סגור

נמשך מבצע חילוץ האונייה בתעלת סואץ; היערכות לפינוי חלק מהמכולות

יום שישי לפעולות החילוץ של ספינת הענק Ever Given, שמשתקת את אחד מנתיבי השיט החשובים בעולם: 14 ספינות גוררות נשלחו לחלץ אותה, ו-369 כלי שיט ממתינים בפקק התנועה הימי. מצרים נערכת לפריקת מטען מהספינה, והצוותים עובדים מסביב לשעון: "12 שעות גוררים, 12 שעות מפנים חול". רוסיה מציעה סיוע למצרים: "נעזור בכל דרך אפשרית"

בתעלת סואץ נמשכות פעולות החילוץ של ספינת הענק שתקועה בתעלה כבר שישה ימים. בכיר ברשות תעלת סואץ אמר שהיממה הקרובה היא "קריטית מאוד", ושבסופה ייקבע מה יהיה הצעד הבא בפעולות החילוץ. הוא העריך שהשלב הבא יכלול פריקה - לכל הפחות חלקית - של המטען שנמצא על Ever Given, מאניות המשא הגדולות ביותר בעולם.


הצוותים בתעלה עובדים מסביב לשעון – בהתאם לתנאי הרוח, הגאות והשפל. הם מחלקים את זמנם בין גרירת הספינה, לחפירות ופינוי החול. אוסמה רביע, יו"ר רשות תעלת סואץ, אמר על פעילות הצוותים בתעלה: "אנחנו מחלקים כל יום לשני חלקים: 12 שעות של חפירות ו-12 שעות של גרירה, מכיוון שלא כל הזמן מתאים לגרירה, בגלל הגאות והשפל".
הדחפורים שמנסים לחלץ את הספינה התקועה הצליחו עד כה לפנות 27,000 מטרים מעוקבים של חול, כדי להגיע לעומק של 18 מטרים. שני גורמים מצרים אמרו שפעולות החילוץ נקלעו לקשיים נוספים, בעקבות סלע גדול שהתגלה מתחת לחרטום הספינה.
נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, הורה להיערך לפריקת חלק מ-18,300 המכולות על הספינה – כדי להקל את משקלה ובכך לשחרר את הפקק – שלפי הערכות גורם להפסדים של 14 עד 15 מיליון דולר ביום. ברשות התעלה אמרו שהפריקה לא צפויה להתחיל היום.

1 צפייה בגלריה
אוניה שחוסמת את המעבר בתעלת סואץ MV Ever Given
אוניה שחוסמת את המעבר בתעלת סואץ MV Ever Given
האונייה התקועה בתעלה
(צילום: איי אף פי)

הצוותים המצריים, והצוות של החברה ההולנדית Smit Salvage, מתלבטים כמה כוח להפעיל על הספינה מבלי לגרום לה נזק. הם מתלבטים אם אכן יש צורך להעביר בעזרת מנופים חלק מהמכולות שנמצאות בספינה, כדי שהיא תוכל לצוף שוב במים. מומחים מהזהירים שתהליך פריקת המטען על הספינה יהיה מורכב וממושך.
יו"ר רשות התעלה רביע אמר שהוא מקווה שלא יהיה צורך בפריקה, אך הדגיש שמצרים תהיה מוכנה לקבל סיוע בינלאומי אם תבחר באסטרטגיה הזאת. שגריר רוסיה במצרים, גאורגי בוריסנקו, אמר היום שמוסקבה מציעה לקהיר "כל סיוע אפשרי" בפעולות החילוץ של הספינה. "אנחנו מקווים שהבעיה תיפתר בעתיד הקרוב ושהפעילות בתעלה תחודש, ומן הסתם אנחנו מוכנים לעזור לחברים המצרים שלנו בכל דרך אפשרית", אמר השגריר.
לפי אוסמה רביע, כרגע ממתינות לפחות 369 ספינות בפקק התנועה בתעלת הסואץ. בין כלי השיט שמתעכבים יש עשרות אניות משא, מכליות נפט ומכליות גז טבעי נוזלי. הוא אמר כי ברשות התעלה בוחנים אפשרות להעניק הנחות לספינות שנפגעו מהפקק שנוצר.
רביע אמר שעוד שתי ספינות גוררות הוזעקו לחלץ את הספינה התקועה, ושעד כה הוזעקו 14 ספינות גוררות. למרות שחלק מהגורמים חוששים שהחילוץ יושלם רק בתוך כמה שבועות, רביע משדר אופטימיות. "יש סימנים חיוביים מאתמול ושלשום", אמר רביע לטלוויזיה המצרית. "ההגה לא זז, ועכשיו הוא זז. המדחף פועל עכשיו. לא היו מים מתחת לחרטום - ועכשיו יש, ואתמול הייתה סטייה של ארבעה מטרים בחרטום ובירכתיים".
ה-Ever Given נבנתה ב-2018. אורכה כ-400 מטרים, כמעט כגובהו של בניין האמפייר סטייט בניו יורק, ומשקלה 224,000 טונות. הספינה נתקעה ביום שלישי בבוקר לרוחבה של התעלה, כשחרטומה פגע בגדה אחת וירכתיה פגעו בגדה השנייה. היא הייתה אז בדרכה מסין להולנד עם 25 אנשי צוות. הספינה שייכת לחברת Evergreen שמושבה בטייוואן.
תחילה דווח כי תנאי מזג האוויר - רוחות עזות וסופות חול - גרמו לספינה להיתקע. לפי סברה חדשה שהעלו ברשות תעלת סואץ, ייתכן כי טעות אנוש או תקלה טכנית הן שגרמו לספינה להיתקע ולחסום את התעלה. מצרים הודיעה שהיא חוקרת את נסיבות האירוע.