שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי - לבייב לא נחלץ מהמשבר: אפריקה ישראל הולכת להסדר חוב; מניית החברה קורסת ב-23%

מנכ"ל החברה איזי כהן ייפגש השבוע עם המוסדיים בניסיון לגבש הסדר, שילווה על פי הערכות גם בתוכנית הבראה. כפי שנחשף ב"כלכליסט" אמש, דו"חות החברה שהתפרסמו לפנות בוקר מצביעים על כך שהיא תתקשה לעמוד בהחזר חובותיה החל ב־2011. המנייה קורסת בבורסה - יורדת ב-25%

גולן חזני 23:0029.08.09

כפי שנחשף ב"כלכליסט" אמש ב-23:00 הדו"חות הכספיים של אפריקה ישראלשבשליטת לב לבייב, שהתפרסמו בשעות הלילה המאוחרות, כוללים הערת אזהרה משמעותית לגבי יכולותיה הפיננסיות של החברה. "כלכליסט" חשף כי אפריקה צפויה לדווח כי יש ספקות בדבר יכולתה לעמוד בזמן בהחזר חובותיה - בשנים שאחרי 2010.

 

בדו"חות שפורסמו לפנות בוקר מסרה החברה כי ההפסד המיוחס לבעלי המניות הסתכם ברבעון השני בכ-1.3 מיליארד שקל - ובכ-0.7 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2009. ההפסד ברבעון נובע בעיקר מהפחתה בסעיף נדל"ן להשקעה בהקמה בהיקף של כ-1.3 מיליארד שקל וכן בשל הוצאות מימון גבוהות עקב עליית מדד המחירים לצרכן. בעקבות הדוחות - קורסת הבוקר המניה במסחר בבורסה.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי אפריקה עתידה להתחיל השבוע במגעים עם הגופים המוסדיים הגדולים בניסיון להגיע להסדר חובות לגבי תשלום האג"ח החל ב־2011, וכי מנכ"ל החברה איזי כהן כבר קבע פגישות בנושא עם גופים מוסדיים כדי לנסות להגיע לנוסחה מוסכמת להסדר כזה, שילווה על פי הערכות בתוכנית הבראה לחברה. יצויין כי בשנה וחצי הקרובות יש לחברה מקורות לפרעון החוב. הקבוצה תתחיל גם במגעים עם הבנקים במטרה להגיע עמם להסדרי חובות.

 

בכך ייהפך לב לבייב לטייקון הראשון בישראל שינסה להגיע להסדר חוב בחברת האחזקות שלו, ואפריקה ישראל לחברה הגדולה ביותר שנפגעה מהמשבר הכלכלי אשר תנסה להגיע בעטיו להסדר. זאת, לאחר שחברת צים, החברה־הבת של החברה לישראל שבשליטת משפחת עופר ביקשה לפני כשבועיים להגיע להסדר שכזה, ומנהלת מגעים מול המוסדיים, ואחרי שיצחק תשובה ביקש לבצע הסדר כזה בחברה־הבת של דלק - דלק נדל"ן, אולם נסוג מכך עקב חוסר שביעות רצון מצד המשקיעים המוסדיים. באפריקה ישראל יציינו כי הצעד נעשה מתוך דאגה לכלל בעלי המניות של החברה.

 

על פי הערכות, בשל המורכבות של הסדר כולל לחברה שלה סדרות אג"ח רבות, נראה כי אפריקה ישראל תציע הסדר אופציונלי לבעלי כל סידרה, בהתאם לאורכה ולמועד פרעונה. בהתאם להסדר האופציונלי שיוצע - אם אכן תלך החברה במתכונת הזו, יקבלו בעלי האג"ח אפשרות להסכים לדחיה של התשלומים תמורת הטבה שיקבלו בדמות מניות של אפריקה ישראל או הטבה אחרת.

 

עוד נודע כי מנהלי החברות־הבנות של אפריקה ישראל זומנו אמש למפגש לא שגרתי, שבו קיבלו סקירה על האירועים הצפויים ועל העובדה שהחברה תיאלץ לגשת להסדר אג"ח כולל. מקורבים לחברה הכחישו הערכות כי הדו"חות יכללו גם הערת עסק חי.

 

הפסדים ברוסיה

 

ב־18 באוגוסט השנה פרסמה אפריקה אזהרת רווח שלפיה תרשום ברבעון השני הפסד של 1.4 מיליארד שקל, זאת בעקבות הפסד של 201 מיליון דולר שרשמה ברבעון זה החברה־הבת אפי פיתוח, הפעילה ברוסיה.

 

 

 

את הרבעון הראשון של שנת 2009 סיימה אפריקה ישראל ברווח של 647 מיליון שקל, אחרי הפסד עתק של 4.9 מיליארד שקל ב־2008 כולה. עם זאת, למרות הציפייה כי לא יהיו מחיקות נוספות לאחר שברבעון הרביעי של 2008 מחקה החברה 1.5 שקל בגין ירידת ערך נדל"ן, נרשמו ברבעון הראשון מחיקות של 360 מיליון שקל נוספים על נכסיה במוסקבה ובארצות הברית.

 

אפריקה ישראל עמדה בראש חברות הנדל"ן שתשואות האג"ח שלהן הרקיעו שחקים בשיא המשבר. החששות הכבדים של המשקיעים מכך שהחברה לא תוכל לפרוע את חובותיה בשנים הקרובות הביאו לצניחה בשערי האג"ח שלה, ומנייתה ירדה בתחילת 2009 לשפל של כ־27 שקלים בלבד למניה, והאג"ח נסחרות בתשואות של כ־70%.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: גלעד קוולרציק

 

מאז נרשמה התאוששות מרשימה במחירי המניות ואיגרות החוב של החברה, אך חששות המשקיעים לא פגו. בתי השקעות שונים העריכו כי החברה תוכל לשרת את החוב שלה בשנתיים הקרובות, אבל מתברר שבפועל - הדברים נראים אחרת.

 

היקף החוב של אפריקה ישראל בשנתיים הקרובות עומד על 2.2 מיליארד שקל, בעיקר לבעלי האג"ח. אפריקה פעלה מתחילת השנה למימוש נכסים בהיקף כולל של מיליארדי שקלים, שנבעו בעיקר ממימוש קניון רמת אביב וקניון סביונים, אולם גם ממכירת מגדל הקריה ו מגדל אפריקה וכן ממכירת חברת גוטקס. עם זאת, מימושים אחרים של החברה, בעיקר מגדל השעון ומגדל הטיימס בניו יורק, לא צלחו בסופו של דבר, והרוכשים נסוגו.

 

על פי הערכות, אפריקה ישראל פועלת לקבלת מימון בנקאי נוסף תמורת שעבוד האחזקות שלה בחברות־הבנות הציבוריות שאינן משועבדות, ושווי השוק שלהן מסתכם בכ־3.8 מיליארד שקל. יצויין כי מרבית החברות־בנות של אפריקה מצויות במצב פיננסי טוב בהרבה, והבולטת בהן היא אפריקה מגורים.

 

יתרת ההתחייבויות השוטפות של אפריקה עמדה בסוף הרבעון הראשון של 2009 על 13.2 מיליארד שקל. החוב סולו נטו של אפריקה ישראל הסתכם נכון לסוף הרבעון הראשון של 2009 בכ־9.4 מיליארד שקל, מתוך זה כ־8.9 מיליארד שקל הם חוב לבעלי האג"ח. בנובמבר השנה אמורה החברה לפרוע את אג"ח סדרה ט', בהיקף של 539 מיליון שקל. החוב הפיננסי נטו של החברה הסתכם בסוף מרץ 2009 בכ־20 מיליארד שקל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x