$
בורסת ת"א

הנפקת בלנדר: בעלת השליטה רכשה 10%, המוסדיים הגדולים לא השתתפו

חברת תיווך ההלוואות פירסמה את המשקיעים בשלב המוסדי של ההנפקה הראשונה שלה; בעלת השליטה קבוצת אביב רכשה מניות ב-5.5 מיליון שקל, הקרנות ספרה ואלפא השקיעו 7 מיליון שקל כל אחת

צלי גרינברג 20:4020.01.21

חברת תיווך ההלוואות בלנדר פירסמה אמש (ג') טויטת תשקיף שנייה להשלמה להנפקת המניות הראשונה שלה, שבה נחשפו המשקיעים.

 

לפני שבוע הודיעה בלנדר שגייסה כ-55 מיליון שקל בשלב המוסדי של הגיוס, לפי שווי חברה של 280 מיליון שקל לפני הכסף. הגיוס הובל על ידי הקרנות ספרה ואלפא, שהשקיעו 7 מיליון שקל כל אחת, ובית ההשקעות איילון שהשקיע 6.5 מיליון שקל.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

 

עוד השתתפו בהנפקה, בין היתר: חברת המלונות פתאל שהשקיעה כמיליון שקל; חברת עילדב הציבורית שהשקיעה 4 מיליון שקל; בית ההשקעות הלמן אלדובי שהשקיע 5.5 מיליון שקל; הכשרה ביטוח שהשקיעה 2.2 מיליון שקל; בית ההשקעות אפסילון שהשקיע 2.5 מיליון שקל וקסם קרנות נאמנות שהשקיעה מיליון שקל.

 

אליהם הצטרפה גם קבוצת אביב שבבעלות משפחת אביב, בעלת השליטה בבלנדר (40%), שרכשה כ-10% מההנפקה תמורת 5.5 מיליון שקל, למרות שלא התחייבה לכך טרום ההנפקה.

 

תוצאות השלב המוסדי הובילו גורמים בשוק ההון לציין את היעדרות גופי הביטוח וההשקעות הגדולים מההנפקה, ואלו האחרונים ציינו בפני כלכליסט כי הדירו רגליהם מההנפקה בשל "שווי החברה, הגבוה ממה שהיינו מוכנים לשלם. החברה היא הפסדית, ועל פניו לא ניכר שהמודל העסקי מתרומם. אז יעד הקמת הבנק באירופה לא נראה בעינינו כפיתרון".

 

גורמים אחרים בשוק ההון אמרו לכלכליסט כי "מדובר בהנפקה בסדרי גודל שהמשקיעים המוסדיים הגדולים גם כך לא משתתפים בהן. עם זאת, גופי השקעות שאינם קטנים, אלא מובילי שוק בתחומם, כן נכנסו להנפקה, ויעד הגיוס הושלם".

 

בלנדר עתידה לגייס עוד כ-15 מיליון שקל במסגרת השלב הציבורי בהנפקתה, ולאחר גיוס מלוא 70 מיליון השקל בכל שלבי ההנפקה יעמוד שווייה על 350 מיליון שקל אחרי הכסף.

 

החברה מעסיקה 60 עובדים והעמידה הלוואות בהיקף של 665 מיליון שקל עד לסוף דצמבר האחרון. עיקר פעילותה מתמקד במדינות ישראל, ליטא ולטביה, והחברה מציינת כי היא פועלת לקבלת רישיון בנק ייעודי באירופה ורואה בשדרת מרכז אירופה - החל מסלובקיה בצפון מרכז אירופה ועד סלובניה בדרום מרכז אירופה, כיעד למתן אשראי.

x