$
שווקי חו"ל

ממשל טראמפ הטיל קנס של מיליארד דולר על וולס פארגו על הונאת ביטוח

הקנס הוא הגדול בוול סטריט בעידן טראמפ. הבנק התנצל אשתקד על כך שגבה דמי ביטוח רכב מ-570 אלף לקוחות ללא ידיעתם וללא הסכמתם

שירות כלכליסט 16:2420.04.18

שני גופים רגולטורים פדרליים בארה"ב הודיע לפני זמן קצר כי קנסו את בנק וולס פארגו במיליארד דולר בשל הונאות ביטוח ומשכנתאות - כך מדווח אתר מארקטווטש. שני הגופם הם הלשכה להגנה פיננסית לצרכן (CFPB) ומשרד המפקח על הכספים (OCC). זהו הצעד החמור ביותר מצד ממשל טראמפ נגד בנק בוול סטריט.

 

וולס פארגו התנצל בשנה שעברה בשל גבייה ללא הסכמה של דמי ביטוח רכב מכ-570 אלף לקוחותיו ללא ידיעתם והסכמתם. בשבוע שעבר התריע הבנק כי ייתכן שייאלץ לתקן את דוח הביצועים שלו לרבעון הראשון בשל הקנס. לא ניתן היה לקבל תגובה מהבנק.

 

בדיקה פנימית של וולס פארגו מצאה כי ייתכן ש-20 אלף מלקוחות המעורבים בתרמית לא הצליחו לעמוד בהחזר ההלוואות שלקחו לרכישת רכבם והוא הופקע מהם, בחלקו בשל תשלומי הביטוח המיותרים. נציגי CFPB ו-OCC סירבו להגיב על העניין.

 

 

וולס פארגו בניו יורק וולס פארגו בניו יורק צילום מסך: ABC

 

 

באוקטובר חשף הבנק כי כמה לקוחות שקיבלו משכנתאות מהבנק שילמו סכומים לא נחוצים בשל החמצת תאריכי יעד לתשלומי החוב בריבית קבועה, על אף שהעיכובים בתשלומים היו באשמת הבנק.

 

הקנס הוא צעד חשוב ל-CFPBA תחת מיק מולבאני, ראש הלשכה שמונה בידי הנשיא טראמפ. בתור חבר קונגרס קרא מולבאני לסגירת הלשכה להגנה פיננסית לצרכן ותחת הנהלתו עיכבה הלשכה את חוקי ההלוואות כנגד משכורות, ביטלה תביעות נגד בנקים המעניקים הלוואות אלו ושללה את סמכויותיה של המחלקה להלוואות הוגנות. בשימוע בבית הנבחרים אמר מולבאני כי הלשכה לא יזמה כל צעדי אכיפה מאז נכנס לתפקידו בסתיו אשתקד.

 

בפברואר, הפד הטיל עונש חסר תקדים על וולס פארגו בגין מה שכינה "ניצול נרחב של לקוחות", כולל יצירת 3.5 מיליון חשבונות פיקטיביים. במסגרת עונש זה, לא יוכל וולס פארגו לצמוח מעבר להיקפו אשתקד - 2 טריליון דולר בנכסים - עד שהפד ייקבע כי הבנק טיפל בהתנהלותו.

 

בשיחת ועידה בשבוע שעבר, מנכ"ל וולס פארגו טימותי סלואן אמר לאנליסטים כי לא יוכל להבטיח שלא יעלו עוד שערוריות. "אנו בהחלט ערכנו בדיקה דקדקנית בכל פינה של החברה ואנו ממשיכים בתהליך זה. אולם במונחים של הכרזת ניצחון והמשך הלאה - טרם הגענו לנקודה זו", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x