$
חדשות טכנולוגיה

פאלנטיר של פיטר ת'יל יוצאת להנפקה - 15 שנה לאחר הקמתה

לפי הערכות, שווי החברה עומד על 20 מיליארד דולר. פאלנטיר, שהוקמה ב-2004 על ידי פיטר ת'יל, ממייסדי פייפאל, מפתחת תוכנות שמקבצות נתונים עבור ממשלות וחברות גדולות. בין היתר, ניתוח המידע שהיא מבצעת סייע לממשלת ארה"ב במאמצים ללכוד את אוסאמה בן לאדן

שירות כלכליסט 11:1407.07.20

חברת כריית הנתונים פאלנטיר טכנולוגיות (Palantir Technologies) הודיעה כי הגישה תשקיף לפני הנפקה לרשות ני"ע האמריקאית (SEC); בכך מסתיימת תקופת המתנה ארוכה במיוחד, במהלכה הפכה לאחת מחברות הסטארט אפ הפרטיות הוותיקות בעמק הסיליקון.

 

 

החברה, שהוקמה ב-2004 על ידי פיטר ת'יל, ממייסדי פייפאל, מפתחת תוכנות שמקבצות נתונים עבור ממשלות וחברות גדולות. כך למשל, ניתוח המידע שלה סייע במאמצים ללכוד את אוסאמה בן לאדן. החברה בוחנת את השוק כבר קרוב לחמש שנים לקראת הנפקה. עד כה הניסיונות נדחו, מכיוון שלא הצליחה לייצר רווח שנתי. החשש היה שההנפקה תידחה גם השנה בשל השלכות הקורונה.  

פיטר ת'יל, ממייסדי פאלנטיר פיטר ת'יל, ממייסדי פאלנטיר צילום: בלומברג

 

ההודעה של פאלנטיר על הגשת התשקיף לא כללה פרטים רבים. לפי החברה, הם הגישו טויטת מסמכי רישום ל-SEC, אך לא ציינו מידע פיננסי או מהי הערכת השווי שהם שואפים להשיג. עם זאת, ההערכות הן כי שווי החברה עומד על 20 מיליארד דולר.

 

לפי עקרונות החשבונאות המסורתיים, הכנסות החברה עמדו בשנה שעברה על פחות מ-750 מיליון דולר, כך לפי שני משקיעים. מוקדם יותר השנה, המנכ"ל אלכס קארפ אמר לעובדים כי תזרים המזומנים של החברה הוא "חיובי".  

מנכ"ל פאלנטיר אלכס קארפ מנכ"ל פאלנטיר אלכס קארפ צילום: רויטרס

 

לפי הדיווחים, החברה שוקלת רישום ישיר למסחר (direct listing) - אופציה זולה יותר, שמאפשרת לחברה לחסוך בתשלום עמלות לבנקים. חברות טכנולוגיה נוספות, ביניהן ספוטיפי וסלאק, בחרו באפשרות הזו במקום בהנפקה ציבורית ראשונה (IPO) המסורתית יותר.

 

בפאלנטיר ציינו כי מועד ההנפקה תלוי בהשלמה הבדיקה על ידי ה-SEC, וכן בתנאי השוק ובגורמים נוספים.

x