סגור

הפקק בתעלת סואץ מעכב סחורה בשווי 9.6 מיליארד דולר ביום

כך לפי הערכות "גסות" של כתב העת Lloyd’s List, שם אומדים את מספר הספינות הממתינות בשלב זה בתעלה ב-165. עד כה נכשלו המאמצים לחלץ את ספינת EVER GIVEN, שנתקעה בתעלה ביום שלישי, באמצעות אוניות גרר וחפירות, ולפי רשות תעלת סואץ הניסיונות להעלותה בחזרה אל מעל לפני הים הופסקו בשעות הלילה

הפקק שנוצר בתעלת סואץ בעקבות הספינה "EVER GIVEN", השייכת לחברת הספנות הענקית Evergreen Marine ונתקעה שם שלשום (ג'), מוביל לכך שבכל יום נעצרת תנועה של סחורה בשווי 9.6 מיליארד דולר; כך לפי דיווח בסוכנת הידיעות בלומברג.
2 צפייה בגלריה
תעלת סואץ אוניה EVERGREEN
תעלת סואץ אוניה EVERGREEN
צופים על האוניה התקועה בתעלת סואץ
(צילום: איי פי)
הנתון הזה מבוסס על הערכות שביצעו בכתב העת Lloyd’s List, מהן עולה כי הספינות השטות לכיוון מערב נושאות בכל יום סחורה בשווי 5.1 מיליארד דולר, וכי שווי הסחורה בספינות לכיוון מזרח הוא 4.5 מיליארד דולר ביום. עם זאת, בכתב העת מדגישים כי מדובר ב"הערכות גסות". יתרה מכך, לפי הנתונים שאספו בבלומברג בשלב זה ממתינים 185 כלי שייט לעבור בתעלה, זאת בעוד שבלויד'ס מעריכים כי מדובר ב-165 ספינות.
2 צפייה בגלריה
אוניה שחוסמת את המעבר בתעלת סואץ MV Ever Given
אוניה שחוסמת את המעבר בתעלת סואץ MV Ever Given
האוניה שחוסמת את המעבר בתעלת סואץ, MV Ever Given
(צילום: איי אף פי)
ביום רביעי עמדו בתור 40 ספינות מטען שנשאו על סיפונן מגוון סחורות, מיבולים ועד בטון. כמו כן, נתקעו במעבר גם ספינות נפט, דלק וכימיקלים, שמונה ספינות הנושאות חיות בקר, מעל ל-30 ספינות מטען כללי ומיכלית מים.
עד כה נכשלו המאמצים לחלץ את ספינת EVER GIVEN באמצעות אוניות גרר וחפירות. הספינה, שאורכה 400 מטר, נתקעה בתעלה ביום שלישי, ולפי רשות תעלת סואץ העבודה להעלותה בחזרה מעל פני הים הופסקה בשעות הלילה.