סגור

"יהודי חם, לא יעשה הנחות לישראל": ביידן מינה את טום ניידס לשגריר בארץ

נשיא ארה"ב מינה את ניידס, בנקאי בן 60 ששימש בעבר בתפקיד בכיר במחלקת המדינה, לשגריר בישראל. ניידס, שאשתו היא בכירה ב-CNN, תואר כ"פרו ישראלי" - אבל אלו שמכירים אותו הבהירו: "הוא יהיה נציג נאמן לקו של ביידן"

כמעט חמישה חודשים אחרי השבעת נשיא ארצות הברית, ויומיים לאחר השבעת ממשלה חדשה בישראל - מונה סוף-סוף שגריר אמריקאי בישראל: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע היום (ג') כי מינה את תומאס (טום) ניידס לשגריר בישראל. כבר לפני חודשיים דווח על הכוונה למנות את ניידס לתפקיד, אבל רק כעת נמסרה הודעה רשמית.


ניידס, בנקאי בן 60, שימש בעברו בתפקיד בכיר במחלקת המדינה האמריקאית וכיהן כסגן נשיא בנק ההשקעות האמריקאי החשוב "מורגן סטנלי". הוא בן למשפחה יהודית, ואשתו היא בכירה ב-CNN.
השגריר החדש נחשב לאיש עסקים בנשמתו. יש לו לשון חדה מאוד וחוש הומור מפותח, וההערכה בישראל היא שביידן בחר בו מאחר ואינו נמנה על הגווארדיה הרגילה שלרבים ממנה קשרים לישראל.

1 צפייה בגלריה
תומאס טום ניידס מונה ל שגריר ארה"ב בישראל
תומאס טום ניידס מונה ל שגריר ארה"ב בישראל
תומאס ניידס, מונה לשגריר ארה"ב בישראל
(איי פי)

לניידס היו יחסים מעולים עם מי שהיה שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן ששיבח את המינוי ואומר שניידס הוא יהודי חם ופרו ישראלי עם דעות מתונות. ישראלים שהכירו אותו אמרו דברים דומים: "הוא יהודי חם, איש ידידותי, אוהד ישראל - אך עם זאת יהיה נציג נאמן של הקו של ביידן ולא יעשה לישראל הנחות".
בין 2011 ל-2013, בעת שברק אובמה כיהן כנשיא ארצות הברית, שימש ניידס כסגן מזכיר המדינה לענייני ניהול ומשאבים. הילרי קלינטון העניקה לו עיטור מיוחד על שירותו בתקופה זו. הוא אף נחשב למועמדה לראש סגל הבית הלבן, אבל ההפסד שלה לדונלד טראמפ בבחירות 2016 גנז את התוכניות הללו.
בתקופת ממשל ביל קלינטון שימש ניידס כראש מטה שר הסחר. אהרון דיוויד מילר, ששימש כיועץ למזרח התיכון לכמה מזכירי מדינה אמריקאים, שיבח ב"ג'ואיש אינסיידר" את הבחירה בניידס, חברו: "הוא פרו-ישראלי לחלוטין, אבל לדעתי יש לו את היכולת לבצע את הניתוק ההכרחי כדי למצוא את האיזון בין יחסי ארצות הברית וישראל ובין שמירת האינטרסים של ישראל והגנה עלינו. הוא הבחירה המושלמת. הוא חכם, ויכול להיות שגריר מעולה".
ניידס נחשב למקורב מאוד למזכיר המדינה אנתוני בלינקן. שגרירות ארה"ב בישראל אינה מאוישת בשגריר מאז חודש ינואר, לאחר שהשגריר הקודם דיוויד פרידמן סיים את תפקידו. באחרונה מינה ביידן את מייקל ראטני לממונה זמני על השגרירות עד למינוי שגריר קבע.