סגור

בלעדי
אייל שני והמלונאי לירן ויצמן יפתחו 150 מסעדות באירופה

השף ושותפו שחר סגל חתמו על הסכם עם היזם והמלונאי לירן ויצמן לפתיחת מסעדות המזנון והסלון בתוך 5 שנים, בהשקעה של מאות מיליוני שקלים. לשני יש כבר 36 מסעדות. ויצמן: "זה כבוד גדול לעבוד עם השף שמייצג את האוכל הישראלי העכשווי"

השף אייל שני מסתער על אירופה. ל"כלכליסט" נודע כי שני ושותפו שחר סגל חתמו על הסכם עם המלונאי ויזם הנדל"ן לירן ויצמן לפתיחת עד 150 מסעדות בחמש השנים הקרובות של המזנון והסלון, במרכז ומערב אירופה.
קבוצת המלונאות SMB Capital ההולנדית שבבעלות ויצמן מנהלת יותר מ־120 בתי מלון ברחבי אירופה, חלקם בבעלותה. ויצמן חתם על הסכם השותפות באמצעות חברה־בת שתוקם בבעלות שני הצדדים, עם קבוצת הקולינריה "החבר'ה הטובים" שבבעלות שף אייל שני, הפרסומאי שחר סגל והזרוע בארה״ב בבעלות מיקה זיו. הקבוצה מפעילה 36 מסעדות בישראל, ארה”ב, סינגפור, אוסטריה, אוסטרליה וצרפת.
1 צפייה בגלריה
מימין לירן ויצמן אייל שני אופיר תורגמן
מימין לירן ויצמן אייל שני אופיר תורגמן
מימין: לירן ויצמן, אייל שני ואופיר תורג'מן (השותף בווינה). מסעדות ב־48 מדינות
(צילום: פיליפ לפיארסקי)
על פי ההסכם, הקבוצה תפתח מסעדות מזנון, סלון ונורת' ב־48 ערים באירופה. כשני שלישים מהמסעדות יהיו מזנון, כלומר מסעדות קטנות שבהן יימכרו פיתות עם בשר או ירקות, וכשליש מסעדות יוקרתיות יותר תחת המותגים סלון ונורת', שימוקמו ברובן בבתי המלון שמפעילת קבוצת SMB. לפי ההסכם, מדובר בהשקעה של מאות מיליוני שקלים במיזם.
המסעדות הראשונות יוקמו בליסבון, הן מזנון והן סלון. מסעדות המזנון יוקמו בידי זכיינים מקומיים שיישאו גם בעלות שמוערכת בכ־2 מיליון שקל למסעדה, ואילו מסעדות סלון ייפתחו במלונות של ויצמן או במיקומים אחרים. שני יגייס את צוותי העובדים ויתפעל את המסעדות. אחרי ליסבון צפויות להיפתח מסעדות בברצלונה, קופנהגן ומדריד. בכל עיר צפויות להיפתח 3-2 מסעדות.
ההסכם מגיע לאחר לאחר הפעילות המשותפת הראשונה של השותפים בווינה שם פתחה "החבר'ה הטובים" את סניף מזנון המקומי ואת מסעדת Seven North, שהוגדרה כמסעדה הטובה באוסטריה לשנת 2020, במלונו של ויצמן.
שני וסגל יחד עם ויצמן הקימו חברה בבעלות שווה משותפת, NHM Europe B.V, שתנהל ותפתח את מותגי המסעדות דרך מטה החברה שיוקם באמסטרדם. מדובר על שיתוף הפעולה הגדול מסוגו של קבוצת מלונאות ומסעדנות של שף ישראלי.
SMB Capital היא חברת השקעות בנדל"ן איכותי, בעיקר נכסי מלונות בערים מרכזיות באירופה כמו אמסטרדם, ברלין, המבורג, וינה, מילאנו וליסבון . הקבוצה היא בין הבעלים של Entourage Group, זרוע ניהול תחום המסעדות והאירוח שמחזיקה ב־25 מסעדות, בהן Momo ,The Butcher and Mr. Porter ו־The Duchess, שקיבלה כוכב מישלן.
ויצמן, יליד ישראל ובנו של מני ויצמן ואחיו של ניר ויצמן מבעלי רשת בראון, חי באמסטרדם זה כ־20 שנה. הוא ייסד את חברת ניהול המלונות Sircle Collection שמיקומה באמסטרדם, ואת חברת Grand City Hotel שנמנית עם קבוצות ניהול המלונות הפרטיות המובילות באירופה ומונה כ־120 בתי מלון. כמו כן בבעלות ויצמן מלון W באמסטרדם ומלון Edition במילאנו. ויצמן זכה בתואר יזם השנה בהולנד לשנת 2017.
לירן ויצמן אמר ל"כלכליסט": "חשבנו איך אפשר לעשות מהלך גדול, אבל שישמור עדיין על הרומנטיות הזו שאייל שני מתאפיין בה שכל מסעדה עומדת בפני עצמה . בשבילי זה כבוד גדול לעבוד עם השף הישראלי שמייצג את הז'אנר של האוכל הישראלי העכשווי".