$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

המיזם החדש של ניר גלעד, גדעון תדמור ומשה שחל

מה מתכננים שר האנרגיה לשעבר, יו"ר דלק אנרגיה לשעבר והמנכ"ל המיתולוגי של החברה לישראל?

ליאור גוטמן 06:4806.03.18

משרד האנרגיה קיבל לאחרונה פניית התעניינות חדשה בנכסי הנפט של גבעות עולם. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" המתעניינים החדשים מהווים לכאורה שילוב מנצח של שר האנרגיה לשעבר משה שחל, יו"ר דלק אנרגיה לשעבר גדעון תדמור והמנכ"ל המיתולוגי של החברה לישראל ניר גלעד.

 

שלושת אלה פנו לממונה על הנפט שבמשרד האנרגיה עם בקשה לקבל לחזקתם את זכויות הנפט של גבעות עולם שממוקם בסמוך לראש העין, בין אם לאחר הלאמה של הנכס או באמצעות מכרז ממשלתי שבכוונתם להשתתף בו. על פי ההערכות שלושת הבכירים מתכוונים להקים חברה בעלי אחזקות זהות שתוכל להתמודד עם הדרישות של המדינה לרבות העמדת ניסיון והון עצמי ראשוני. עוד נודע ל"כלכליסט" שמשה שחל כבר העביר למשרד האנרגיה רשימת מפעילי קידוח יבשתי, כאשר לפחות אחד מהם קיבל את אישור מקדמי (פרה-רולינג) ממשרד האנרגיה כמפעיל מוכר וראוי לסוג כזה של מאגר נפט.

 

 

ניר גלעד בוועדת ששינסקי (ארכיון) ניר גלעד בוועדת ששינסקי (ארכיון) צילום: עומר מסינגר

 

מה דעתך על מניית גבעות יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
ההתעניינות של שלושת הבכירים הללו בנכס לא נולדה במקרה: קידוחי הנפט בגבעות עולם נחשבו בעבר לנכס מניב עם מכירות לבית הזיקוק של פז באשדוד. עם זאת, בשנתיים האחרונות הפקת הנפט שם לא הייתה יציבה, ולפי נתוני משרד האנרגיה שפורסמו בחודש שעבר "בשנת 2017 נגבו תמלוגים בסך 430 אלף שקל מהפקה מזערית של כ-20 אלף חביות נפט בחודשים מרץ-אפריל 2017 בלבד, לעומת זאת בשנת 2016 נגבו תמלוגים בסך של 4.8 מיליון שקל מהפקה של כ-235 אלף חביות נפט. הירידה הדרסטית בסך התמלוגים נובעת מהפסקת ההפקה בקידוחי גבעות עולם (מגד 5 ומגד 6) בסוף דצמבר 2016 .ההפקה התחדשה במרץ-אפריל 2017 בשדה מגד 5 בלבד. בחודש מאי 2017 הופסקה ההפקה לחלוטין במאגר".

 

מאז סובל המאגר מבעיות לוגיסטיות ופיננסיות עם ניסיון להכניס כשותף את שפיר הנדסה, ובדצמבר האחרון הזהיר משרד האנרגיה שהוא יחרים את זכויות הנפט של גבעות עולם מאחר ולא נרשמה שם אף התקדמות. גבעות עולם נמצא בהשעיית מסחר מהבורסה, ובפברואר האחרון דווח שם שמבחני הפקה חדשים שם נכשלו וש"האמצעים הכספיים של השותפות אינם מספיקים ויהיה צורך בהשגת מימון להמשך הפעילות". כל אלו מעמידים את הנכס בפני סכנת הלאמה והוצאה למכרז חדש לכל המרבה במחיר, עליו כאמור בונים שלושת הבכירים. כזכור, תדמור הוא אחד מחלוצי תעשיית האנרגיה המקומית עם פעולה רבת שנים לאורך פיתוח מאגרי הגז ים תטיס ותמר, כאשר היום הוא הבעלים של נאוויטאס פטרוליום שפועלת בעיקר בחו"ל. גלעד מכיר גם הוא את משק האנרגיה כצרכן גז מקידוחי תמר ובעבר אף מ-EMG המצרית, כאשר החברה לישראל הפעילה תחתיו מספר תחנות כוח פרטיות. שחל היה שר אנרגיה לשעבר ומאז פרישתו מהכנסת הוא משמש כיועץ בכיר ומתווך בעסקאות אנרגיה בארץ ובעולם.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אישר גלעד את ההתעניינות ואמר שמדובר שהם "מסתכלים על הנכס הזה מזה תקופה ארוכה. לדעתי אין לשותפים שם כבר ארכה וזה חייב לצאת מכרז". לא היה ניתן להשיג את תגובת תדמור ושחל לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x