סגור

נמשך הלחץ על ג'ק מא: בייג'ינג חסמה אקדמיה ליזמים שהקים

לאחר החקירה שנפתחה נגד מייסד עליבאבא ג'ק מא וביטול הנפקת אנט, הרשויות בסין השעו קבלת תלמידים לבית ספר יוקרתי למנהל עסקים שהקים. אחד ממקורבי מא: "הרשויות חוששות שהיזמים המובילים בסין יתקדמו ליעד שג'ק מא יקבע ולא המפלגה הקומוניסטית"

הרשויות בסין מחייבות בית ספר יוקרתי למנהל עסקים שהוקם על ידי מייסד עליבאבא ג'ק מא, להשעות קבלת תלמידים, כך דיווח הפייננשל טיימס המתבסס על אנשים המעורים בנושא.


הצעדים נגד המוסד, שהוקם ב-2015 על ידי מא על מנת להכשיר את הדור החדש של יזמים בסין, מגיעים במקביל לשורה של מהלכים בתקופה האחרונה מצד הממשלה נגד האימפריה של מא. לפי הדיווח, הופאן אקדמיה (Hupan Academy) שפועל בעיר הנגזהאו שבה גם נמצא המטה של עליבאבא, הקפיא את המחזור הבא שהיה אמור להתחיל בסוף מרץ, ובשלב זה לא ידוע מתי הוא ייצא לדרך. מעליבאבא והופאן לא התקבלה תגובה לדיווח.
1 צפייה בגלריה
ג'ק מא מייסד ומנכ"ל עליבאבא בביקור בישראל 3.5.18
ג'ק מא מייסד ומנכ"ל עליבאבא בביקור בישראל 3.5.18
ג'ק מא מייסד עליבאבא. הרשויות בסין מקפיאות יוזמות שלו
(צילום: עמית שעל)
בית הספר מציע מסלול לימודים של שלוש שנים בעלות של 580 אלף יואן (88,501 דולר), אולם קשה להתקבל למוסד כמעט כפי שקשה להתקבל לאוניברסיטאות יוקרה אמריקאיות כמו הרווארד. הסטודנטים במחזור שעומד להסתיין כוללים בכירים מ-Keep, חברת התעמלות מצליחה בסין, וכן מחברת השבבים המקומית הוריזון רובוטיקס. בוגרים מפורסמים כוללים את ג'ין לי, נשיא חברת שיתופי הנסיעות דידי.
בית הספר הוא אחד מהיוזמות של מא הקשורות לתחום החינוך, סקטור שנחשב קרוב לליבו בשל היותו מורה לשעבר ובעקבות הבטחתו לתרום לו מאז פרש מתפקידו כיו"ר עליבאבא ב-2019. "אנחנו רוצים שהופאן יפעל במשך 300 שנים", הכריז מא בעת פתיחת המחזור הראשון לפני שש שנים. בשנה שעברה נבנה קמפוס חדש בעלות של 89 מיליון דולר, שכולל אגמים ושבילים סלולים ומזכיר במידה מסוימת את המטה של אפל בעמק הסיליקון. מא אף קיווה לבנות קמפוס נוסף במחוז יונאן בדרום מערב המדינה.
עוד לפני הצעדים נגד בית הספר, הרשויות בסין כבר גרמו לביטול מפתיע בשנה שעברה של ההנפקה המתוכננת של אנט - זרוע הפינטק של עליבאבא. הלחץ של הרגולטורים התגבר לאחר שמא העביר באוקטובר ביקורת פומבית על הרגולטורים. הוא לא ערך הופעה ציבורית נוספת מאז, מלבד סרטון קצר באורך 50 שניות ששודר בינואר לקבוצה של מורים.
"הממשלה חושבת שלהופאן יש את הפוטנציאל לארגן את היזמים המובילים בסין לעבוד לעבר יעד משותף שיקבע ג'ק מא ולא של המפלגה הקומוניסטית", אמר אחד המקורבים. "אי אפשר להרשות לזה לקרות".