סגור

חריש צומחת לגובה: לראשונה - אושרה הקמת שני מגדלים של 27 קומות

תוכנית מתחם הטרפז בעיר היא הראשונה במסגרתה אושרה הקמה של מגדלים בגובה הזה, וכן בנייה נמוכה יותר של 9-16 קומות; גובה המבנים שאושר צפוי לחסום את המגורים בשכונה בפני האוכלוסיה החרדית

הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה - חריש, אישרה את בנייתן של 624 יחידות דיור בשכונת הטרפז - ולראשונה את הקמתם של מגדלים בעיר. התוכנית שאושרה כוללת שני מגדלים בני 27 קומות, ולצידם בנייה גבוהה נוספת של בניינים בגובה 9-16 קומות.
מדובר בתוכנית שממוקמת בשכונת הטרפז, בחלקו המזרחי של היישוב, בסמוך למע"ר וליישוב אום אל קוטוף, ובהמשך לרחוב הראשי של העיר – "דרך ארץ". התוכנית קודמה על ידי משרד השיכון והוועדה המקומית המיוחדת בחריש, ועברה מספר גלגולים במשך מספר שנים טרם אישורה. גרסה ראשונה של התוכנית הוגשה כבר ב-2013, ולאחר שאוחדה עם תוכניות נוספות - הוגשה שוב ב-2016. בשל הסרת מגבלות משרד הביטחון על בנייה בגובה בחריש, התוכנית הראשונה הציגה בנייה של 5 מגדלים בני 25 קומות וכן מבנה נוסף של 6 קומות, לצד מרכז מסחרי ובניין משרדים בן 8 קומות.
לתוכנית הראשונית הוגשו מספר התנגדויות, בהן של תושב אום אל קוטוף הסמוכה, והן נדונו בוועדת המשנה לעררים במועצה הארצית לתכנון ובנייה. הוועדה החליטה שלא לאשר את הקמת המגדלים ולהחזיר את התכנון לוועדה המקומית ולמשרד השיכון, כדי שאלה ייצרו חלופה שמתאימה יותר לבנייה לגובה הנוכחית בעיר - של עד 15 קומות. באחד הדיונים שהתקיימו באותה העת הביע ראש המועצה הנוכחי יצחק קשת, את לבטיו לגבי הקמת המגדלים בעיר - בעיקר לאור אופי האוכלוסייה - ואמר כי הכוונה היא להביא אוכלוסייה חזקה יותר שתוכל לשלם את עלויות התחזוקה הגבוהות של המגדל.
1 צפייה בגלריה
חריש זירת הנדל"ן
חריש זירת הנדל"ן
חריש
(צילום: מור שקיפי לאטי, באדיבות עיריית חריש)
כאמור, החלופה הנוכחית היא פשרה שהתקבלה בין גופי התכנון. חריש תוכננה במקור לשמש כעיר חרדית, אך תוכנית זו לא יצאה אל הפועל והאוכלוסייה הנוכחית כוללת חילונים, דתיים לאומיים ומעט חרדים. בתוך כך, מנהיגי הציבור החרדי העלו אותה שוב כאלטרנטיבה לציבור זה, בעיקר לאור מחירי הדירות בה - שנותרו נמוכים יחסית; עם זאת, כל בנייה של מעל ל-8 קומות, כמו בתוכנית האמורה, כלל אינה רלוונטית לאוכלוסיה זו.