סגור
כלכליסט עולם בתי יוקרה בהונג קונג
(צילום: רויטרס, מתוך ערוץ היוטיוב Hong Kong Luxury Property Expert)

המשבר בסין התפשט להונג קונג - בתי היוקרה איבדו רבע משוויים

מחיריהם של בתי ודירות היוקרה צנחו תוך שנה וחצי ב-25%, זאת על רקע ההאטה הכלכלית ומשבר שוק הנדל"ן בסין שחייבו קונים סינים למכור את הנכסים במהירות כדי לכסות על ההפסדים שלהם. בית שנקנה על ידי מייסד אוורגרנד מוצע למכירה במחיר הנמוך ב-60 מיליון דולר מכפי ששילם עבורו

ההאטה הכלכלית ומשבר הנדל"ן בסין פוגעים גם בסקטור נדל"ן היוקרה של הונג קונג. הסיבה לכך לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, היא שטייקוני הנדל"ן הסינים שספגו הפסדים כבדים בעקבות המשבר נאלצים למכור בדחיפות את הבתים שלהם בהונג קונג כדי לשלם חובות, ובמקרים רבים אחרים בעלי הבתים לא עומדים בתשלומי ההלוואות והבנקים מעקלים את הנכסים. בעקבות זאת, הבתים היקרים ביותר בעיר נמכרים במחירים נמוכים משמעותית מכפי שהיו שווים לפני מספר שנים.
לפי צ'רי לי, מנהלת מכירות נכסי המגורים בסוכנות הנדל"ן סבילס בהונג קונג, מחיר המכירה הממוצע לבתי היוקרה המוגדרים כבעלי שווי של 38 מיליון דולר ומעלה, נפל ביותר מ-25% מאז אמצע 2022. לדבריה, ההערכה היא כי המחירים ימשיכו לרדת גם השנה, בין השאר בשל נכונותם של המוכרים לקבל הצעות נמוכות יותר בניסיון לסגור עסקה במהירות. בדומה, סוכן הנדל"ן המקומי ויקטור צ'אנג ציין כי חלק מבעלי הבתים הסינים נאלצו למכור בהנחות של עד 20% מכיוון שהיו זקוקים בנואשות לכסף כדי לשלם חובות. לדבריו, בחלק מהמקרים הם קנו את הבתים יותר לראווה וכמעט ולא השתמשו בהם ולא השכירו אותם.
המגמה מצביעה על ההשפעה של הכלכלה הסינית המקרטעת על הסקטור. הכלכלה הסינית סובלת מדפלציה, האטה בייצוא וירידה באמון הצרכנים. גורמים נוספים שהשפיעו לשלילה על שוק הנדל"ן בהונג קונג כוללים את שיעורי הריבית הגבוהים בארה"ב, זאת מכיוון שהדולר ההונג קונגי צמוד לדולר האמריקאי והבנק המרכזי בעיר מתאים את העלאות הריבית לפי הפדרל רזרב.
בין בתי היוקרה המוצעים למכירה בהונג קונג נמנים שלוש אחוזות המקושרות לחברת הנדל"ן הסינית הקורסת, אוורגרנד. לפי הדיווחים בתקשורת המקומית, הבתים הללו היו בבעלותו של מייסד החברה, הוי קא יאן. מדובר בשלושה נכסים צמודים שעוקלו על ידי הנושים. אחד הבתים נמכר ב-115 מיליון דולר ב-2019, אך כעת מוערך בשווי של 55 מיליון דולר בלבד, כך לדבריה של ויקטוריה אלן, מייסדת חברת הנדל"ן הביטאט פרופרטי. הנכס עוד לא מצא קונים.
מניתוח נתונים שערכה פלטפורמת הנדל"ן Spacious.hk עולה כי התקופה הלא פשוטה לסקטור נדל"ן היוקרה צפויה עוד להימשך זמן מה. כך למשל, מספר השאלות בפלטפורמה לגבי בתים במחיר של 10 מיליון דולר ויותר נפל ב-45% ב-12 החודשים האחרונים, ואילו היקף ההתעניינות בבתים בשווי 1.3 מיליון דולר ובתים בשווי של עד 3.2 מיליון דולר ירד ב-8% וב-25%, בהתאמה.