שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי - לבייב מחפש נזילות: התוכנית של אפריקה להשגת 750 מיליון שקל

אפריקה ישראל מנהלת משא ומתן להמרת אחזקותיה (26%) בקבוצת אלון הפרטית למניות סחירות של החברות־הבנות בקבוצה: אלון US, רבוע כחול ודור אלון

גולן חזני 07:0216.07.09

אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב, מנהלת מגעים ראשוניים עם קבוצת אלון שבשליטת דודי ויסמן ושרגא בירן בנוגע להמרת אחזקותיה (26%) בקבוצה. אפריקה מבקשת למכור את מניותיה בקבוצת אלון הפרטית לויסמן ובירן ולקבל תמורתן מניות של החברות־הבנות הסחירות של הקבוצה, בעיקר של חברת אלון US, אולם ייתכן שגם מניות של חברות דור אלון ורבוע כחול. לפי ההערכות, העסקה צפויה להתבצע רק בשנה הבאה.

 

מטרת העסקה היא לסייע לאפריקה לעמוד בתשלומי איגרות החוב שלה לשנים הקרובות. עד סוף השנה אמורה אפריקה לשלם כ־600 מיליון שקל, וב־2010 ו־2011 היקף התשלום יגדל לכ־900 מיליון שקל בכל שנה.

 

קבוצת אלון הפרטית מוחזקת על ידי ויסמן ובירן (39%), ארגוני הקניות של הקיבוצים (34%) ואפריקה ישראל (26%). הקבוצה מחזיקה בכמה חברות ציבוריות, בהן משווקות הדלקים דור אלון (70%) ואלון US (80%) וכן רשת רבוע כחול (70%), המפעילה את רשתות המזון מגה וסופר סנטר ומחזיקה בחברה־הבת רבוע כחול נדל"ן. שווי אחזקותיה של קבוצת אלון בשלוש החברות הללו מסתכם בכ־2.86 מיליארד שקל, כך ששוויין עבור אפריקה ישראל (26%) הוא כ־750 מיליון שקל.

 

נוסף על שלוש החברות הללו, קבוצת אלון מחזיקה גם 40% ממניות קבוצת השליטה של חברת התפעול של כביש 6, כ־70% ממניות רשת KFC ואחזקה מלאה ברשת פיצה האט.

 

 

מנכ"ל אפריקה ישראל איזי כהן וסגן היו"ר נדב גרינשפון ניסו למכור את האחזקות של אפריקה בקבוצת אלון זה תקופה ארוכה, אך ללא הצלחה. בהיעדר אלטרנטיבה אחרת החליטו למכור את המניות בקבוצת אלון לשותפותיהם תמורת קבלת מניות סחירות של הקבוצה. אם המהלך יצליח, ייפתחו בפני אפריקה שתי אפשרויות: האחת, למכור את האחזקות הסחירות בבורסה (או להפיצן בשוק), ובתמורה שתתקבל לפרוע את חובותיה. אפשרות שנייה היא לשעבד את האחזקות הסחירות לבנקים ולקבל מימון שישמשה לפירעון חובותיה.

 

אפריקה ישראל, שמנייתה זינקה ב־900% בין 2003 ל־2007 והחברה הגיעה לשווי שיא של 25 מיליארד שקל, נפגעה קשות מהמשבר העולמי וכיום היא נסחרת בשווי של 3.2 מיליארד שקל בלבד. האג"ח של החברה נסחרו עד לפני כארבעה חודשים בתשואות של 50%–60%, אך לאחרונה התאוששו לאור עליית המחירים בשוק האג"ח הקונצרניות.

 

מהלך זה מצטרף לסדרת מימושים שביצעה אפריקה בתקופה האחרונה כדי להגדיל את נזילותה. בין היתר מכרה החברה את גוטקס, זארה, קניון רמת אביב וחלק מנכסיה בניו יורק. במקביל מנהלת החברה מו"מ עם אלטשולר שחם על אחזקותיה באפריקה בית השקעות, בעסקה שתלויה בהכנסת משקיע נוסף - בית ההשקעות שירז. מאפריקה ישראל נמסר כי כאשר יקרה מהלך המצריך דיווח, היא תדווח כמקובל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x