סגור

לראשונה מ-2018, הבנק המרכזי בארה"ב העלה את הריבית - ב-0.25%

לאחר שנתיים ברמה אפסית, הבנק המרכזי מעלה את הריבית ב-25 נקודות בסיס לטווח של 0.25%-0.50%; הפד צופה 6 העלאות ריבית השנה, אחת בכל פגישה, ועוד 3 העלאות בשנה שאחריה - התחזית היא לריבית של 1.9% בסוף 2022; פאוול: "התחזית שלנו היא עדיין שהאינפלציה תרד במחצית השניה, אבל בשל המלחמה והלחצים בשרשרת האספקה היא תישאר גבוהה ותרד באופן חד יותר בשנה הבאה"

הבנק המרכזי בארה"ב העלה את הריבית ב-25 נקודות בסיס (0.25%) לרמה של 0.50% - שנתיים בדיוק לאחר שירדה לרמה אפסית, וכשהיעד בשינוי הכיוון כלפי מעלה הוא חד משמעי - מאבק באינפלציה שקפצה לשיא של יותר מ-40 שנה.
הבנק מעלה את תחזית העלאות הריבית שלו ל-6 פעמים השנה, כפול מהתחזית הקודמת שפורסמה בדצמבר ועמדה על 3 העלאות ריבית השנה. 6 העלאות צפויות לפי תחזית הבנק להביא את הריבית לרמה של 1.9% בסוף 2022.
התחזית של הפד ל-2023 היא ל-3 העלאות ריבית נוספות, עד לרמה של 2.8% בסוף השנה, כשב-2024 לא יהיו עוד העלאות. כמעט כל החברים בוועידת השוק החופשי של הפד תמכו בהעלאה של 0.25%, כשהיחיד שהתנגד, נשיא הפד בסט לואיס ג'יימס בולארד, תמך בהעלאה חדה יותר של 0.50%.
בפתיחת מסיבת העיתונאים ציין היו"ר ג'רום פאוול את הסבל של העם באוקראינה והבהיר כי המלחמה מעלה משמעותית את רמת אי הוודאות - ושבהמשך היא תגרור עלייה נוספת ברמות האינפלציה. "אנחנו מודעים לסיכונים הכרוכים במצב, הפד צריך לפעול בחדות מול סביבה כלכלית של אי ודאות. ועידת השוק החופשי תגיב להתפתחויות, אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי לעודד תעסוקה מלאה", אמר היו"ר, שהדגיש בתשובה לשאלה בעניין כי "הסיכוי למיתון בשנה הבאה הוא לא ממש גבוה".
אשר לאפשרות של האצת העלאות הריבית אם תהיה הידרדרות אמר היו"ר: "הדרך שבה אנו רואים זאת היא שכל פגישה היא פגישה חיה. אנחנו בוחנים את התנאים ואם אנחנו נראה שזה יהיה נכון להעלות ריבית מהר יותר, אז נעשה זאת".
בהתייחס לעליית המחירים אמר: "לאינפלציה ייקח זמן רב יותר להגיע ליעד מאשר כפי שצפינו", ציין פאוול, שהדגיש, כפי שנאמר בהודעה של הבנק, ש"האינפלציה תחזור בסופו של דבר ליעד של סביב 2%". בתשובה לשאלה אמר היו"ר כי "לפני המלחמה הייתי אומר שהאינפלציה תגיע לשיא שלה במחצית השנה, עכשיו אנחנו רואים בעקבות המלחמה והניתוק של חברות מרוסיה לחצים בשרשרת האספקה. התחזית היא עדיין שהאינפלציה תרד במחצית השנייה אבל היא תישאר גבוהה ותרד באופן חד יותר בשנה הבאה".
היו"ר ציין גם הפעם את עוצמת שוק התעסוקה, ואת העובדה שרמות השכר עולות בקצב המהיר מזה שנים. בתשובה לשאלה אמר כי הוא מצפה שאנשים יחזרו יותר לשוק העבודה במקביל לכך שהקורונה הופכת לפקטור פחות מרכזי.

1 צפייה בגלריה
ג'רום פאוול יו"ר הפד 15.3.22
ג'רום פאוול יו"ר הפד 15.3.22
ג'רום פאוול יו"ר הפד
(צילום: AP)

אף שהבנק לא מתחיל לצמצם את המאזן שלו בשלב זה (להפסיק לרכוש אג"ח חדשות בסכומים של האג"ח שנפדו), הפד כן ציין כי "ועידת השוק החופשי מצפה להתחיל להפחית את האחזקות שלו באג"ח ממשלתיות ובאג"ח מגובות משכנתאות בפגישה הבאה". במסיבת העיתונאים אמר היו"ר כי היתה התקדמות רבה בעניין זה בפגישה. "אני לא רוצה לגמרי להיכנס לפרטים כי אנחנו עדיין עובדים על זה - אבל יהיה דיון עמוק ומפורט יותר בהמשך".
במרץ 2020 הוריד פאוול את הריבית באחוז שלם - מ-1%-1.25% לרמת אפסית (שבועיים לפני כן הוריד את הריבית ב-50 נק' בסיס) ויצא לתוכנית החילוץ הגדולה אי פעם בארה"ב. לקראת סוף 2021, לאחר דעיכת המגיפה ומול עלייה מהירה של האינפלציה, הגיעה העת לשנות כיוון.
בחודש נובמבר האחרון הודיע יו"ר הפד על תחילת צמצום הרכישות, ב-15 מיליארד דולר בחודש - ותחילת העלאות ריבית בסוף התוכנית, יוני 2022. אך האינפלציה שרק המשיכה לדהור אילצה אותו חודש לאחר מכן להכפיל את קצב הצמצום ל-30 מיליארד בחודש ולהקדים את העלאת הריבית הראשונה לחודש מרץ - במסגרת החלטה זו הודיע הבנק המרכזי כי הוא צופה 3 העלאות ריבית במהלך 2022.