סגור

דו"ח דלויט: ירידה של 13% בהכנסות הכדורגל האירופי בעונת 2019/20

עמרי ביתן, מוביל תחום הספורט בפירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte ישראל: "הישראלים שחזרו לשחק מול קהל בשלב מוקדם יחסית והצליחו להשלים את העונה הקודמת בזמן עשויים למזער חלקים אלו של הפגיעה"

דו"ח ה- Annual Review of Football Finance השנתי של Deloitte סוקר את מצבן הפיננסי של ליגות הכדורגל באירופה, והשנה בוחן את עונת 2019/2020, שחציה השני התנהל תחת צילו של משבר הקורונה.
אלו הכותרות הראשיות ממנו:
סך הכנסות שוק הכדורגל האירופי ב- 2019/20 הסתכמו ל- 27.9 מיליארד דולר, ירידה של 13% לעומת השנה הקודמת, לראשונה נרשמת ירידה מאז המשבר הכלכלי של 2008/09.
ליגת הפרמייר-ליג האנגלית ממשיכה להיות המכניסה ביותר, עם סך הכנסות של 5.7 מיליארד דולר למועדונים בליגה, אך זו מהווה ירידה של כמעט מיליארד דולר (13%) לעומת השנה הקודמת – הפעם הראשונה מאז הקמת הפרמייר-ליג בה נרשמת ירידה.
3 צפייה בגלריה
משחק כדורגל של ה פרמייר ליג
משחק כדורגל של ה פרמייר ליג
משחק כדורגל של הפרמייר ליג
(צילום: גטי אימג'ס)
הבונדסליגה הגרמנית, שהיתה הראשונה לחזור מפגרת הקורונה והצליחה להשלים את העונה שלה מוקדם יחסית, רשמה את הירידה הקטנה ביותר בהכנסות – 4% בלבד, לעומת הליגה הצרפתית למשל שביטלה לחלוטין את השלמת העונה וירדה ב- 16%.
מעניין לראות כי למול הירידה בהכנסות, הוצאות המועדונים, ובעיקר הוצאות השכר – נשארו כמעט ללא שינוי, דבר שפגע משמעותית ברווחיות המועדונים ובעצם חיסל אותה כמעט כליל בשנה זו (יחס ההכנסות לשכר עלה בפרמיירליג, למשל, מ-61% ל-73% ותקציב השכר הממוצע בפרמיירליג עלה מ-179 מיליון יורו לקבוצה ל-187).
3 צפייה בגלריה
RB לייפציג קבוצת בונדסליגה בבעלות רד בול
RB לייפציג קבוצת בונדסליגה בבעלות רד בול
RB לייפציג, קבוצת בונדסליגה בבעלות רד בול
(צילום: רויטרס)
בגרמניה, תקציב השכר הממוצע נשאר 100 מיליון יורו לקבוצה (בדיוק כמו בעונה שלפני). כך גם בספרד (105 מיליון יורו) ובאיטליה היתה ירידה (מ-88 מיליון יורו ל-81 מיליון יורו). בצרפת היתה עלייה קלה (מ-69 מיליון יורו לקבוצה ל-71 מיליון יורו).
העולם הכלכלי של הכדורגל עשוי להיות מושפע עוד למספר שנים, ואת ההשפעות הארוכות הללו ניתן לראות למשל בשוק ההעברות של הקיץ הנוכחי ובהיקפי ההוצאות של המועדונים, בעיקר אלו מהדרגים הבינוניים והנמוכים.
הדו"ח אינו סוקר את ישראל, אבל כן בוחן את ההכנסות של ליגות קטנות יותר מהדרג השני באירופה. בליגות אלו ניתן לראות שונות גבוהה מאוד בשיעורי הצמיחה או ההתכווצות, אשר מושפעים גם מגורמים שמשפיעים פחות דרמטית על הליגות הגדולות כמו כספי זכיה מאופ"א על בסיס הצלחה במפעלים האירופאים, וכמובן קצב החזרה למשחקים, כשהמועדונים הישראלים שחזרו לשחק מול קהל בשלב מוקדם יחסית והצליחו להשלים את העונה הקודמת בזמן עשויים למזער חלקים אלו של הפגיעה.
3 צפייה בגלריה
עמרי ביתן
עמרי ביתן
(צילום: יח"צ)
ניתן לראות גם מהלכים אקטיביים של ליגות קטנות ובינוניות באירופה על מנת לחזק את היציבות הפיננסית ולשמר את היכולת התחרותית מול הליגות הגדולות ומול התנודתיות שנגרמה מהקורונה – בין השאר מהלכים כמו קידום יוזמת ליגה אחודה בין הולנד לבלגיה, ויוזמה של ארגון הליגות האירופאיות למכירה אחודה של זכויות שידור למספר ליגות בינוניות לגופי שידור בינלאומיים.
"את נזקי הקורונה נראה בעוד מספר שנים"
עמרי ביתן, מוביל תחום הספורט בפירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte ישראל מוסיף: "הדו"ח מציג שינוי דרמטי, לראשונה מאז המשבר הכלכלי בשנת 2008, נרשמה ירידה בהכנסות בשוק הכדורגל האירופי. התוצאות משקפות את עונת 2019\20 בה היו רק כמה חודשי קורונה מובהקים אבל את ההשפעה המלאה של משבר הקורונה, כולל על אפיקי הכנסות מרכזיים של המועדונים כמו זכויות שידור והכנסות מסחריות, נראה עוד מספר שנים במלואם. את ההשפעות הללו ניתן כבר לראות למשל בשוק ההעברות של הקיץ הנוכחי ובהיקפי ההוצאות של המועדונים, בעיקר אלו מהדרגים הבינוניים והנמוכים".
ביתן הוסיף: "הדו"ח אינו סוקר את ישראל אך בוחן את ההכנסות של ליגות קטנות יותר מהדרג השני באירופה. בליגות אלו ניתן לראות שונות גבוהה מאוד בשיעורי הצמיחה או ההתכווצות, אשר נובעים גם מגורמים שמשפיעים פחות דרמטית על הליגות הגדולות כמו כספי זכיה מאופ"א על בסיס הצלחה במפעלים האירופאים וכמובן קצב החזרה למשחקים, כשהמועדונים הישראלים שחזרו לשחק מול קהל בשלב מוקדם יחסית והצליחו להשלים את העונה הקודמת בזמן עשויים למזער חלקים אלו של הפגיעה".