סגור

ספינה שהיתה בבעלות ישראלית חלקית הותקפה בדרך לאמירויות, אין נפגעים

הספינה הותקפה בצפון האוקיינוס ההודי, המשיכה בדרכה לאחר מכן ועגנה בדובאי. הערוץ הלבנוני אל-מיאדין, שמזוהה עם איראן, דיווח שמדובר בספינה בבעלות ישראלית חלקית, וציין מפי "מקורות מהימנים" שאש פרצה בה בעקבות התקיפה. בפועל החברה הישראלית מכרה את אחזקותיה בספינה לפני כמה חודשים. בישראל מעריכים: איראן אחראית

ספינת מטען שהיתה בעבר בבעלות ישראלית חלקית הותקפה בצהריים (יום שבת) בצפון האוקיינוס ההודי בדרכה לאיחוד האמירויות. לא היו נפגעים. אחר הצהריים דיווח ערוץ אל-מיאדין הלבנוני, שמזוהה עם איראן וחיזבאללה, שבעקבות התקיפה פרצה אש בספינה. הערוץ, שציטט "מקורות מהימנים", ציין כי הספינה הותקפה על ידי "אמצעי לחימה לא ידועים". שום גורם לא לקח אחריות על הפגיעה עד כה, אך בישראל מעריכים שאיראן אחראית לה. החברה הישראלית שהחזיקה ב-20% מהספינה, זודיאק, מכרה את אחזקותיה לפני כמה חודשים.


לפי אל-מיאדין, הספינה שהותקפה היא CSAV TYNDALL. היא המשיכה בהפלגה לאחר התקיפה, ועגנה באזור ג'אבל עלי בדובאי. מדובר בספינה ששטה תחת דגל ליבריה. בדיווח של אל-מיאדין מסגרו את תקיפת הספינה כחלק מהסיפור של מאבק ישראל-איראן. כרקע לתקרית הם מציינים את הידיעות על תקיפות המיוחסות לישראל באיראן לאחרונה. תקיפה כזו, למשל, אירעה לפי גורמים איראנים לפני שבועיים - אז רחפן שהמריא מאדמת איראן תקף את מפעל הצנטריפוגות המרכזי של הרפובליקה האסלאמית ליד העיר כראג'.
1 צפייה בגלריה
ספינת המטען CSAV TYNDALL
ספינת המטען CSAV TYNDALL
ספינת המטען CSAV TYNDALL
(גטי)

שלשום התייחס הרמטכ"ל אביב כוכבי לראשונה לכטב"ם האיראני שהופל במהלך מבצע "שומר החומות" ואמר: "יידע כל מי שמנסה לפגוע במדינת ישראל - כל פעילות אויב מקרוב או מרחוק תיענה בתגובה משמעותית, גלויה או חסויה. כך נהגנו בעבר וכך ננהג גם בעתיד".
התקיפה הזו, לכאורה, התרחשה אחרי שבמשך כחודשיים וחצי לא דווח על תקריות כלשהן במלחמת הצללים הימית, שלפי דיווחים מתנהלת בין ישראל לאיראן. לפני חודש עלתה באש ספינת חיל הים האיראני, אך כלל לא ברור אם היה מדובר בתקלה או במתקפה מכוונת. לפי דיווחים, במלחמת הצללים בין ישראל לאיראן נפגעו כלי שיט רבים שמזוהים עם שתי המדינות. המקרה האחרון שפורסם אירע ב-13 באפריל, אז הספינה HYPERION RAY, שבבעלות רמי אונגר, הותקפה ליד נמל אל-פוג'יירה באיחוד האמירויות. התקיפה הזו הגיעה אחרי החבלה בספינת הביון האיראנית "סאביז", שיוחסה לישראל, וכמה ימים אחרי הפיצוץ במתקן הגרעיני בנתנז - שגם כן יוחס לישראל.
ישראל העריכה שתקיפת HYPERION RAY היתה תגובה על החבלה ב"סאביז", ולא על הפיצוץ בנתנז. בירושלים, בכל מקרה, החליטו להוריד את גובה הלהבות בעימות הימי, בין היתר בעקבות המתיחות שעורר הפיצוץ בנתנז - ולא להגיב על אותה תקיפה. ואכן, מאז אותה תקרית עד היום לא דווח על מתקפות ימיות כלשהן נגד כלי שיט איראניים או ישראליים.