סגור

מבט מלמעלה: כך נראית מהחלל הספינה שנתקעה בתעלת סואץ

ספינת Ever Given, שנתקעה ביום שלישי בתעלת סואץ בעקבות הרוחות העזות שנשבו במקום והראות הגרועה, יצרה פקק תנועה ענק של יותר מ-150 ספינות שמשבש בכל יום העברת סחורות בשווי של 9 מיליארד דולר. תמונות לוויין חדשות חושפות איך כל זה נראה מהחלל

תמונות לוויין חדשות שפורסמו היום מספקות נקודת מבט ייחודית על מאמצי החילוץ של ספינת Ever Given התקועה בתעלת סואץ כבר ארבעה ימים.
לוויין WorldView2 של חברת Maxar Technologies מציג בתמונות לוויין מהבוקר את פעולות החפירה המתנהלות לשחרור הספינה. ה-Ever Given שמופעלת על ידי חברת הספנות הטייוואנית אברגרין מרין תקועה בתעלה מאז יום שלישי, אז היא עלתה על שרטון ברוחות העזות שנשבו במקביל לראות נמוכה עקב סופת חול.

3 צפייה בגלריה
הספינה שנתקעה בתעלת סואץ בצילום לווייני
הספינה שנתקעה בתעלת סואץ בצילום לווייני
הספינה שנתקעה בתעלת סואץ. כך זה נראה במבט מהחלל היום בבוקר
(MAXAR Technologies)

3 צפייה בגלריה
הספינה שנתקעה בתעלת סואץ במבט נוסף מלוויין
הספינה שנתקעה בתעלת סואץ במבט נוסף מלוויין
בתמונה נוספת מעט מעוננת ניתן לראות את מאמצי החילוץ
(MAXAR Technologies)

בתחום הספנות מזהירים כי ייתכן שייקחו עוד שבועות ארוכים עד שהספינה תשוחרר. אורכה של הספינה יותר מ-400 מטר ורוחבה 193 מטר. המשקל שלה עולה על 200,000 טון. קצה אחד של הספינה מרותק לצד אחד של התעלה והשני משתרע כמעט עד הגדה השנייה.
כתוצאה מכך, חוסמת הספינה לחלוטין את תעלת סואץ, שדרכה עוברות בממוצע 52 ספינות ביום, לפי נתוני רשות תעלת סואץ.
התעלה אחראית ל-12% מהסחר העולמי המתנהל דרך הים, כאשר כל יום שבו התעלה חסומה משבש העברה של סחורות בשווי של יותר מ-9 מיליארד דולר. כלומר, כל שעה של עיכובים שקולה לסחר בשווי מוערך של 400 מיליון דולר, על פי פירמת לויד.

3 צפייה בגלריה
תמונה מהלוויין Copernicus Sentinel-1 שבה ניתן לראות את סואץ לפני ואחרי הפקק הימי
תמונה מהלוויין Copernicus Sentinel-1 שבה ניתן לראות את סואץ לפני ואחרי הפקק הימי
תמונה מהלוויין Copernicus Sentinel-1. התנועה הימית במפרץ סואץ לפני ואחרי שהספינה נתקעה
(European Space Agency)

תמונות שצולמו על ידי לוויין קופרניקוס סנטינל-1 של סוכנות החלל האירופית חושפות כיצד נראה פקק התנועה במפרץ סואץ מן החלל.
לפי שעה, ממתינות יותר מ-150 אוניות לפינוי ה-Ever Given, על פי הערכות של חברת המחקר StoneX. אותן ספינות ממשיכות להמתין בתעלה כיוון ששינוי המסלול שלהן מחדש דרך הקצה הדרומי של אפריקה צפוי להאריך את מסלולן באופן משמעותי.
כך למשל, הפלגה מתעלת סואץ לאמסטרדם תיארך 13 יום בהפלגה במהירות של 13 קשר. לעומת זאת, 41 אם תתבצע דרך כף התקווה הטובה באפריקה.