סגור

בלעדי
מינהל התכנון: לשלול סמכויות מהוועדה המקומית בחיפה

עו"ד מיכל הלברשטם, יו"ר וועדת ערר מחוזית חיפה, בשאלון פנימי של משרד הפנים: "יש תחושה של אי סדר בוועדה, החלטות מתקבלות מסיבות פוליטיות, במצב הנוכחי יש לשוב ולשקול את סמכויותיה של הוועדה"

מסמך פנימי שהגיע לידי "כלכליסט" מגלה כי יו"ר ועדת הערר המחוזית חיפה עו"ד מיכל הלברשטם ממליצה לא לאפשר לוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה להמשיך ולשאת את התואר "ועדה עצמאית מיוחדת". המלצה זו מאשררת טענות רבות על אי־תפקודה של הוועדה המקומית חיפה. המשמעות עבור העיר היא נטילת עצמאותה בענייני תכנון ובנייה.
החוק מאפשר לשרת הפנים לקבוע כי ועדות מסוימות הן "מקצועיות ויעילות". אם יש לאותן ועדות (רשויות מקומיות) תוכנית מתאר חדשה יחסית, הן יכולות לאשר כל תוכנית התואמת את תוכנית המתאר. מי שקובע את היותה של ועדה מקומית ראויה להסמכה הוא האגף לוועדות מקומיות במשרד הפנים. ההחלטה מתקבלת לאחר היוועצות עם יושבי ראש הוועדות המחוזיות, היועץ המשפטי לממשלה, יחידת הבקרה במינהל התכנון, מתכנני המחוזות, יושבי ראש ועדות הערר המחוזיות, המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין במשרד המשפטים ואחרים.
נכון לדצמבר 2018 הוסמכו 24 ועדות, מתוכן 5 ועדות עצמאיות מיוחדות. חיפה הוכרזה בשנת 2015 כוועדה עצמאית מיוחדת. תוקף ההכרזה אמור להסתיים בנובמבר הקרוב.
מהמסמך של הלברשטם עולה כי תפקוד הוועדה המקומית חיפה לקוי. "יש אי־בהירויות בתוכניות וקושי להסביר את שיקולי קבלת ההחלטות. חלק מבדיקות הרישוי שגויות, עררים רבים מוגשים בשל אי־קבלת החלטה, יש הרבה טעויות ושגיאות בהחלטות, יש השפעות פוליטיות על קבלת ההחלטות, תחושה של אי־סדר בוועדה, סיבות פוליטיות מונעות קבלת החלטות. יש לשוב ולשקול את סמכויותיה של הוועדה. לא מומלץ להמשיך לאפשר את קיומה של הוועדה כעצמאית מיוחדת", נכתב.
1 צפייה בגלריה
פרויקט פינוי בינוי בחיפה
פרויקט פינוי בינוי בחיפה
פרויקט פינוי בינוי בחיפה. "קושי להסביר את קבלת ההחלטות"
(צילום: אלעד גרשגורן)
לדברי בכיר במינהל התכנון, חוות הדעת על הוועדות המקומיות היא פרוצדורה שגורה שמתקיימת אחת לשנה. "קורה מעט מאוד שוועדה שקיבלה הסמכה מאבדת אותה", אמר. "בשנים האחרונות יש נשירה מאוד משמעותית של גורמים מקצועיים במינהל ההנדסה בחיפה, וכך גם במחלקת השימור ובמחלקת הרישוי. נשאר שם צוות לא מקצועי ולא יעיל. הרבה מאוד תוכניות שהגיעו לוועדת ערר חזרו לוועדה המקומית. זה מעיד על כשל רציני בתפקוד הוועדה המקומית".
עו"ד שחר לוינזון, ממשרד עו"ד יוסף ישורון ושות', מבין את הביקורת על הוועדה המקומית חיפה: "מניסיוני, הוועדה המקומית לא פועלת בצורה יעילה. יש תוכניות שנתקעות זמן ארוך ולא פעם אנחנו נתקלים בשיקולים שאינם תכנוניים אלא פוליטיים או יזמיים".
יו"ר סיעת הירוקים במועצת העיר חיפה אביהו האן קרא למשרד הפנים "לבחון מחדש את ההסמכה של הוועדה המקומית חיפה כוועדה מיוחדת ולפעול מיידית לתיקון הכשלים שהתגלו בפעילויות הוועדה".
מעיריית חיפה בחרו שלא להגיב.