סגור
הישוב ה דרוזי דליית אל כרמל
דליית אל כרמל (צילום: דפנה טל)

אושר: דליית אל כרמל תגדל על חשבון שמורת טבע פארק הכרמל

ועדת הפנים והסביבה של הכנסת אישרה ש-1,142 דונם משטחי שמורת הטבע ייגרעו לטובת הרחבת היישוב הדרוזי הגדול בישראל. במסגרת האישור תוסדר בנייה בלתי חוקית על אדמות פרטיות שבשטחי השמורה

ועדת הפנים והסביבה של הכנסת אישרה הבוקר (ב') גריעה של 1,142 דונם משטחי שמורת הטבע פארק הכרמל לטובת הרחבת דליית אל כרמל - היישוב הדרוזי הגדול ביותר בארץ. האישור מהווה גם הסדרה של בתים רבים שנבנו בצורה לא חוקית על אדמות פרטיות, שמוגדרות בהווה כחלק מהשמורה.
יו"ר ועדת הפנים והסביבה, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), כרך את ההחלטה במלחמה המתנהלת בימים אלה והציע לקרוא את שמות הרחובות שייבנו במסגרת התוכניות החדשות ביישוב על שמותיהם של הנופלים מהעדה הדרוזית. "דווקא בימים האלה כשהעדה הדרוזית כאובה, אנחנו שמחים לתת את זריקת העידוד הזאת".
אישור הוועדה תואם את תוכנית המתאר של דליית אל כרמל, שהופקדה ב-2020, והועברו לה לא פחות מ-140 התנגדויות. התוכנית, שערך משרד גורדון אדריכלים, מציעה מסגרת תכנונית שתאפשר את הגדלת הישוב מ-19 אלף תושבים בהווה, ל-30 אלף תושבים בשנת 2060 ולקיבולת ריאלית, בלי שנת יעד, של 85 אלף תושבים. שטח היישוב בהווה הוא 8,972 דונם. התוכנית מציעה תוספת של 3,287 דונם.
התוכנית עברה גלגולים שונים עד שהגיעה לוועדה המחוזית חיפה במרץ 2018. מאז היה נדונה בוועדה המחוזית, כולל דיון בהתנגדויות, במועצה הארצית, בולנת"ע (ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים), ובמועצה לגנים ושמורות טבע. היא אף אושרה על ידי משרד האוצר. מהות הדיון היום היתה אישור הגריעה משמורת הטבע, מה שאמור לאפשר את יישום התוכנית.
בדיון הוועדה המחוזית חיפה באישור התוכנית, בחודש אפריל 2022, הבהירה הוועדה המחוזית כי היא מצפה מהרשות המקומית להתחיל באכיפה: "הוועדה רואה בתוכנית הגדרת מסגרת תכנונית בכל הקשור להתנהלות בנושא הבנייה הלא חוקית בתוך ומחוץ לקו הכחול של תוכנית המתאר, הכוללת בצורה ברורה ומובחנת את השטחים המיועדים לפיתוח מחד, והשטחים המיועדים להישמר כשטחים פתוחים מאידך. הוועדה מצפה כי תופסק הבנייה הבלתי חוקית בשטחים שאינם מיועדים למגורים בתוכנית. כמו כן, אין לאפשר בנייה ללא היתר בשטחים המיועדים לפיתוח, שכן היא תסכל תכנון מפורט ראוי".
מיכל מריל ממנהל התכנון הסבירה בישיבה הבוקר כי "צריך להבין שהיישובים הדרוזים עוברים בימים אלה מהפכה תכנונית משמעותית ובכולם יש תוכניות מתאר כוללניות כשרובן כבר מאושרות. הראייה היא כוללת של כל צרכי היישוב כולל מגורים, תיירות ותעסוקה. יש שתי תוכניות מאוד משמעותיות ביישוב שתלויות באישור הגריעה שעומד היום על הפרק – 3,200 יחידות דיור במערב דליית אל כרמל, ותוכנית נוספת של מעל 700 יחידות דיור".
1 צפייה בגלריה
רפיק חלבי ראש המועצה המקומית דלית אל כרמל
רפיק חלבי ראש המועצה המקומית דלית אל כרמל
רפיק חלבי ראש המועצה המקומית דליית אל כרמל. "כשצעיר דרוזי מתגייס הוא מקבל גם צו 8 וגם צו הריסה"
(צילום: אלעד גרשגורן)
לדברי רפיק חלבי, ראש המועצה המקומית דליית אל כרמל, "חוק קמיניץ הורג אותנו, חונק אותנו ופוגע בנו. הצעירים בונים באדמות פרטיות וכשהבנים שלנו בונים הם חוטפים קנסות של מאות אלפי שקלים. אני אומר תמיד שכשצעיר דרוזי מתגייס הוא מקבל גם צו 8 וגם צו הריסה, וזאת מציאות בלתי נסבלת. אנחנו קוראים לכם להקפיא את הקנסות הללו ולבטל את התקנות הקשות. היום כל פקח של יחידת האכיפה יכול לזמן אותי לחקירה ואחר כך לשלוח לי קנס בגובה אלפי שקלים". לדבריו, "איחוד וחלוקה באדמה פרטית זה לא דבר קל. האזרח הפשוט כשצריך לשלם 2 מיליון שקל, זאת מציאות קשה וכואבת".