סגור
חיפוש

"אסטרזניקה הסכימה שכמעט כל החיסונים המיוצרים בהולנד - יישארו באיחוד"

תיירי ברטון, שעומד בראש כוח המשימה של חלוקת החיסונים באיחוד האירופי, אמר כי מנכ"ל אסטרזניקה אישר לו שכל המנות שייוצרו במפעל בהולנד, מלבד 1.2-1.5 מיליון מנות, יסופקו למדינות החברות באיחוד - בניגוד לעמדת בריטניה


חברת התרופות הבריטית אסטרזניקה הסכימה שכמעט כל החיסונים שלה שמיוצרים בהולנד יישארו באיחוד האירופי - זאת על אף דרישת בריטניה שיועברו לרשותה.


תיירי ברטון, שעומד בראש כוח המשימה של חלוקת החיסונים באיחוד האירופי, אמר כי מנכ"ל אסטרזניקה אישר לו שכל המנות שייוצרו במפעל בהולנד, מלבד 1.2-1.5 מיליון מנות, יסופקו למדינות החברות באיחוד.
המפעל בהולנד, שם מייצרת חברת הקבלן האנגלו–שבדית הליקס (Halix) את החיסונים שפיתחו אסטרזניקה ואוניברסיטת אוקספורד, מייצר בסביבות 7.5 מיליון מנות בחודש. אולם בבריטניה טענו שיש להם זכות חוזית על המנות הללו.
הממשלה בבריטניה הציעה אמנם פשרה של חלוקת המנות חצי-חצי, אך ברטון, לשעבר שר האוצר הצרפתי, אמר כי מנכ"ל חברת התרופות, פסקל סוריו הצרפתי, הודה כי מרבית המנות יעברו לתושבי האיחוד.

1 צפייה בגלריה
מפעל של אסטרהזניקה שבדיה
מפעל של אסטרהזניקה שבדיה
מפעל של אסטרזניקה
(צילום: בלומברג)


"ארגנתי פגישת וידאו בין מנכ"ל הליקס ומנכ"ל אסטרזניקה, ובסופו של דבר מנכ"ל אסטרזניקה הודה שמרבית הייצור של הליקס מתוכנן למשלוחים באיחוד האירופי. זה כל מה שאני יכול לומר", טען ברטון. "מנכ"ל אסטרזניקה אמר לנו שלמעשה כל הייצור של הליקס תוכנן עבור אירופה".
לפי ברטון, אסטרזניקה התחייבה להעביר לאיחוד 70 מיליון מנות ברבעון השני של השנה. עם זאת, הוא הדגיש כי במקור החוזה עמד על אספקה של 180 מיליון מנות, "כך שהם הפחיתו משמעותית מה שהם יכולים לעשות".
דובר של אסטרזניקה לא הגיב על הדברים. דובר ממשלת בריטניה מסר: "אנחנו ממשיכים להתקדם משמעותית במבצע החיסונים שלנו ובטוחים באספקה שלנו. הפרטים של חוזי אספקה מסחריים בין ממשלות ואסטרזניקה הם בעלי רגישות מסחרית ונוגעים לשני הצדדים הללו".