בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הגיוס נכשל - והמחזיקים בדרך להשתלטות על נכסי אדרי־אל

מחזיקי האג"ח בחברת ייזום הנדל"ן מינו נציגות לשבוע בדרך לבקשת כינוס. הבעלים גבי אדרי מנסה לאתר גוף מלווה: "אני יכול לפרוע את החוב גם בעוד חצי שנה לפי השטר החדש. באסיפה ביום חמישי המחזיקים יקבלו תשובות על הכל"

גולן חזני 06:5813.08.18

הצרות באדרי־אל נערמות. ל"כלכליסט" נודע כי בשבוע שעבר נכשלה החברה בגיוס חוב של 85 מיליון שקל, שנועדו לשמש לפירעון תשלום למחזיקי האג"ח הקיימים. אתמול מונה לנציגות האג"ח אלדד לוי, ובתוך שבוע עשויה הנציגות לבקש מבית המשפט לממש את השעבודים שבידי המחזיקים על נכסי חברת הנדל"ן.

 

 

ביום חמישי תיערך אסיפת מחזיקי האג"ח. "התהליך פשוט. יש לנו שעבודים וכדי לממשם צריך רק לפנות לבית המשפט ולמנות כונס", אמר אחד המחזיקים. לאסיפה אמור להגיע גבי אדרי, בעל השליטה (86%) והמנכ"ל, להציג את עמדתו. ככל הידוע, אדרי מנסה לגייס חוב מבנק או גוף פיננסי תמורת שעבוד קניון שמונה סנטר, עם אופציה למתן בעלות על הנכס למלווה. בצל כישלון ההנפקה, ספק אם יוכל לעשות זאת בריבית סבירה.

גבי אדרי גבי אדרי

 

 

כישלון הגיוס צרם מאחר ואדרי־אל הציעה שעבוד על ארבעה הנכסים הגדולים שלה, ובראשם שמונה סנטר, שרשום בספרים ב־108 מיליון שקל; מתחמי גיבור ספורט והתחנה המרכזית בעיר; ומתחם אורנים בחיפה. בסך הכל היה שעבוד על נכסים ב־123 מיליון שקל. זאת לעומת חוב חדש של 85 מיליון שקל שביקש אדרי לגייס, יחס חוב לבטוחה של 69%, בריבית מבוקשת של 6.5%. שלושת הנכסים הראשונים משועבדים למחזיקי אג"ח ב', אבל השעבוד היה אמור לעבור בהסכמתם למחזיקי האג"ח החדשה. הרוכשים היו אמורים לקבל גם אופציות ללא תמורה.

 

קניון שמונה סנטר. הוצע כשעבוד לבנקים מלווים קניון שמונה סנטר. הוצע כשעבוד לבנקים מלווים צילום: ויקפדיה

 

 

הגיוס נועד לשלם חוב של 90 מיליון שקל למחזיקים. הפירעון יועד ליולי 2017, אבל אדרי־אל ביקשה וקיבלה דחייה לשנה תמורת העלאת הריבית ל־8% לשנה. ביולי האחרון חלפה שנה ושוב קיבלה החברה דחייה לחודש, תמורת העלאת הריבית השנתית ב־0.25% נוספים. את תשלומי הריבית פרעה אדרי־אל כסדרם.

 

אג"ח ב' נסחרות קרוב לשווי הפארי (השווי התאורטי של האג"ח) בתשואה של 11%, מאחר ושווי הנכסים שברשותה, לפחות על הנייר, גבוה מהיקף החוב.

 

חלק מהמחזיקים הגדולים תלו את כישלון ההנפקה בחולשה בשוק הגיוסים ובמוניטין השלילי בצל דחיות הפירעון.

 

עם הערת עסק חי

 

בסוף יולי דיווחה אדרי־אל על מכירת מתחם גיבור ספורט, שהיה הנכס השני שלה מבחינת גודלו, תמורת 13 מיליון שקל. הנכס בן 68 הדונם בקריית שמונה הוערך בספרים ב־19 מיליון שקל, ויחד עם הקניון ומבנה התחנה המרכזית שועבד למחזיקי אג"ח ב'. העסקה טרם הושלמה.

מה דעתך על מניית אדרי-אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לאור מצבה, לאדרי־אל יש הערת עסק חי בדו"חותיה. בדו"חות האחרונים, לסיכום הרבעון הראשון, ציינו רואי החשבון שלה כי הגירעון בהון החוזר עומד על 95 מיליון שקל, בעיקר בצל התחייבויות האג"ח שלה, וכי תוכניות החברה לעמוד בפירעון האג"ח מתבססות על גיוס חוב חדש, שאין לגביו ודאות - הגיוס שכשל.

 

ב־2013 עמדה החברה בפני הסדר חוב מול נציגות אג"ח, שבראשה עמד עופר גזית, ואז נאלצה למכור את זכויותיה בקניון דיזנגוף סנטר לאחים נקש תמורת 304 מיליון שקל כדי להיחלץ מהסדר.

 

חזית מול רשות ני"ע

 

לפני שנה ניהלה אדרי־אל מו"מ מתקדם מול חברת הכשרה ביטוח למכירת הקניון בקריית שמונה תמורת יותר מ־100 מיליון שקל, אבל העסקה לא יצאה לפועל עקב חוסר ודאות סביב הסכם השכירות של שוכר עוגן בקניון, קמעונאית המזון מגה.

 

בחודש האחרון מתנהלת אדרי־אל גם מול רשות ני"ע, שדורשת הבהרות לגבי משיכות הכספים שביצע אדרי במסגרת תפקידו כמנכ"ל. אדרי־אל קיבלה מהרשות דרישה "להמצאת כל מידע ומסמך בקשר עם משיכות כספים מהחברה" שביצע אדרי בסוף 2017 ובתחילת 2018. בהבהרות שפרסמה לפני כחודשיים עלה כי בסוף 2017 משך אדרי סכומים על חשבון דמי ניהול לרבעון הרביעי של 2017 ולשנת 2018, "אשר יצרו יתרת חובה של בעל השליטה כלפי החברה". בסוף 2017 עמדה זו על כ־1.3 מיליון שקל. באדרי־אל טענו כי בעל השליטה השיב את סכומי המשיכות לחברה במלואם, וכי הוא לא משך חלק מדמי הניהול עבור הרבעון הראשון של השנה.

 

החברה נסחרת בשווי 30 מיליון שקל, אולם סחירותה אפסית. היא מחזיקה בשטחי מסחר ומשרדים להשכרה על כ־10 אלף מ"ר ומתחם בן 68 דונם, שלגביו נחתם לפני שבועיים הסכם מכירה.

 

גבי אדרי אמר בתגובה: "אין שום מגבלה של זמן, אני יכול לפרוע את החוב גם בעוד חצי שנה לפי השטר החדש. באסיפה ביום חמישי המחזיקים יקבלו תשובות על הכל, ואני מאמין שהן יספקו אותם. הם יקבלו את התשלום בקרוב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x