סגור

בכנסת דיברו על התאונות באתרי הבנייה – ובשטח נהרג עובד נוסף

ועדת העבודה והרווחה בכנסת התכנסה היום לדון בנוהל הגשת כתבי אישום בגין תאונות עבודה, שבמתכונתו הנוכחית מתקשה לייצר הרתעה; המשנה ליועמ"ש, שלמה למברגר אמר בדיון: "אלה תיקים מורכבים אבל אנחנו מחויבים להשתפר"; הפועל שנהרג נפגע בראשו מטרקטור באתר בנייה בקרית גת

עם כינוסה של ועדת המשנה של ועדת העבודה והרווחה לנושא תאונות בענף הבנייה, בראשות ח"כ אוסמה סעדי, נודע היום (ג') על תאונה נוספת באתר בנייה בקרית גת במהלכה נהרג פועל.


על פי הדיווח, היום סביב השעה 14:00 בצהריים נפגע הפועל בן ה-64 מדחפור באתר בנייה ברחוב הרימון בקרית גת. אנשי ההצלה והרפואה שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו. מדובר בהרוג ה-13 בתאונות באתרי בנייה מאז תחילת השנה.

2 צפייה בגלריה
שלמה למברגר המשנה לפרקליט המדינה
שלמה למברגר המשנה לפרקליט המדינה
שלמה למברגר המשנה לפרקליט המדינה
(צילום: יאיר שגיא)

בוועדה קיבלו את הבשורה על ההרוג הנוסף וציינו כי היא רק ממחישה את המחויבות של כלל הגופים שנציגיהם נכחו בדיון לטפל בנושא הכאוב. הוועדה התכנסה לדון בנוהל הגשת כתבי אישום, בעיקר בשל המספר המועט של כתבי האישום המוגשים על ידי הפרקליטות.
בין הדוברים הראשונים היה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שלמה למברגר, שאמר כי מדובר בתיקי חקירה מורכבים ונדרשים חוקרים מיומנים כדי לטפל בכתבי אישום. עוד הוא אמר, כי בשל בעיות במחשוב היה קושי למיין את התיקים ובשל כך לבצע מעקב כולל. הוא הסביר, כי כעת כשמערך המחשוב השתנה ניתן למיין תיקים מ-2021.

2 צפייה בגלריה
אתר בנייה תל אביב
אתר בנייה תל אביב
אתר בנייה תל אביב
(צילום: עמית שעל)

"אנחנו עובדים על כוח אדם מיומן שיטפל בכך ועושים מאמץ לשפר אותו. יהיה מעקב הרבה יותר צמוד אחר התיקים האלה. אלה תיקים שמגיעים אלינו כאשר נדרשות השלמות חקירה, וחוזרים למשטרה שם הם נמצאים לא מעט זמן וגם כשחוזרים זה לא תמיד מבוצע בצורה טובה. יש היום נוהל סדור בנושא הזה אבל תמונת המצב לא מספיק טובה".
למברגר התייחס למיצוי הדין שלא רק עם הדרגים הנמוכים בחברות הבנייה - של מנהלי העבודה, כפי שקורה לא פעם ואמר, כי יש חשיבות להגיע עם כתבי האישום גם לדרגים הבכירים. "כאשר יש תאונה אנחנו חושבים שלא נכון להסתפק בש"ג. זה הכרח שהחקירה תנסה לאתר את כל בעלי התפקידים הרלוונטיים שאחראים לתאונה, כולל היזם עצמו. זה לא פשוט מקצועית, והקושי לאתר מי אחראי ולא רק את מי שזה קרה במשמרת שלו הוא מורכב".