סגור

פרשנות
תוכניות הדיור של אלקין שטות לעבר שרטון

את שוק הנדל”ן אפשר לדמות לאוניית מסע ענקית; ממשלה שמתמהמהת עם יישומה של תוכנית שעליה סוכם כבר לפני חודשיים, עלולה לגלות שהגלים גבוהים מידי

מומחים נוהגים לדמות את שוק הנדל"ן לאוניית מסע ענקית שמגיבה באיטיות למערכת ההיגוי. כל מהלך של הקברניט בים ישפיע על כיוון תנועת האוניה דקות ארוכות לאחר שבוצע. בים גועש ומסוכן תגובה איטית של הקברניט תהיה הרת אסון.
לשוק הנדל”ן לוקח חודשים ולעיתים שנים עד שהוא מגיב לשינויים רגולטריים. החלטה שתתקבל היום תשפיע על דירות שיימכרו בעוד שנתיים, ובנייתן תושלם במקרה הטוב בעוד 5 שנים. הממשלה קיבלה שוק דיור סוער שבו הביקושים שוברים שיאים לאחר 3 שנים של שיתוק פוליטי והאטה חדה בקצב שיווק קרקעות המדינה.
בגלל מחסור במגרשים לבנייה, בשנתיים האחרונות קבלנים מתנפלים על כל פיסת מגרש שרשות מקרקעי ישראל משווקת, מחירי הקרקעות זינקו בהתאם, והדבר יתגלגל בסופו של דבר למחיר הדירות שיבנו על אתן קרקעות.
1 צפייה בגלריה
שר הבינוי והשיכון זאב אלקין
שר הבינוי והשיכון זאב אלקין
שר הבינוי והשיכון זאב אלקין
(צילום: אוהד צויגנברג)
תוכנית מחיר מטרה של שר הבינוי והשיכון זאב אלקין מקבעת את מחיר הדירות, ולכן היא יוצרת רף שאמור לרסן את הצעות המחיר של הקבלנים, ועם הזמן אולי גם את מחיר הדירות.
אבל את שוק הנדל”ן אפשר לדמות, כאמור, לאוניית מסע ענקית. ממשלה שמתמהמהת עם יישומה של תוכנית שעליה סוכם כבר לפני חודשיים עלולה לגלות שהגלים גבוהים מידי או שהיא עלתה על שרטון.
אגב, בתחילת השנה העברית שר האוצר אביגדור ליברמן הבטיח כי מיד אחרי חגי תשרי תוצג תוכנית ממשלתית לטיפול במשבר הדיור. עד עתה גם התוכנית הזו עוד לא הוצגה. בזמן שחלף ובו לא התקבלו החלטות שוחררו לשוק מגרשים לבניית אלפי דירות ללא הנחה. כנראה שגם המכרזים האלה יסגרו בסכומי עתק, והחשבון יוגש בסופו של דבר לרוכשי הדירות.