סגור

העלאת מס הרכישה על דירה שנייה אושרה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית

לפי הצעת החוק, מס הרכישה החל על רוכשי דירה שנייה בסכום של עד 5.3 מיליון שקל יעלה מ-5% ל-8%; מעל לסכום זה ישלמו המשקיעים מס של 10%. המהלך, שיתבצע באמצעות הוראת שעה למשך 3 שנים אותה ניתן יהיה להאריך בשנתיים נוספות, נועד לצנן את ביקוש המשקיעים בשוק הדיור. החוק יפורסם בימים הקרובים ברשומות וייכנס מיידית לתוקף

מליאת הכנסת אישרה הבוקר (ג') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להעלאת מס הרכישה על דירה שנייה. בעד הצעת החוק הצביעו 17 חברי כנסת, בעוד ש-10 הצביעו נגדה. המהלך יתבצע באמצעות הוראת שעה למשך שלוש שנים, אותה ניתן יהיה להאריך בשנתיים נוספות - בניגוד לעמדת האוצר. החוק יפורסם בימים הקרובים ברשומות, וייכנס מיידית לתוקף.
אתמול קבעה ועדת הכנסת, בראשות ח"כ ניר אורבך, סדרי דיון מיוחדים לפי סעיף 98 לתקנון הכנסת עבור הצעת החוק - זאת בעקבות בקשה של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אלכס קושניר. קושניר נימק את הדחיפות בחקיקה בריבוי העסקאות של משקיעים בשוק הנדל"ן.
לפי ההצעה שאושרה, מס הרכישה החל על רוכשי דירה שנייה בסכום של עד 5.3 מיליון שקל יעלה מ-5% ל-8%; מעל לסכום זה ישלמו המשקיעים מס של 10%. המהלך נועד לצנן את ביקוש המשקיעים בשוק הדיור, שהלך וגבר מאז הורדת מס הרכישה ביולי 2020.
בנוסף, בלחץ חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה (משה גפני, יואב קיש, אזולאי, ולדימיר בליאק, נירה שפק) הוחלט לקדם הצעת חוק שתפחית את מס הרכישה לרוכשי דירה ראשונה, כך שישונו המדרגות. בשלב זה החליטו חברי הכנסת ונציגי האוצר שלא לחשוף בדיון את המדרגות החדשות המוצעות למס רכישה על דירה יחידה כדי שלא להשפיע על השוק.
1 צפייה בגלריה
בניין ב רחוב הפרחים רמת השרון מנוף ב אתר בנייה
בניין ב רחוב הפרחים רמת השרון מנוף ב אתר בנייה
בניין מגורים ברמת השרון
(צילום: עמית שעל)
עם זאת לפי ההערכות, בשלב זה מדובר בהעלאת המדרגה שבה משלמים מס של 3.5% ל-2 מיליון שקל, במקום 1.75 מיליון שקל כיום. המשמעות היא הקלת מס בשווי של כ-8,750 שקל לדירה הנרכשת בסכום של 2 מיליון שקל ומעלה.
הפחתת מסים על הדירה היחידה תביא למעשה להגדלת הפער בין המחיר שמשלם המשקיע לזה שמשלם רוכש הדירה הראשונה, כך שגם מהלך זה צפוי להרחיק את המשקיעים מהדירות.