סגור

יורשי רמיקוב חושפים: רוצים למכור הזכויות

בתביעה שהגישו ילדיו של ממציא הרמיקוב, מיכה ומריאנה הרצנו, הם טוענים כי אינם יכולים למכור את הזכויות למשחק הפופולרי בגלל הסכם הפצה שכובל אותם

תביעה שהגישו יורשיו של ממציא משחק הרמיקוב, אפרים הרצנו, חושפת את הקשיים שניצבים בפני זוג אנשים מבוגרים, שרוצים למכור את הזכויות למשחק הפופולרי, אך לא יכולים בגלל מפיצת המשחק באירופה ובאוסטרליה.
את התביעה הגישו שני ילדיו של ממציא המשחק הרמיקוב, האחים מיכה ומריאנה הרצנו, ובתה של מריאנה, אורלי פידלמן.
בני המשפחה תובעים את המפיץ האירופי של משחק החשיבה המפורסם, חברת גוליית. לפי התביעה, הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות על הסכם הפצה חדש בטריטוריות שהמפיצה אמונה עליהן. על פי התביעה, למרות ניסיונות שנמשכו שנים רבות מצד מיכה הרצנו לשדל את המפיצים לחתום על הסכם כתוב, כמו ביתר המדינות בהן מופץ המשחק, המפיצה באירופה ובאוסטרליה סירבה לחתום על חוזה עדכני.

2 צפייה בגלריה
רמיקוב
רמיקוב
רמיקוב
(צילום: שאול גולן)

הנתבעת היא חברת Goliath B.V חברה בבעלות אב ובנו, יוחנן ואדי גולד, שהוקמה בהולנד ומחזיקה גם בבעלות על חברת Crown&Andews PTY מאוסטרליה. מאז 1980 מפיצה גוליית את רמיקוב במדינות שונות באירופה בין היתר הולנד, ספרד, פורטוגל, בלגיה, לוקסמבורג ובאמצעות C&A גם באוסטרליה. ברבות השנים, היא גם רכשה את מפיצת המשחק בארצות הברית.
2 צפייה בגלריה
מריאנה ו מיכה הרצגו ילדיו של ממציא הרמיקוב
מריאנה ו מיכה הרצגו ילדיו של ממציא הרמיקוב
מריאנה ומיכה הרצנו. מבקשים לבטל את ההסכם “באמצעות הודעה מוקדמת”
(אבי מועלם)
לפני שישה ימים שלחו יורשי הזכויות על המשחק מכתב סיום התקשרות למפיצה באירופה והודיעו לה כי זכויות ההפצה בשלוש הטריטוריות - אוסטרליה, איבריה ובלנוקס - יפקעו ב־30 בספטמבר 2023. אי ההסכמות נסובו סביב רצונם של היורשים, שהם בשנות השמונים לחייהם, לעגן בכתב את חוזה ההפצה אשר פקע ב־2016. מאז אותה שנה הפך להסכם לתקופה בלתי קצובה, בהעדר הסכם חדש הנוקב במועד סיום.
התובעים, שמיוצגים על ידי עו"ד אייל דורון ורון ליבסון ממשרד ש. הורוביץ, מבקשים לעגן את ההסכם מול גוליית בחוזה, כפי שהם עשו עם יתר מפיצי רמיקוב בעולם, בין היתר בשל גילם וכוונתם לשמור על "מפעל חייהם", ולמכור את הזכויות על המשחק. לטענתם, היעדר הסכם כתוב מקשה ואף מונע מהם למכור את הזכויות שלהם ברמיקוב לרוכשים פוטנציאליים. לפיכך, טוענים התובעים, לא נותרה להם ברירה אלא לסיים את ההתקשרות עם המפיצה באירופה, חברת גוליית, תוך שהם מודיעים לבעליה שנתיים מראש על סיום ההתקשרות, ובמקביל הגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בת"א בבקשה לבטל את ההסכמים עם המפיצה, על אף סירובה.
"כבולים לנצח בהסכם"
כתב התביעה מתאר את מערכת היחסים בת עשרות שנים בין מיכה הרצנו לבין אדי גולד, הבעלים של גוליית, כקרובים במיוחד. לאור היחסים הקרובים ששררו בין הצדדים קיבלה גוליית הסכמי הפצה בלעדיים בטריטוריות נוספות, מבלי שהצדדים חתמו על הסכמים בכתב. "לנוכח העובדה שאדי התחמק מחתימה על הסכם פורמלי – מיכה לא עמד על כך באותה עת והסתפק בהסכמות בעל פה", לשון התביעה. לאחר שנים רבות של ניסיונות מצד מיכה לחתום על הסכם עם אדי, לבסוף הם חתמו על הסכם לחמש שנים שהיה צפוי להסתיים ב־2016.
חברת גוליית הלכה וגדלה עם השנים ורכשה עוד מפיצים של רמיקוב בעולם. לאחר שגוליית רכשה את היצרן והמפיץ הבלעדי של רמיקוב בארה"ב, ניסה מיכה הרצנו לחתום מול אדי ואביו יוחנן על הסכם הפצה חדש, אך ללא הצלחה. הפערים בין הצדדים העמיקו, וב־2019 ביקשה להפסיק משפחת הרצנו את היחסים המסחריים עם חברת ההפצה בארה"ב, חברת פרסמן.
אלא שמשפחת גולד, לפי התביעה, הודיעה ליורשים כי הם "כבולים לנצח" בהסכם. עורכי הדין של משפחת הרצנו מבקשים מבית המשפט לקבוע כי ההסכמים בין הצדדים הם הסכמי הפצה לתקופה בלתי קצובה, עליהם חל הדין הישראלי, שניתן לבטל אותם באמצעות הודעה מוקדמת.