שווקי חו"ל

הלך לעולמו יוצר פסל השור האייקוני מוול סטריט ארתורו די מודיקה

הפסל האיטלקי מת בסיציליה בגיל 80 - הוא הציב את הפסל כסמל של "עוצמה, כוח ואהבה" ב-1989, כתגובה להתרסקות השווקים שנתיים קודם לכן; הפסל שהוצב על ידי די מודיקה באופן "מחתרתי" וללא היתר הוסר על ידי המשטרה בניו יורק, אך לאחר גל מחאה נרחב הוחלט להציבו מחדש

חדשות חוץ 08:4821.02.21
הלך לעולמו הפסל האיטלקי ארתורו די מודיקה (Arturo Di Modica) שיצר את פסל השור האייקוני של וול סטריט. התקשורת האיטלקית דיווחה בסוף השבוע שדי מודיקה מת לפני כמה ימים בוויטוריה שבסיציליה, כשהוא בן 80, לאחר שנאבק בשנים האחרונות בסרטן.

 

פסל השור המסתער (המסמל כמובן תנועה "שורית" של השווקים כלפי מעלה) הוצב באופן מחתרתי למדי סמוך לבורסה של ניו יורק ב-1989, בעקבות התרסקות השווקים של 1987 - הוא נועד לפי היוצר האיטלקי לייצג "עוצמה, כוח ואהבה".

 

אלא שהפסל שמשקלו 3,200 קילו הוצב על ידי די מודיקה ללא רשות והיתר מהרשויות - די מודיקה פשוט הגיע בלילה במשאית עם הפסל, הניח אותו ונעלם. לפיכך הוא הוסר תוך זמן קצר על ידי המשטרה בעיר. רק שהניו יורקרים שהתאהבו מהר מאד בשור הענק החליטו לא לוותר.

 

ואכן מחאה ציבורית שצברה במהירות אלפים רבים של תומכים הוביל להצבתו המחודשת. הפסל הפך תוך זמן קצר לאחד הסמלים המוכרים של המרכז הפיננסי בעיר.

 

ארתורו די מודיקה ופסל השור ארתורו די מודיקה ופסל השור

 

במרץ 2017 הוצב ממש מולו באופן זמני למשך שבוע ימים (לרגל יום האישה) פסל הילדה הקטנה חסרת הפחד, Fearless Girl, של הפסל האמריקאי (יליד אורוגוואי) קריסטן ויזבל (Kristen Visbal). הילדה קוראת התיגר, שגובהה 130 ס"מ, נועדה לסמל את ערך השוויון המגדרי, באופן כללי, בשכר ובהזדמנויות. וכיעד לחברות בוול סטריט.

   

גם כאן ההצבה הקצרה והזמנית של פסל הילדה הספיקה לייצר גל של התלהבות והשבוע הפך לשנה, ובהמשך החלטת ההארכה לשנה התחלפה בהחלטה מחודשת, להצבה קבועה. רק שדי מודיקה התנגד נחרצות לפסל הנערה וקרא להסרתו.

 

הפסל האיטלקי טען שהצבת הילדה מול פסל השור הענק מעמידה את השור כסמל לכוחניות שלילית – בניגוד למסר האמור המקורי שלו, של אהבה ועוצמה. לאחר דיון ממושך החליטה העירייה להעביר את פסל הילדה למיקום חדש, ממש מול הבורסה.

 

 

תמונה הילדה והשור זו מול זה בהצבה המקורית - כאמור פסל הילדה הועבר בינתיים למיקום אחר, מול בניין הבורסה. תמונה הילדה והשור זו מול זה בהצבה המקורית - כאמור פסל הילדה הועבר בינתיים למיקום אחר, מול בניין הבורסה. צילום: איי פי

 

x