סגור

נמצא קשר אפשרי בין החיסון של אסטרזניקה למקרי הקרישה שהתגלו במבוגרים

כך על פי הודעה של רגולטור הבריאות האירופאי, לאחר בדיקת כל המקרים הנדירים שבהם התגלו קרישי דם אצל כמה מהמחוסנים. ראש צוות הערכת החיסונים ברשות הבריאות האירופאית: "יש קשר ברור לחיסונים. עם זאת, אנחנו עדיין לא יודעים מה גורם לתגובה הזו"

רגולטור הבריאות האירופאי הודיע היום שמצא קשר אפשרי בין החיסון לקורונה שפיתחה אסטרזניקה בשיתוף עם אוניברסיטת אוקספורד להפרעות קרישה נדירות במבוגרים שקיבלו את החיסון.
ההודעה יוצאת לאחר בדיקת כל המקרים הנדירים מאד שבהם התגלו קרישי דם בקרב כמה מהמחוסנים.
החיסון של חברת הפארמה הבריטית עומד בשבועות האחרונים תחת עין בוחנת במיוחד, של הציבור הרחב, המחוקקים והרשויות, עם סימני שאלה הנוגעים לבטיחות המנות – בשל הדיווחים על מקרים נדירים של הופעות קרישי דם.

1 צפייה בגלריה
חיסון קורונה אסטרהזנקה אסטרהזניקה אסטרה זניקה
חיסון קורונה אסטרהזנקה אסטרהזניקה אסטרה זניקה
חיסון של אסטרזנקיה
(צילום: רויטרס)
חלק ממדינות אירופה אף השהו בחודש שעבר את הפצת החיסון לצורך בדיקה נוספת – השהייה שבוטלה לבסוף אך בכמה מהן החיסון עדיין ניתן רק לקבוצות גיל מסוימות.
ב-31 במרץ הודיע הרגולטור האירופאי, לאחר בדיקה קודמת בעניין, כי מצא שהחיסון בטוח לשימוש - אך הוסיף שהוא אינו יכול לבטל אפשרות של קשר סיבתי בין החיסון לבין אירועי קרישה ושהוא ימשיך בבדיקת הנושא. היום כאמור פורסמו התוצאות של המשך הבדיקה.
ארגון הבריאות העולמי ורגולטור הבריאות הבריטי וכן מכון המחקר International Society on Thrombosis and Hemostasis, הודיעו בשבועות האחרונים כי היתרונות הגלומים בלקחית החיסון של אסטרזניקה גבוהים משמעותית מהסיכונים.
בה בעת, באנגליה הפסיקו את הניסוי שבוצע במתן החיסון של אסטרזניקה לילדים, עד לחקירת הנושא. אסטרזניקה עצמה הודיעה שבמחקרים ובניסויים שביצעה לא נמצא סיכון גבוה לקרישי דם כתוצאה מהחיסון.
ראש צוות הערכת החיסונים ברשות הבריאות האירופאית, מרקו קבלארי, התייחס כבר אתמול להופעת קרישי הדם בקרב המתחסנים. בראיון לעיתון האיטלקי Messaggero אמר: "לדעתי אנחנו יכולים לומר כרגע את זה, שיש קשר ברור לחיסונים. עם זאת, אנחנו עדיין לא יודעים מה גורם לתגובה הזו".