סגור

איך הפך פיטר ת'יל 2,000 דולר בקופת גמל ל-5 מיליארד דולר

קופת הגמל בניהול אישי של היזם המיליארדר, ממייסדי פייפאל, קפצה ביותר מ-3 מיליארד דולר תוך שלוש שנים בלבד, למרות שהוא לא ביצע הפקדות של כספים נוספים לחשבונו מאז 1999איך הצליח המיליארדר פיטר ת'יל, ממייסדי פייפאל ואחד המשקיעים הראשונים בפייסבוק, להפוך חיסכון של 2,000 דולר ליותר מ-5 מיליארד דולר בלי להפריש אליו עוד כספים? על ה"פלא" הזה מדווח אתר פרופבליקה (ProPublica) בכתבה המוקדשת לנושא.
ת'יל, על פי הדיווח, עשה שימוש בקופת גמל בניהול אישי (IRA) מסוג Roth, כלי פיננסי בארה"ב שנועד לאפשר חיסכון לגיל פרישה, מבלי שהחוסך נדרש לשלם מס בעת המשיכה. הסיבה: הכספים שנכנסים לחיסכון הם כבר אחרי מס.
1 צפייה בגלריה
פיטר ת'יל יזם ו משקיע בתחום ה הייטק
פיטר ת'יל יזם ו משקיע בתחום ה הייטק
ת'יל. כלי שנועד למעמד הביניים בארה"ב
(צילום: בלומברג)
השווי של חשבון ה-IRA Roth של ת'יל עמד ב-1999, לפי נתוני רשויות המס בארה"ב, על פחות מ-2,000 דולר וזינק ביותר מ-3 מיליארד דולר תוך שלוש שנים בלבד. זאת, אף שהוא לא הפריש כספים נוספים לחשבון מאז 1999.
לפי הנתונים שאספה פרופבליקה (ProPublica), בסוף 2019 שווי החשבון של ת'יל עמד על 5 מיליארד דולר.
ת'יל בן ה-53 צריך לחכות רק עד גיל 59 וחצי כדי למשוך את הכספים הפטורים ממס.
ת'יל השתמש בחשבון ה-IRA שלו בדרך קצת שונה מהאמריקאי הממוצע. כך למשל, הוא רכש באמצעותו בשנת 1999 כ-1.7 מיליון מניות של פייפאל עבור 0.001 דולר למניה, כלומר 1,700 דולר.
באמצעות האסטרטגיה הזו, המשקיעים יכולים לרכוש כמות גדולה של מניות בסטארט-אפים במחיר של כמה פני למניה. לאחר שההשקעות הללו מניבות רווחים גדולים, המשקיעים יכולים להשתמש ברווחים מההשקעות הללו שנכללות בחשבון ה- Roth IRA כדי לבצע השקעות נוספות. הם עשויים לרשום רווחים גדולים במיוחד, אם החברה נהפכת לציבורית ומחיר המניה מזנק.
הרווחים מהמכירות הללו פטורים ממס, כי הם קורים בתוך החשבון.
דרך נוספת להכניס כספים לחשבון היא להעביר כספים מחשבון פנסיה מסורתי לחשבון Roth, ולשלם עליהם מס חד פעמי. טקטיקה זו מאפשרת לעקוף את ההגבלות על העברת הכספים.
מת'יל לא נמסרה תגובה ל"מארקטווטש" על הדיווח.
בפרופבליקה גילו כי גם טד וושלר - מנהל השקעות בברקשייר האת'וויי של וורן באפט – צבר הון לא קטן בקופת הגמל שלו. וושלר מסר כי החשבון שלו מתבסס על השקעות נסחרות ואסטרטגיות הפתוחות בפני כולם, אך הודה שהוא תומך בקריאות לביצוע רפורמה במערכת. "אף שהייתי בין המרוויחים הגדולים של המנגנון, אישית אני לא מרגיש שהשיריון שהוענק לי ממס הכנסה מהווה מדיניות מס נכונה", מסר.