סגור

מחוץ לקלפי: דברים שכדאי לעשות ביום הבחירות

מימשתם כבר את זכותכם וחובתכם הדמוקרטית? עלו על מגדל דוד, צאו לראות פריחה בסגול מהפנט, לגמו בירה צוננת באווירת בחירות או ערכו בינג' של סרטים עירוניים. כל מה שכדאי לעשות היום עד לתוצאות

קולנוע: שטים על הבלאומילך

שלושה סרטים תל־אביביים, עם מסר אחד של השקעה בתרבות
כשאתם הולכים להצביע היום בבחירות לרשויות המקומיות, תחשבו לא רק על מצב הניקיון ברחובות והחינוך בבתי הספר, אלא מי מהמועמדים מבטיח לקדם תרבות ואמנות בעירכם: מי יקים ויממן סינמטק, מוזיאון או תיאטרון מקומי. בתל אביב, למשל, קנתה העירייה את מתחם התדר ובית רומנו, אחרי שיזמים פרטיים תכננו להרוס את המבנה ולהקים עליו רב־קומות. לכן לתושבי המרכז ואורחים מרחוק כדאי לבקר היום במקום הזה, שהפך מיוזמה תרבותית אלטרנטיבית עצמאית לשמורת טבע רשמית.
11 צפייה בגלריה
פנאי התדר אירוע 2018
פנאי התדר אירוע 2018
מועדון "התדר"
(צילום: אריאל עפרון)
לכבוד יום הבחירות יתחיל בתדר אירוע קולנועי בשיתוף עם קולנוע קנדה (עוד מיזם עצמאי משובח): שלושה סרטים תל־אביביים משלוש תקופות שונות, ובכולם תל אביב מוצגת כעיר בבנייה מתמדת (או הריסה), כעיר של חופש ושל אבסורד. "תעלת בלאומילך" המצחיק של אפרים קישון מ־1969 (שכל העיר נראית עכשיו כמו שיחזור ענק של הסרט ההוא); "עורבים" העצוב מ־1987, 45 דקות מופתיות שביימה אילת מנחמי, שזכתה השנה בפרס אופיר על "שבע ברכות", וכבר בסרטה הראשון עסקה במשפחות שמתפרקות ומתאחות; ו"סרט בסנטר" מ־2023 שהופך את דיזנגוף סנטר לסינקדוכה: פרט אחד קטן שמייצג את סיפורה של העיר כולה. דלתות התדר נפתחות ב־17:00, הסרטים יתחילו כשיחשיך, הישיבה על מחצלות וכיסאות, מוזיקה ופופקורן ושתייה ופיצה מסביב והכניסה חינם.
יאיר רוה
11 צפייה בגלריה
פנאי סרט בסנטר כרזה סרט
פנאי סרט בסנטר כרזה סרט
הכרזה ל"סרט בסנטר". להפוך תרבות אלטרנטיבית לשמורת טבע

אוכל: אחת, שתיים, שלוש, דג מלוח

פיצה כפרית או בירה חינם למי שיציגו סלפי מהקלפי
לא בטוח שבכל עירייה ורשות מקומית ינצלו הבוחרים את ההזדמנות לנקות את האורוות ולהחליף את הראשים, אבל מה שבטוח הוא שלפחות מי שיש לו יום שבתון לרגל האירוע, יכול לנסות ולנקות קצת את הראש ולרפד את הבטן. בדיוק לשם כך מחכים לכם אנשי משק מלמד האורגני בכפר הנגיד עם פיצות של אורן חג'ג' (הלוא הוא אדון שיפון), גבינות, מבחר מנות מהמטבח הצנוע של אריק מלמד והצוות שלו, קוקטיילים ובירה אלכסנדר מהחבית, וכמובן הירקות האורגניים ורחבת הדשא והערוגות מרחיבות הדעת.
11 צפייה בגלריה
פנאי משק מלמד
פנאי משק מלמד
פיקניק במשק מלמד. ערוגות מרחיבות דעת
באווירה הרבה יותר עירונית, אפשר מתשע בבוקר ועד שעות הערב המאוחרות, לשתות בירה גולדסטאר נהדרת ודג כבוש (או מלוח) אצל "מתי המקלל", החמארה הנצחית בשוק לוינסקי (מטלון 41 בתל אביב). אין בזה שום דבר מיוחד מבחינת המקום שלא סוגר אף פעם את שעריו, בחירות או מלחמות, מגפות ושאר מרעין בישין, אבל מי שיבחר לנצל כך את יום החופש שלו, יגלה עולם שלם שבו השיחות הפוליטיות הן הטובות ביותר שאדם יכול להאזין להן ביקום כולו.
11 צפייה בגלריה
פנאי ליאור לנדשטיין מאחורי ה בר ב מתי המקלל חמארת בירה ב שוק לוינסקי תל אביב
פנאי ליאור לנדשטיין מאחורי ה בר ב מתי המקלל חמארת בירה ב שוק לוינסקי תל אביב
בירה ב"מתי המקלל". הפרלמנט הפוליטי הטוב בעיר
(צילום: אוראל כהן)
במסעדת דפי המצוינת ברחוב דה פיג'וטו יפתחו באופן חד־פעמי את הדלת כבר בצהריים וכך גם בווילה מארה בשדרות ח"ן, באייבי של האחים דוקטור וב־aka 44. בפאר דרייר היפואית יהיה בראנץ' בחירות כבר מ־10:00. ואייל שני ימזוג בירה חינם לכל מי שיציגו סלפי מהקלפי.
חיליק גורפינקל

ילדים: מתורמוסים בפארק ועד חמניות על הקיר

שמורות הטבע והמוזיאונים מציעים שלל פעילויות ייחודיות עם הילדים ביום הבחירות
מדעטק. במוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה יתקיימו בין השעות 17:00-10:00 המופע "משפחות מאירות", פעילות חווייתית על סוגי האורות, המתכות והמלחים השונים וכיצד הם מכניסים אור וצבע לחיינו; "דומה אך שונה", סדנה פעילה לכל המשפחה ובה ניתן, בין השאר, ההסבר לכיצד נוצרים עננים; התערוכה החדשה "נוסעים בזרם", העוסקת בקשר בין חברה, סביבה, תחבורה ואנרגיה; והתערוכה "Fool Me", החושפת את הסודות הכי שמורים של הקוסמים, והעקרונות המדעיים שעומדים מאחוריהם. בנוסף, אפשר לבקר בעשרות תערוכות קבע ומוצגים אינטראקטיביים, בפארק המדע הפתוח, במבוך, בחדר הבנייה בלגו ובאזור ההתנסות לילדים המשלב משחקים עם למידה מדעית־טכנולוגית. madatech.org.il
11 צפייה בגלריה
פנאי מדעטק חיפה
פנאי מדעטק חיפה
ביקור במדעטק
(צילום: ניצן זוהר)
אנו. מוזיאון העם היהודי בקמפוס אוניברסיטת תל אביב יקיים פעילות לילדים ולכל המשפחה בגלריית "גיבורים", שבה ילמדו בדרך חדשנית ואינטראקטיבית על היהודים ששינו את פני ההיסטוריה, כולל טיול במוחו הגאוני של אלברט איינשטיין, שחייה כמו האלוף האולימפי מארק ספיץ, ריגול כמו אלי כהן ועיצוב אופנה כמו דונה קארן. בנוסף, מוצגים התערוכה החדשה "שבעה באוקטובר" העוסקת בתגובה של התרבות הישראלית למלחמה, ותצוגת הקבע. anumuseum.org.il
מגדל דוד. מוזיאון ירושלים החדש מזמין את אורחיו לראשונה לעלות לצריח המגדל, המינרט, שסגור בדרך כלל. ממנו אפשר לצפות בנוף יוצא הדופן של העיר העתיקה והחדשה. בנוסף יתקיימו מחר סיורים תיאטרליים לכל המשפחה עם ארבעה שחקנים שיגלמו דמויות מההיסטוריה של העיר, סיור שקיעה על הגגות, סיורים מודרכים וביקור בגלריות החדשות של המוזיאון. tod.org.il
11 צפייה בגלריה
פנאי מגדל דוד ירושלים
פנאי מגדל דוד ירושלים
ילדים במגדל דוד. לצפות בנוף יוצא הדופן של העיר העתיקה והחדשה
(צילום: ריקי רחמן)
מקלט הקופים. מקלט הקופים הישראלי, הממוקם בכניסה לכפר דניאל שביער בן שמן, הוא שמה של עמותה העוסקת בהצלה ושיקום קופים שהוחרמו על ידי הרשויות לאחר שהוברחו ארצה או הוחזקו בניגוד לחוק ובתנאים קשים. חלק מהמקום הוא מרכז חינוך לקהל הרחב, שם מתקיימים סיורים חווייתיים שבהם לומדים על חיי הקופים ופוגשים חלק מהקופים המתגוררים במקלט ושומעים את סיפורם האישי. במקום יש גם ג'ימבורי ופינת יצירה. יש להזמין סיור מראש. ipsf.org.il
פארק עדולם. אלה בדיוק הימים שבהם מתכסה גבעת התורמוסים בפארק עדולם בפריחה מרהיבה של תורמוס ההרים הסגול. מומלץ להגיע לטייל בתל שכה (גבעת התורמוסים) בפארק שנמצא בין צומת האלה לקיבוץ הל"ה (כביש 375). זה שביל מעגלי של 2 ק"מ שבצידיו שרידי פסיפס ומצודה (בקק"ל מזהירים כי הפרח מוגן והציבור מתבקש לא לקטוף או לאסוף את זרעיו, שעלולים להיות רעילים).
11 צפייה בגלריה
פנאי גבעת ה תורמוסים פריחה סגולה
פנאי גבעת ה תורמוסים פריחה סגולה
פארק עדולם. פריחה מרהיבה של תורמוס ההרים הסגול
(צילום: דני כהן ארכיון קק״ל)
הסיפור של ואן גוך. התערוכה האינטראקטיבית הבינלאומית של ואן גוך על מסכי ענק, הכוללת 2,000 יצירות, מאפשרת הצצה לתקופות שונות בחייו ולסיפורים שמאחורי ציוריו. הציורים מוצגים בבניין 2 באקספו תל אביב ב־360 מעלות על הקירות ובפינות החללים השונים ובמקום גם מתחם מציאות מדומה, המציע מסע בעולמו של ואן גוך. בנוסף, יש במקום חלל שבו יוכלו הילדים לצבוע את ציוריו של האמן כפי שירצו ולהפיח בהם חיים חדשים, חלל "בית חם" המוקדש לאמנים ישראלים מהנגב המערבי שפונו מבתיהם, ועוד מתחמי פעילויות לילדים. vangogh.co.il
מאיה נחום שחל

טלוויזיה: העיר הזאת, וכל האחרות

מנהיג שנלחם בשחיתות או אופרת ראפ לוקאלית בסדרות וסרטים שהעיר היא אחת הגיבורות שלהם
“דרוש גיבור" היא סדרה ליום הבחירות המוניציפילות על ראש עיר אפרורי, שמטרתו מוגבלת מאוד והסיפור שלו מסופר בדיוק ענייני. אם זה לא מספיק מגרה את הדמיון, אפשר להוסיף לזה כי הסוגיה היא הדיור הציבורי בעיר יונקרס בניו יורק בשנות ה־80. ועכשיו פרט חשוב: המיני־סדרה הזאת, בכיכובבו של אוסקר אייזקס ("תמונות מחיי נישואים"), נעשתה על ידי דיוויד סיימון, יוצר "הסמויה", מי שהצליח להכניס עניין ותנופה, ואפילו סקס אפיל, למערכות באשר הן, במקרה הזה מערכת פוליטית עירונית.
הסדרה (שמשודרת ב־yes) מבוססת על אדם אמיתי שהצליח להילחם על 200 יחידות דיור באזור לבן מאוד בעיר, שתושביו סירבו לתת למשפחות אפרו־אמריקאיות לגור בשכנות אליהם, ולאפשר להם ליהנות מהתיקון שמעניק הדיור הציבורי, עד שבא ניק ווזיקסו, בן ה־28 בלבד, ושינה את תפיסתם. הסדרה משודרת בקטגוריה מיוחדת לכבוד הבחירות, ובה גם "אדוני ראש העיר" עם טינה פיי וטד דנסון, וכן הסרט התיעודי "רודי ג'וליאני: דוקו מוזיקלי", ויש בה גם ייצוג ישראלי של "המדובב", עם אניה בוקשטיין שרצה לראשות העיר.
צפייה אופציונלית נוספת ביום החופש הזה היא סרטים שהעיר במרכזן בסלקום tv. שם יש ייצוג קולנועי לחיפה ("פעם הייתי"), צפת ("הסודות"), טבריה ("אביבה אהובתי"), כפר סבא ("איים אבודים"), שדרות ("הסוסיתא של הרצל"), דימונה ("סוף העולם שמאלה"), קריית ים ("אין בתולות בקריות") ומגדל העמק ("עמק"); וירושלים ותל אביב כמובן, עם ייצוג רב של סרטים - מ"ילד טוב ירושלים" ועד "דיזנגוף 99".
והכי כדאי, מעל לכל ולא רק ביום הבחירות, לצפות ב"העיר הזאת" ב־HOT ,yes וסלקום tv. זו אופרת ראפ בלשית בסגנון פילם נואר שמתרחשת כולה בעיר דמיונית (המזכירה את תל אביב), ואולי הסרט הכי טוב שנעשה כאן בשנים האחרונות.
רותה קופפר
11 צפייה בגלריה
פנאי העיר הזאת סרט מתוך הסרט העיר הזאת מאת עמית אולמן
פנאי העיר הזאת סרט מתוך הסרט העיר הזאת מאת עמית אולמן
מתוך "העיר הזאת". פילם נואר מהנה בעיר דמיונית
(צילום: באדיבות דרומה הפקות)

אמנות: ערי זכוכית על הנייר

עולמות סוריאליסטיים ורגעי משבר ומפנה בתערוכות בערים הגדולות
תל אביב. בגלריה של בית הספר לאמנות מנשר (דוד חכמי 18) מוצגת תערוכת היחיד של רני פרדס "עקרון המלכה האדומה". זו הזדמנות לראות את עבודותיו של אמן שבורא עולמות סוריאליסטיים מלאי דמיון פרוע ולעתים קיצוני. פרדס עובד בטכניקה ייחודיות, שמתאימה לעולמות הסהרוריים שלו: באמצעות תוכנות סמארטפון פשוטות הוא "מערבב" דימויים וצילומים עם תולדות האמנות הישראלית, הרנסנס והבארוק, ומגדיל על גבי לוחות פורמייקה גדולים, באמצעות פחם סינתטי, מים וחריטות בקוצים של דורבנים. אוצר: צוקי גרביאן.
11 צפייה בגלריה
פנאי רני פרדס עבודות
פנאי רני פרדס עבודות
יצירה של רני פרדס בתל אביב. עולם סוריאליסטי וציור באמצעות קוצי דורבנים
( צילום: רני פרדס)
ירושלים. פסטיבל האיור העירוני "אאוטליין: איור ומלים" נסגר דווקא בפתיחת התערוכה "Krisis"', בהשתתפות מאיירים מצ'כיה, סלובקיה וישראל (המלך דוד 19). בתערוכה מוצגות עבודות שמציעות התבוננות על משברים ונקודות מפנה, עם דימויים של ערי זכוכית, מסכות, או עולמות בוטניים קסומים, שמשוטטים בין הרס ללידה מחדש. היום ב־16:00 תיערך סדנת הדפסי לינולאום (בהרשמה מראש), עם המאיירות הצ'כיות אנינה מנגר וניקולה לוגוסובה . אוצרות: ליטל מרקוס מורין ונועה קלנר.
11 צפייה בגלריה
פנאי תערוכת הנעילה הבינלאומית של אאוטליין ירון שטיינברג
פנאי תערוכת הנעילה הבינלאומית של אאוטליין ירון שטיינברג
עבודה של ירון שטיינברג בפסטיבל "אאוטליין" בירושלים. התבוננות על משברים ונקודות מפנה
(צילום: ירון שטיינברג )
חיפה. בעיר מוצגת הביאנלה הים־תיכונית החמישית לאמנות. התערוכות מפגישות בין אמנים מקומיים כמו משה גרשוני, אורי גרשט וחנאן אבו חוסיין, ובין כוכבים בינלאומיים כמו ג'ני הולצר, אלמגרין ודרסט, יאניס קונליס והקבוצה הבינלאומית AES+F. הביאנלה, ששמה "יש מישהו בבית?", מתייחסת במישרין למציאות אחרי 7 באוקטובר דרך מושגים כמו בית, אובדן ותקווה. אוצרים: אביטל בר־ישי ובלו סמיון פיינרו. mediterraneanbiennale.com
יקיר שגב
11 צפייה בגלריה
פנאי הביאנלה הים תיכונית החמישית
פנאי הביאנלה הים תיכונית החמישית
"אלגוריה סקרה" של AES+F בביאנלה בחיפה
( צילום: באדיבות הביאנלה הים תיכונית)