רק ב-1.7% ב-2025; בגוש היורו צפויה התאוששות; לדברי הכלכלנים, "המלחמות בעזה ובאוקראינה עלולות ליצור זעזועים חדשים בשרשראות האספקה"

קרן המטבע הבינלאומית מסמנת את המלחמה בעזה והעימותים ברחבי המזרח התיכון כאחד הסיכונים המרכזיים לצמיחה העולמית בתקופה הקרובה. כך עולה מהתחזית שפרסמה הקרן לחודש ינואר.
לפי כלכלני הקרן, "העימות בעזה עלול להסלים עוד יותר. המשך התקפות החות'ים בים האדום – שדרכו עוברים 11% מהסחר העולמי – והמלחמה המתמשכת באוקראינה עלולים ליצור זעזועים חדשים בשרשראות האספקה ולעכב את ההתאוששות הגלובלית, עם זינוקים במחירי המזון, האנרגיה והתחבורה. מחירי התובלה כבר עלו בחדות".
הקרן העלתה את תחזית הצמיחה ל-2024 - עבור העולם ב-0.2% ועבור המדינות המפותחות - ב-0.1%. עם זאת שיעורי הצמיחה הצפויים נותרו נמוכים - הכלכלה הגלובלית צפויה להתרחב ב-3.1% השנה וב-3.2% ב-2025 (מתחת לממוצע הרב-שנתי של 3.8%); כלכלת ארה"ב צפויה לצמוח ב-2.1% השנה וב-1.7% בלבד ב-2025 (לעומת 2.5% בשנה שחלפה). וכלכלת סין תצמח לפי התחזית ב-4.6% השנה, וב-4.1% ב-2025 (אומדן הצמיחה של 2023 הוא 5.2%).
התחזית לגוש היורו מצביעה על התאוששות, אך שיעורי הצמיחה עדיין נמוכים: 0.9% השנה ו-1.7% ב-2025 - לעומת אומדן של 0.5% לשנה שחלפה.
המסקנה מהסקירה ברורה: האופטימיות של כלכלני הקרן גדלה במקצת לעומת התחזית הקודמת - על רקע הירידה המהירה מהצפוי באינפלציה, שעשויה להאיץ את קצב הורדות הריבית בעולם; ואולם מדובר בשינוי מינורי: הצמיחה בשנתיים הבאות תהיה ממותנת מאוד, ואם לא די בכך - קיימים סיכונים המאיימים על אותן תחזיות "אופטימיות למחצה", כאשר ישראל היא חלק מהותי מאותם סיכונים. הסביבה הכלכלית הממותנת עלולה להקשות על ישראל להתאושש מהמלחמה.