$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מסתמן: מוקי אברמוביץ' יפרוש מתפקיד יו"ר איילון ביטוח, אהרון פוגל יחליפו

כשנתיים בלבד לאחר שמונה ליו"ר איילון ביטוח, צפוי אברמוביץ' לפרוש; מי שצפוי למלא את התפקיד הוא אהרון פוגל, שמשמש כיו"ר הדירקטוריון של החברה־האם, איילון אחזקות; מניות השליטה באיילון מוחזקות בידי נאמן, עו"ד אפי אברמזון

גולן חזני 08:0126.01.21

שנתיים בלבד לאחר שמונה לתפקיד יו"ר איילון חברה לביטוח, עשוי מוקי אברמוביץ' לפרוש מתפקידו. לכלכליסט נודע כי אהרון פוגל, יו"ר מגדל לשעבר, שמשמש כיו"ר דירקטוריון איילון אחזקות, החברה־האם של איילון ביטוח, צפוי להתמנות במקרה כזה גם ליו"ר החברה־הבת. 

החלטה משותפת, כנראה

 

איילון ביטוח נמצאת בשליטה מלאה של איילון אחזקות ומנוהלת בידי אריק יוגב. מניות השליטה באיילון אחזקות מצויות בידי נאמן, עו"ד אפי אברמזון, שמחזיק במניות של משפחת רחמני (67%) מאז מותו של אבי המשפחה לוי רחמני, ששימש בעל השליטה.

 

אברמזון קיבל פרק זמן של ארבע שנים למכור את מניות השליטה בחברה למי שירבה במחיר ויקבל היתר שליטה, אולם הוא לא מקיים, ככל הידוע, מגעים עם גורם כלשהו. לאברמזון השפעה מסוימת, גם אם עקיפה, על התנהלות דירקטוריון איילון אחזקות, שמקבל את ההחלטות לגבי איילון ביטוח. במקרה זה, ככל הנראה, מדובר בהחלטה משותפת עם אברמוביץ'.

 

אברמוביץ', ששימש בעבר בתפקידים בכירים בחברת הראל וכיהן כדח"צ בהפניקס וכמנכ"ל הכשרה ביטוח, מונה לתפקידו באוקטובר 2018, בעיצומה של הסערה בחברה סביב בעל השליטה דאז, לוי רחמני.  

מוקי אברמוביץ' מוקי אברמוביץ'

 

 

נכנס לתפקיד בלב הסערה

 

אברמוביץ' (76) החליף את ישראל דוד, שפרש ארבעה חודשים קודם לכן במפתיע. המינוי בא אחרי שכבר נודע כי רחמני, שהוביל את החברה במשך 42 שנה, הורחק מניהולה היומיומי וצפוי לפרוש מתפקידו, כפי שאכן קרה.

 

כיו"ר החברה־האם שימש אז שלמה גרופמן, שהתעמת עם רחמני ובסופו של דבר נאלץ לעזוב ובמקומו מונה פוגל. גרופמן ויתר חברי הדירקטוריון יצאו אז נגד רחמני, בטענה כי פעל באמצעים פסולים על מנת להשפיע על התנהלות הקבוצה, וזאת בניגוד להוראות.

 

בניגוד לכלל ביטוח, שהיא חברה ללא גרעין שליטה, איילון אחזקות היא חברה עם גרעין שליטה, גם אם מניות השליטה וההיתר מופקדות בידי נאמן, ונראה כי הדבר יאפשר מעבר שקט של המינוי של פוגל. פוגל מונה ב־11 ביוני על ידי האסיפה הכללית של בעלי המניות בחברה כדירקטור ושבועיים לאחר מכן מונה על ידי דירקטוריון החברה לכהן כיו"ר הדירקטוריון. שכרו עומד על 1.2 מיליון שקל בשנה עבור חצי משרה.

 

איילון נמנית עם חברות הביטוח הקטנות. החברה נסחרת כיום לפי שווי של כ־381 מיליון שקל. השווי הגבוה ביותר של החברה בשבע השנים האחרונות עמד על 586 מיליון שקל, ב־2015.

x