$
בורסת ת"א

משרד האנרגיה הלאים את הרישיונות של גבעות עולם

האיום מעל השותפות שמחפשת נפט, שבה מחזיקה שפיר (25%), עשוי להתממש הפעם, לאחר שהממונה על הנפט טען כי תוכנית הפיתוח שהוצגה לו "אינה הולמת חזקת נפט בת 16 שנה". ניר גלעד, גדעון תדמור ומשה שחל מעוניינים לרכוש את הרישיון ביחד

ליאור גוטמן 20:0024.03.18

שותפות הנפט גבעות עולם דיווחה בסוף השבוע שרישיונות הנפט שלה ליד ראש העין הולאמו. לגבעות עולם יש הזדמנות אחרונה לבטל את רוע הגזרה עד 10 באפריל, כשהדרישות הן להעמיד תוכנית מימון ותוכניות פיתוח לנכסי הנפט. במידה שתוכניות כאלה לא יוגשו, ההלאמה תיכנס לתוקפה, וזאת בלי הודעה נוספת. אל הדיווח הזה הצטרף לאחר מכן דיווח דומה של שפיר הנדסה, המחזיקה בכ־25% מהשותפות.

 

האיום של משרד האנרגיה אינו חדש, אך הפעם נראה שהטון הוא החריף ביותר שיצא מצד הממונה על הנפט. גבעות עולם מחזיקה ברישיונות הקידוח כבר 16 שנה, ובשנתיים האחרונות ההפקה שם נעצרה כמה פעמים, באופן חלקי עד מלא, בשל כמה סיבות. העיקריות שבהן הן היעדר מימון ובעיות תפעוליות עם ציוד הקידוח. לפני כחודש שלחו גבעות עולם ושפיר תוכניות חדשות לאישור משרד האנרגיה, אך אלה התגלו כלא מספקות.

מה דעתך על מניית גבעות יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

"מהחומרים אשר הועברו אליי ב־25 בפברואר 2018 והשלמות שהעברתם לאחר המועד האחרון שקבעתי במכתבי, ניתן ללמוד כי במשך תקופה ארוכה של שנים לא נעשתה כל התקדמות. 'תוכנית הפיתוח' שהוצגה בפנינו היא בעצם תוכנית להמשך חיפוש נפט בשטח החזקה. תוכנית זו מתאימה לשלב מקדמי של זכות נפט - רישיון חיפוש, אינה קרובה לציפיות הקיימות מתוכנית לפיתוח מחזקת נפט, לא כל שכן שאינה הולמת חזקת נפט בת 16 שנה", כתב הממונה על הנפט יוסי וירצבורגר. הוא הוסיף כי "תוכנית המימון המפורטת במכתבך (של גבעות עולם - ל"ג) אינה מקובלת עליי. מהמסמך ניתן להבין כי כיום לא עומד לרשותכם מימון מספק לפיתוח החזקה, וכי בשלב כה מאוחר של החזקה הנכם בשלבים ראשוניים בלבד של גיוס כספים".

 

השורה התחתונה של משרד האנרגיה חדה וברורה: "לאור האמור, הנני להודיעכם כי מכוח סמכותי לפי סעיף 55 (א) לחוק הנפט, תשי"ב - 1952 , החלטתי על ביטול זכות הנפט שניתנה לכם". עם זאת, כאמור, יש לשותפות אפשרות להשלים את כל הדרישות עד 10 באפריל.

קידוח הנפט מגד 5 של גבעות עולם. תפוקת הנפט של החברה עד היום עומדת על 1.05 מיליון חביות. ההכנסות של החברה מנפט עד היום עומדות על 85 מיליון דולר קידוח הנפט מגד 5 של גבעות עולם. תפוקת הנפט של החברה עד היום עומדת על 1.05 מיליון חביות. ההכנסות של החברה מנפט עד היום עומדות על 85 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

 

 

גבעות עולם הוקמה ב־1993, וב־2004 היא קיבלה רישיון הפקה ל־30 שנה. לפי דיווחי החברה לבורסה, בין יוני 2011 ליוני 2017 הופקו שם כ־1.05 מיליון חביות נפט. אלה הניבו לשותפות לאורך השנים הכנסות של כ־85 מיליון דולר. על פי ההערכות הגיאולוגיות, במקום יש עדיין פוטנציאל הפקה של כמה מיליוני חביות נפט, חלקן אולי בשטח הרשות הפלסטינית.

 

משרד האנרגיה כבר קיבל פנייה מצד מנכ"ל החברה לישראל לשעבר ניר גלעד, יו"ר דלק קידוחים לשעבר גדעון תדמור ושר האנרגיה לשעבר משה שחל, שמבקשים לקבל לחזקתם את זכויות הנפט של קידוח גבעות עולם, שממוקם בסמוך לראש העין. הם מעוניינים לעשות זאת בין אם לאחר הלאמה של הנכס, או באמצעות מכרז ממשלתי שבכוונתם להשתתף בו.

 

לפי ההערכות, השלושה מתכוונים להקים חברה שבה יהיו לכל אחד מהם אחזקות זהות, שתוכל להתמודד עם דרישות המדינה, לרבות העמדת ניסיון והון עצמי ראשוני. שחל כבר העביר למשרד האנרגיה רשימת מפעילי קידוח יבשתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x