סגור
כריסטופר וולר בכיר בפד
כריסטופר וולר בכיר בפד (בלומברג)

בכירים בפד אופטימים: "מיתון? יש סיכוי טוב ל'נחיתה רכה'"

כריסטופר וולר וג'יימס בולארד סבורים כי כלכלת ארה"ב עשויה לחמוק ממיתון - למרות העלאות הריבית; "קשה לדבר על מיתון בזמן ששיעור האבטלה עומד על 3.6%"

שני בכירים בפדרל ריזרב העריכו הערב כי גבוהים הסיכויים שכלכלת ארה"ב תצליח לחמוק ממיתון - למרות העלאות הריבית
כריסטופר וולר, שמכהן במועצת המנהלים של הבנק המרכזי האמריקאי, סבור כי הטענות על מיתון קרוב הן מוגזמות: "קשה לדבר על כך, בזמן ששיעור האבטלה עומד על 3.6%".
וולר, שדיבר בערב של האיגוד הלאומי של הכלכלנים העסקיים וצוטט באתר מרקטווץ', הביע תמיכה בהעלאות ריבית חדות בחודשים הקרובים, במטרה להוריד את האינפלציה, שרשמה במאי שיא של 40 שנה - 8.6%. לדבריו, הוא תומך בהעלאות ריבית של 0.75% ביולי, ו"ככל הנראה" העלאה של 0.5% בספטמבר. "האינפלציה בארה"ב גבוהה מדי, ולא נראה שהיא יורדת", ציין.
בחודש שעבר העלה הפד את הריבית ב-0.75% לרמה של 1.5%-1.75%; זאת לאחר שהעלה אותה ב-0.25% במרץ (לראשונה מאז 2018) וב-0.5% במאי, אז גם החל בצמצום המאזן. בכירי הפד צופים כי שיעור הריבית יגיע בסוף השנה ל-3.4%, וב-2023 - ל-3.8%.
וולר ציין כי יתמוך בהעלאות ריבית מתונות, של 0.25%, רק כאשר יהיו סימנים לכך שהאינפלציה מתחילה לרדת. לדבריו, הבנק המרכזי נחוש להוריד את האינפלציה לרמות של לפני מגיפת הקורונה - כ-2%. כשנשאל האם ישלים עם אינפלציה של 3% בטווח הארוך, ענה, "אין סיכוי".
וולר סבור כי הכלכלה האמריקאית יכולה להתמודד עם שיעורי ריבית גבוהים, בשעה שהיא עדיין מפגינה עוצמה. לדבריו, באמצעות העלאות חדות בטווח הקצר, הפד יכול להיאבק באינפלציה כעת, ומאוחר יותר לתמוך בכלכלה אם שיעור הצמיחה יהיה נמוך מדי.
במקביל, גם נשיא הפד בסנט לואיס, ג'יימס בולארד, סבור כי מיתון אינו נמצא באופק. "יש סיכוי טוב ל'נחיתה רכה'", אמר הערב בפני לשכת המסחר האזורית של ליטל רוק.
לדבריו, הכלכלה אמנם מאטה, אבל לשיעור צמיחה של 2%, וזאת לאחר הצמיחה החזקה, 5.7%, שנרשמה ב-2021. "וול סטריט מדברת הרבה על מיתון - הם מסתכלים על שני רבעונים שליליים. אני לא מקבל את הרושם הזה ממידע אנקדוטלי כזה".