סגור

נתניהו אחרי הפגישה עם משפחות החטופים: "השבתם - משימה קדושה ועליונה"

משפחות החטופים נפגשו עם קבינט המלחמה; מעט לאחר השעה 18:00 הופעלו אזעקות ביישובים רבים בגוש דן, השפלה והשרון. לא ידוע על נפגעים במטח, רסיסים נפלו בחולון ופגעו ברכב; עוד יום קרב בצפון: מפקדת עוצבת הגליל ספגה פגיעות קשות, צה"ל תקף יעדי חיזבאללה. עשרות שיגורים לקריית שמונה ולגליל; עשרות שיגורים היום במטחים לצפון; לראשונה זה 10 ימים: ירי גם לאשדוד

0:06 - נתניהו: "השבת החטופים - משימה קדושה ועליונה. אני מחויב לה". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום הפגישה בין קבינט המלחמה למשפחות החטופים כי "השבת חטופינו היא משימה קדושה ועליונה - ואני מחויב לה. לא נרפה מהמשימה להשבתם וזאת האחריות שלי ושל קבינט המלחמה". לדברי נתניהו, "‏הקשבתי לכאב המשפחות. דיברנו מלב אל לב, שיתפתי אותם ככל שיכולתי במאמצים המדיניים, המודיעיניים והמבצעיים שאנו מובילים מסביב לשעון".
עוד הוסיף נתניהו: "אמרתי למשפחות שחטופינו תמיד לנגד עיניי - מהרגע שאני קם בבוקר ועד שאני הולך לישון בשעות הלילה המאוחרות - כל הזמן. ‏לא נפסיק להילחם עד שנחזיר את חטופינו הביתה, נשמיד את חמאס ונבטיח שלא יהיה יותר איום מעזה".
22:55 - חלק ממשפחות החטופים יצאו מהפגישה עם קבינט המלחמה: "לא רואים אותנו". אודי גורן, בן דוד של טל חיימי מניר יצחק שנחטף לעזה, יצא מפגישת קבינט המלחמה ומשפחות החטופים בקריה בתל אביב. הוא הגדיר את הפגישה כאכזבה. "התחושה היא שלא מספיק רואים אותנו כאנשים, כבני אדם. אלה לא יעדים ואסטרטגיות, מדובר פה על אנשים, על קהילות", אמר.
7 צפייה בגלריה
משפחות החטופים חטופים מחוץ לקריה מלחמה בעזה חרבות ברזל 20.11.23
משפחות החטופים חטופים מחוץ לקריה מלחמה בעזה חרבות ברזל 20.11.23
משפחות החטופים מחוץ לקריה
(צילום: דנה קופל)
22:18 - נשיאת הצלב האדום נפגשה עם איסמעיל הנייה בקטאר. נשיאת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) מיריאנה ספולאריץ' נפגשה בקטאר עם ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP. "ה-ICRC אינו משתתף במשא ומתן המוביל לשחרור בני ערובה. כמתווך הומניטרי ניטרלי, אנו מוכנים להקל על כל שחרור עתידי שהצדדים לסכסוך יסכימו לו, כפי שצוות ה-ICRC כבר עשה בשתי הזדמנויות", נמסר.
21:14 - אחרי עיכוב של יותר משעה: החלה פגישת קבינט המלחמה ומשפחות החטופים. החלה פגישת קבינט המלחמה ומשפחות החטופים בקריה בתל אביב. הפגישה התעכבה בכשעה לאחר שמוקדם יותר לא נמצא מקום לכל המשפחות.
7 צפייה בגלריה
משפחות ה חטופים הערב מלחמת עזה 20.11.2023
משפחות ה חטופים הערב מלחמת עזה 20.11.2023
משפחות החטופים, הערב
(צילום: דנה קופל)
20:34 - דובר צה"ל: "כוחותינו עם ידם על העליונה בקרבות בלב עזה". דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס ללחימה מול גדוד "זייתון" של ארגון הטרור חמאס בלב העיר עזה, ואמר כי "כוחותינו עם ידם על העליונה בקרבות, והשמידו מעבדות לייצור רקטות ואמצעי לחימה רבים - שרובם נמצאים סמוך לבתי ספר, מסגדים ומסדרונות הומניטריים. זו השיטה של חמאס המשתמש באוכלוסייה כמגן אנושי". הוא הוסיף: "איתרנו כלי טיס ומעבדת ייצור רקטות במסגד. מחבלי חמאס משתמשים באיסלאם על מנת לייצר טרור". על חילופי האש בגבול לבנון אמר: "הגבנו בצורה אגרסיבית ורחבה לשיגורי חיזבאללה. אנחנו במוכנות גבוהה בצפון ונמשיך להגיב באופן התקפי".
7 צפייה בגלריה
כוחות צה"ל ב רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל 20.11.23
כוחות צה"ל ב רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל 20.11.23
חיילי צה"ל ברצועת עזה
(צילום: דובר צה"ל)

7 צפייה בגלריה
כוחות צה"ל ב רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל 20.11.23
כוחות צה"ל ב רצועת עזה מלחמה בעזה חרבות ברזל 20.11.23
(צילום: דובר צה"ל)
20:00 - גלנט: "המידע שמוסרים המחבלים - העיניים של צה"ל בעזה". שר הביטחון יואב גלנט קיים הערכת מצב במרחב הדרום של השב"כ ובמפקדה הקדמית של אוגדה 162, ומסר כי "המידע שמוסרים מחבלי החמאס הוא העיניים של חיילי צה"ל בעזה". גלנט עודכן על התקדמות הכוחות בהרחבת הפעולה הקרקעית ברצועה, ועל סגירת המעגלים לחיסול מחבלים, והוסיף: "כל לוחם שמתמרן בשטח מבין שבאמצעות התמרון שלו מושגות שתי מטרות חשובות - הכרעת חמאס והחזרת החטופים. כל לוחם מבין היטב את מה שכולנו מבינים, ככל שיגבר הלחץ על החמאס גדל הסיכוי להביא את החטופים. החמאס מבין רק כוח".
18:59 - ביידן: מאמין שעסקת חטופים קרובה. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייחס לעסקת החטופים בין ישראל לחמאס, ואמר כי הוא "מאמין שהיא קרובה".
18:13 - המטח לגוש דן: המשטרה סורקת לאיתור זירות נפילת פריטי רקטה במחוז תל אביב
המשטרה עדכנה כי כוחותיה מבצעים כעת סריקות נרחבות על מנת לאתר זירות נפילה של פריטי רקטה בתחום מחוז תל אביב. "בשלב זה לא ידוע על נפגעים או נזק", הוסיפו במשטרה.
18:11 - הותר לפרסום: שני מחבלים מעזה נתפסו ברהט - חודש אחרי הטבח
הותר לפרסום כי לפני כשבועיים בפעילות של יחידת המסתערבים של מג"ב דרום, בהכוונת שב"כ, נתפסו שני מחבלים מעזה ברהט, שחדרו לשטחי ישראל במתקפת הטרור ב-7 באוקטובר. נמסר כי בפעילות "לא היו נפגעים לכוחותנו. השניים נעצרו והועברו להמשך חקירה".
7 צפייה בגלריה
מחבלים עם טנדר ב שדרות התקפה מ עזה 7.10
מחבלים עם טנדר ב שדרות התקפה מ עזה 7.10
מחבלים בשדרות, ב-7 באוקטובר
18:07 - אזעקות בכל אזור המרכז. אזעקות המתריעות על ירי טילים הופעלו בכל רחבי המרכז, באזור דן, הירקון, השפלה, השרון ולכיש.
17:47 - פיקוד העורף על החשש לחדירת כלי טיס: "האירוע הסתיים". לאחר ההתרעות שהופעלו בקריית שמונה וסביבתה מחשד לחדירת כלי טיס, פיקוד העורף עדכן כי "האירוע הסתיים". לא נמסר אם כלי טיס כלשהו יורט.
17:22 - חשש לחדירת כלי טיס עוין בקריית שמונה וסביבתה. התרעה מפני חשש לחדירת כלי טיס עוין נשמעה בקריית שמונה, כפר גלעדי, מרגליות, בית הלל, משגב עם, תל חי, מעיין ברוך, כפר יובל, מטולה ומנרה.
17:20 - אזעקה בגליל העליון. התרעה מפני ירי רקטות וטילים נשמעה בקיבוץ משגב עם שבגליל העליון.
16:57 - בסיוע כוחות צה"ל: כך פונו תינוקות מפגיית שיפא - למצרים. כוחות צה"ל, באמצעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אפשרו ביממה האחרונה את העברתם של תינוקות עזתים מבית החולים שיפא להמשך קבלת טיפול רפואי במצרים. דובר צה"ל מסר כי "התיאום בוצע לבקשת מצרים ומנהל בית החולים שיפא, ובאמצעות צוותים של האו"ם". הוא הוסיף: "פעולה זו היא חלק מהמאמץ ההומניטרי שמאפשרת ישראל במקביל ללחימה נגד החמאס ברצועת עזה".
15:55 - בכרוזים, במסרונים ובשיחות: היחידה שחושפת את שיטות הפעולה של חמאס. דובר צה"ל חשף חלק מפעילות יחידת 504 של אגף המודיעין, שחוקריה הובילו את המאמץ המרכזי של היחידה מתחילת המלחמה. בעת התנהלות הלחימה ביישובים, חברו עשרות הלוחמים וחוקרי השטח לגדודים האורגניים במטרה לחסל מחבלים, לסייע בפינוי התושבים מהמרחב ולהעמיק בממצאים העולים מן השטח. בו בעת, נפתח מתקן שטח ארעי במרחב הדרום לביצוע חקירות בזמן אמת, שהפך למתקן קבע לחקירות תוך ימים בודדים.
במסגרת חקירות המחבלים שמתנהלות מאז תחילת הלחימה, נחקרו 300 מחבלים מכלל ארגוני הטרור ברצועת עזה ואלו מסרו מיקומי מנהרות טרור תת-קרקעיות, מחסנים ואמצעי לחימה, זאת לצד חשיפת שיטות פעולה של האויב, ומאמצי היטמעות האויב בתוך אוכלוסייה אזרחית.
במסגרת המאמץ לפינוי האוכלוסייה האזרחית ממרחב צפון הרצועה הפעילה היחידה מגוון כלים מבצעיים שבעזרתם ביצעה בזמנים קצרים יותר מ-30 אלף שיחות, נשלחו מעל ל-10 מיליון מסרונים, נשלחו מעל ל-9 מיליון הודעות מוקלטות וכן פוזרו כ-4 מיליון כרוזים ועלונים מן האוויר והיבשה הקוראים לאוכלוסייה להתפנות. מאמץ הפינוי מאפשר לצה"ל לתקוף בצורה רחבה את תשתיות חמאס במרחב.
באמצעות מודיעין אנושי מדויק שסיפקה יחידה 504 הופללו מעל 300 איתורי אויב חדשים ברצועה וכן נתקפו מעל 100 מטרות במסגרת מאמץ ייצור המטרות. גורם בכיר ביחידה אמר: "כל חקירה וחקירה מביאה להפללת איתורים חדשים והמודיעין האנושי העולה מתוך רצועת עזה ומחקירות השבויים בשיתוף השב"כ, מהווה נדבך בלתי נפרד מתמונת המודיעין השלמה. המידע שעולה בחקירות השבויים הוא בעל ערך רב, מביא להרג פעילים ולשמירת ביטחון כוחותינו".
15:50 - סמוטריץ': העברת הדלק לרצועה? טעות קשה, מחייבת הרחבה של קבינט המלחמה. שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מתח ביקורת על החלטת הקבינט, שבו הוא שותף, לאפשר העברת דלק לרצועת עזה. "התנגדתי לה בישיבת הקבינט, ואני חושב שהדרך לנצח את המלחמה הזאת היא להכניע את מדינת חמאס בעזה. אני חושב שהטעות הקשה הזו מחייבת הרחבה של קבינט המלחמה", אמר סמוטריץ'.
לדבריו, "סביב שולחן קבינט המלחמה חייבות להיאמר ולהישמע דעות שעד היום לא נשמעו. כיוונים וצעדים שלא נשקלו עד כה וחשיבה שמאתגרת את הקונספציה בה החזיקו רבים וטובים, הקונספציה שבמידה רבה, הביאה אותנו למצב בו אנו מצויים כיום. סביב השולחן בו מתקבלות ההחלטות חייבים לשבת אנשים שזעקו במשך שנים כנגד הקונספציה, שדרשו את חיסול החמאס כולל כיבוש רצועת עזה כדי להסיר את האיום על מדינת ישראל".
14:57 - התרעה הופעלה על חדירת כלי טיס בגליל העליון; האירוע הסתיים ללא נפגעים. התרעה על חדירת כלי טיס עוין הופעלה בשעה 14:47 ביישובים ברעם, אביבים ויראון בגליל העליון. בהמשך פיקוד העורף עדכן כי האירוע הסתיים ללא נפגעים.
14:54 - צה"ל: 3 כטב"מים פגעו סמוך למוצב צה"ל בצפון - לא היו נפגעים; חיזבאללה לקח אחריות. דובר צה"ל מסר כי בנוסף לכ-25 שיגורים משטח לבנון, זוהו שלושה כטב"מים שפגעו סמוך למוצב צה"ל. לא היו נפגעים. בתגובה לשיגורים, צה"ל תקף מוקדם יותר היום חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט במרחב מרווחין, ובנוסף תקף באמצעות מטוס קרב, מסוק קרב וירי טנקים תשתיות של חיזבאללה בשטח לבנון.
14:52 - הותר לפרסום: נעצרו שני ישראלים החשודים בסחר באמל"ח מול לבנון. המשטרה ושב"כ התירו לפרסם כי עצרו את ראיד גביש ואמל אבו-עבלה, שני תושבי ירכא החשודים בסחר באמל"ח מול לבנון. המסתערבים של החטיבה הטקטית במג"ב, לוחמי מתפ"א ושוטרי משטרת מחוז הצפון פרצו לפנות בוקר למתחם בתים בכפר ועצרו את השניים. בחיפוש שנעשה על ידי הכוחות במקום נתפסו מספר רב של אמצעי לחימה, בין היתר שני אקדחים, תחמושת וציוד נוסף. בית משפט השלום בנצרת האריך את מעצרם עד ליום שני הבא.
14:27 - שיגורים לאשדוד, לראשונה זה 10 ימים. אין נפגעים
אזעקות הופעלו בשעה 14:03 באשדוד, אשקלון, ניצן, באר גנים, כפר סילבר, ניצנים ובשתולים. מד"א עדכן בהמשך כי בשלב זה לא אותרו פגיעות או נפגעים. במטח האחרון לקריית שמונה ולגליל נורו יותר מ-20 שיגורים מלבנון, שנפלו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנזקים.
13:56 - אזעקה הופעלה בשלומי שבגליל המערבי.
13:50 - אינדונזיה: "מגנים את תקיפת צה"ל בבית החולים האינדונזי בעזה". שרת החוץ של אינדונזיה רטנו מרסודי גינתה בחריפות את "התקיפה הישראלית על בית החולים האינדונזי ברצועת עזה". לדבריה, "התקיפה היא הפרה ברורה של החוקים ההומניטריים הבינלאומיים. על כל המדינות, כולל אלו שלהן יש יחסים קרובים עם ישראל, להשתמש בהשפעתן וביכולתן לדחוק בישראל להפסיק את הזוועות שהיא מבצעת".
13:48 - חיזבאללה במתקפה משולבת של טילים וכטב"מים לעבר אצבע הגליל. חיזבאללה מבצע מתקפה משולבת של כתב"מים וטילים לעבר אצבע הגליל. צומת אגמון החולה לכיוון צפון, צומת כ"ח מערבה וצומת מרגליות נסגרו לתנועה לכל הכיוונים.
13:35 - נזק נרחב בבסיס בירנית אחרי מטח פצמ"רים של חיזבאללה. פצמ"ר ששוגר לעבר מוצב בירנית בגליל המערבי גרם להרס רב בבסיס. מוקדם יותר דווח כי זוהו כמה שיגורים מלבנון לעבר היישובים ערב אל-עראמשה, בירנית ובמרחב ברעם שבגבול הצפון - לא היו נפגעים בשיגורים. צה"ל תקף את מקורות הירי שמהם בוצעו השיגורים.
13:34 - שוב אזעקות בקריית שמונה. בפעם שנייה תוך דקות אחדות הופעלו אזעקות בקריית שמונה, מושב מרגליות וקיבוץ מנרה שבאצבע הגליל.
13:24 - תיעוד: נזק נרחב בבסיס מפקדת אוגדת הגליל אחרי מטח פצמ"רים של חיזבאללה. פצמ"ר ששוגר לעבר בסיס בירנית, מפקדת אוגדת הגליל בגליל המערבי, גרם להרס רב במקום. מוקדם יותר דווח כי זוהו כמה שיגורים מלבנון לעבר היישובים ערב אל-עראמשה, בירנית ובמרחב ברעם שבגבול הצפון - לא היו נפגעים בשיגורים. צה"ל תקף את מקורות הירי שמהם בוצעו השיגורים.
13:19 - אזעקות בקריית שמונה ואצבע הגליל. אזעקות הופעלו בקריית שמונה, מושב מרגליות וקיבוץ מנרה שבאצבע הגליל. בהמשך נמסר ממד"א כי לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.
12:58 - צה"ל: עצרנו הלילה 16 מבוקשים ביהודה ושומרון, בהם בכיר בחמאס. מדובר צה"ל נמסר כי כוחות צה"ל ושב"כ עצרו הלילה 16 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, בהם טארק עבדאללה אחמד סאלם, בכיר בחמאס. במהלך הפעילות בוואדי פארעה בצפון-מזרח יהודה ושומרון מחבלים ירו והשליכו מטענים לעבר הכוחות - שהגיבו בירי. לא היו נפגעים בקרב הכוחות. מתחילת המלחמה נעצרו כ-1,850 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, כש-1,100 מהם משויכים לחמאס.
במהלך הלילה מחבלים ירו לעבר כמה רכבים ישראלים סמוך לגשר א-זיווה שליד לאריאל, זוהו פגיעות בכמה רכבים ונזק נגרם להם מדוקרנים מאולתרים שהניחו המחבלים על הכביש, אין נפגעים. כוחות צה"ל פתחו במרדף אחר המחבלים. גורם ביטחוני התייחס לאירוע ואמר: "אנחנו במאמץ מודיעיני משמעותי בעקבות הפיגוע החמור, נגיע לאותם מחבלים ונסגור איתם חשבון, הזמן שלהם קצוב. בנוסף הפיגוע ממחיש את הסכנה בציר שנוסעים בו רק ישראלים".
12:35 - התרעת צבע אדום הופעלה בכיסופים שבעוטף עזה.
12:20 - גורם מצרי: "האסירים שישוחררו - לא קשורים לחמאס". חמאס דורש שעסקת החטופים תבוצע בשלבים, כשבשלב הראשון ישראל תשחרר מחבלים ומחבלות בני נוער מבתי הכלא - בהתאם ל-50 נשים וילדים שישוחררו מרצועת עזה. כך לפי "וול סטריט ג'ורנל", שדיווח בנוסף כי בשלב שני תהיה הפסקת אש של חמישה ימים. מקור מצרי מסר לעיתון כי האסירים שישוחררו מבתי הכלא בישראל לא יהיו קשורים לחמאס. ארגון הטרור דרש בנוסף הגדלה של הסיוע ההומניטרי שנכנס לרצועה, והפסקת טיסות הביון מעל שמי הרצועה במהלך ימי ההפוגה.
מקורות מסרו ל"אל-אח'באר" שמופץ בלבנון, כי ארה"ב הבטיחה למתווך הקטארי שתשכנע את ישראל להמשיך לכיוון עסקה, ובתמורה היא ביקשה להפעיל לחץ על חמאס להגדיל את מספר החטופים שישוחררו. לטענת המקור הדיונים עדיין מתקיימים כי ישראל מתעקשת על שלושה ימים, בעוד חמאס דורש חמישה.
בחמאס הסבירו למתווך הקטארי כי חמישה ימים "לא מספיקים", וכי איסוף החטופים דורש זמן רב יותר בגלל מיקומיהם השונים ברצועת עזה.
12:14 - הותר לפרסום: סמ"ר איתן דישון נפל בקרב ברצועת עזה. דובר צה"ל התיר לפרסם כי סמ"ר איתן דישון, לוחם גבעתי בן 21 מירושלים, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.
7 צפייה בגלריה
סמ"ר איתן דישון ז"ל לוחם גבעתי שנהרג ברצועת עזה מלחמת חרבות ברזל
סמ"ר איתן דישון ז"ל לוחם גבעתי שנהרג ברצועת עזה מלחמת חרבות ברזל
סמ"ר איתן דישון ז"ל, לוחם גבעתי שנהרג ברצועת עזה
11:00 - בתגובה לירי: צה"ל תקף מוקדים בלבנון, שריפה פרצה עקב שיגור לבירנית. צה"ל תקף כמה מוקדים בירי ארטילרי בשטח לבנון. מוקדם יותר זוהו לפי צה"ל כמה שיגורים מלבנון לעבר היישובים ערב אל-עראמשה, בירנית ובמרחב ברעם שבגבול הצפון - לא היו נפגעים בשיגורים. כתוצאה מהירי לבירנית פרצה שריפה במקום, כוחות אש פועלים באזור. צה"ל תקף גם את מקורות הירי שמהם בוצעו השיגורים.
10:30 - עיתון המזוהה עם חיזבאללה: "נערכים עם תוכנית חירום למקרה שהלחימה תתרחב". העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, פרסם מאמר שלפיו נמשכת היערכות עם תוכנית חירום בלבנון, למקרה שהלחימה בצפון תתרחב. לפי המאמר, כנסיות, בתי ספר ומתקנים ציבוריים עוברים הסבה למרכזי מקלט לקליטת עקורים לבנונים. עם זאת, לסוגיית העקורים הסורים שהגיעו לדרום לבנון בעקבות המלחמה בסוריה לא נמצא פתרון עד כה.
09:35 - טנקים באזור ביה"ח האינדונזי, שלטענת הפלסטינים מכותר. רשת אל-ג'זירה הסעודית פרסמה תיעוד של טנקים נעים באזור בית החולים האינדונזי בעזה. הפלסטינים טוענים כי הוא מכותר. בשבוע האחרון כוחות צה"ל פועלים באזור ארבעת בתי החולים המרכזיים בעזה: שיפא, נאצר, האינדונזי ורנתיסי. הפעילות צפויה להימשך גם בשבוע-שבועיים הקרובים, כשבמהלכה אחת לכמה שעות חיילים נכנסים לסרוק את מבני המוסדות הרפואיים בניסיון לאתר מוקדי טרור.
09:30 - חיזבאללה ירה לעבר מוצב בגליל המערבי. חיזבאללה ירה טיל נ"ט לעבר מוצב בירנית בגליל המערבי, אין נפגעים. צה"ל השיב אש ארטילרית למקורות הירי. בהמשך דיווח ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" כי ישנן תקיפות בלבנון באזור רמיש ועיתא א-שעב.
09:10 - התרעות צבע אדום הופעלו בארז, יד מרדכי ונתיב העשרה שבעוטף עזה.
08:55 - צה"ל חיסל 3 מפקדי פלוגה בחמאס ברצועה, חוליית מחבלים חוסלה במבנה. צה"ל חיסל שלושה מפקדי פלוגה נוספים בחמאס באמצעות מטוסי קרב, בהכוונה מודיעינית של אמ"ן ושב"כ. כמו כן, מכלול האש של צוות קרב חטיבת הנח"ל זיהה וחיסל חוליית מחבלים, בעת שנכנסה למבנה סמוך. כתוצאה מהתקיפה שבוצעה על ידי כלי טיס המחבלים חוסלו והושמד מחסן אמצעי הלחימה שבו הם הסתתרו.
7 צפייה בגלריה
צה"ל תוקף ב רצועת עזה
צה"ל תוקף ב רצועת עזה
צה"ל תוקף ברצועת עזה
(צילום: רויטרס)
08:50 - דיווחים על תקיפות של צה"ל בלבנון, בתגובה לשיגורי נ"ט. ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" דיווח כי צה"ל תקף בלבנון באזור ביישובים רמיש ועיתא א-שעב שבדרום המדינה. זאת בתגובה לשיגורי נ"ט לעבר מוצב בירנית מוקדם יותר הבוקר.
08:25 - התרעות צבע אדום הופעלו בשדרות, איבים וניר עם שבעוטף עזה.
07:30 - סעודיה: "על הקהילה הבינלאומית לעצור את ישראל, קוראים להפסקת אש בעזה". שר החוץ של סעודיה פייסל בן פרחאן התייחס למלחמה בעזה, ומסר כי "על הקהילה הבינלאומית לשאת באחריות ולעצור את ישראל. אנו קוראים להפסקת אש מיידית ולסיוע הומניטרי". בפגישה שנערכה בבייג'ינג בין שר החוץ של סין לשרי חוץ ממדינות ערביות ומוסלמיות אמר שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי כי "הגענו לבייג'ינג כדי לדון בפשע ה'ברברי' נגד העם הפלסטיני שמבצעת ישראל בעזה"
06:15 - הותר לפרסום: סמ"ר דביר ברזני וסמל ינון תמיר נפלו בפעילות בצפון רצועת עזה. דובר צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שני חללי צה"ל שנפלו בפעילות מבצעית בצפון רצועת עזה: סמ"ר דביר ברזני, בן 20 מירושלים, לוחם בגדוד 890 בחטיבת הצנחנים, וסמל ינון תמיר, בן 20 מפרדס חנה-כרכור, לוחם בגדוד 890 בחטיבת הצנחנים, שנפלו בפעילות מבצעית בצפון רצועת עזה.
מוקדם יותר הלילה: רופאים בבית החולים האמירתי ברפיח שבדרום רצועת עזה מסרו כי 31 הפגים שפונו לשם מבית החולים שיפא שבחלקה הצפוני סובלים מזיהומים קשים. כך דווח ברשת CNN בהתבסס על דוח של ארגון הבריאות העולמי. לפי הדיווח, 11 מהתינוקות נמצאים במצב אנוש. נמסר כי הפגים חלו בעקבות מחסור באספקה רפואית בשיפא ובשל הקושי לשמור על פרוטוקולים למניעת זיהומים על רקע המלחמה והפעולות של כוחות צה"ל במקום.
צבע אדום נשמע מספר פעמים הלילה ביישובי עוטף עזה - במפלסים ובניר עם.
ב-CNN דיווחו על "אופטימיות נדירה" בנוגע להסכם לשחרור חטופים. לפי טיוטה שנוסחה לאחרונה להסכם שחרור חטופים המוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה, מוצעת הפוגה בלחימה שתימשך בין ארבעה לחמישה ימים - בתמורה לשחרור ראשוני של כ-50 בני ערובה. כך מסרו לרשת CNN שני גורמים המעורים בפרטי השיחות בין הצדדים. לפי הגורמים טרם הושגה הסכמה, ובשבועות האחרונים טיוטות וגרסאות שונות של ההסכם הועברו כמה פעמים בין הצדדים.