$
בורסת ת"א

אפריקה ישראל חושדת כי אבי מוטולה לא פעל לבדו

ההנהלה טוענת כי מוטולה ובכירים נוספים, בהם סמנכ"ל הכספים של החברה־הבת נגב קרמיקה אביהו ליפשיץ, ביצעו פעולות שלא כחוק כדי להגדיל את רווחי החברה. בין היתר באמצעות רישום כוזב בוויה ארקדיה. מוטולה: "המעשים בגבולות המותר"

אורן פרוינד 08:3103.05.15

אחרי המשבר הכלכלי ברוסיה נאלץ איש העסקים לב לבייב להתמודד עם פרשה נוספת בקבוצת ההשקעות שלו אפריקה ישראל. חודשיים לאחר שפוטר מנכ"ל החברה־הבת אפריקה תעשיות אבי מוטולה, בעקבות הפסד צורם של 61 מיליון שקל שרשמה החברה בשנת 2014, הודיעה הנהלת אפריקה ישראל כי מצאה ראיות לביצוע פעולות שלא כדין על ידי המנכ"ל המפוטר וכמה מנהלים בכירים בחברה.  

ל"כלכליסט" נודע כי הבכיר ביותר מבין אלו הוא סמנכ"ל הכספים של נגב קרמיקה (החברה־הבת של אפריקה תעשיות) אביהו ליפשיץ, שעל פי החשדות של הנהלת אפריקה ישראל עזר למוטולה לבצע פעולות פיננסיות מתוחכמות כדי להגדיל את רווחי החברה. באפריקה טוענים כי ליפשיץ נעדר מהעבודה מאז החלה הבדיקה בטענה שהוא חולה, וכי אינו משתף פעולה עם ההנהלה. אפריקה החליטה לפתוח בהליכי שימוע לליפשיץ ולכמה מנהלים נוספים כדי לשקול אם לפטר אותם מהחברה.

 

ביום חמישי האחרון הודיעה אפריקה ישראל כי לאחר הבדיקה התגלה כי ההפסדים באפריקה תעשיות עמוקים משדווח והיא תיאלץ לבצע תיקון לאחור של הדו"חות הכספיים ולרשום הפסד מוערך של 49–59 מיליון שקל והפחתה בהון העצמי בהיקף זהה (בדו"חות 2013 או 2014). אפריקה לא פנתה בעניין החשדות למשטרה אך כן פנתה לרשות ני"ע, וזו צפויה להתחיל בבדיקה. בינתיים הוחלט בחברה להקפיא את כלל זכויותיו של מוטולה עד לסיום בירור החשדות.

 

 

לב לבייב לב לבייב צילום: עמית שעל

 

פעילות מתוחכמת

אפריקה חושדת כי במשך כהונתו כמנכ"ל החברה (יולי 2012), ביצעו מוטולה וחבריו להנהלה של נגב קרמיקה "פעולות מתחכמות", כלשונם, כדי להגדיל את הכנסות החברה. חלק מהפעולות שביצעו לכאורה הן רישום חשבוניות בסוף חודש של כל רבעון וביטולן בתחילת החודש הבא, לאחר שכבר הוכרה ההכנסה בדו"חות הכספיים. מהלך דומה ביצעו מוטולה וליפשיץ לכאורה בהגדלת מלאים של וויה ארקדיה, חברה־נכדה של אפריקה תעשיות שנועדה להקטין את עלות המכר של החברה, ובכך להגדיל את ההכנסות שלה באותו רבעון. על פי החשדות, מיד לאחר סיום הרבעון וההכרה בהכנסות הקטינו השניים את המלאי בחזרה, וכך עשו בכמה רבעונים.

 

לטענת אפריקה, במהלך 2014, כשמוטולה הבין שההפסדים הגבוהים בחברה עלולים לעלות לו בכיסא המנכ"ל, הוא פעל כדי לתקן את העיוותים, וזו אחת הסיבות לטענתם להפסד העמוק של החברה באותה שנה.

 

עוד חושדת אפריקה כי במהלך חצי השנה האחרונה השתמש מוטולה בקופת המזומנים של החברה למטרות אישיות בסכומים שמגיעים עד 2 מיליון שקל. החברה טוענת כי המנכ"ל המפוטר החזיר את מרבית הכספים שלקח מיד לאחר שהחלה הבדיקה של ההנהלה. אולם מנגד היא מציינת כי הבדיקה טרם הסתיימה, וייתכן שהסכומים שנלקחו בפועל הם גבוהים יותר.

 

סיבוב שני

אם חשדות אלה יתבררו כנכונים, תהיה זאת הפעם השנייה שאפריקה תעשיות ומנהליה, ובכלל זה מוטולה עצמו, מסתבכים עם החוק. בנובמבר 2013 הטילה רשות ני"ע קנס של 5 מיליון שקל על החברה וקנסות נוספים על נושאי משרה בכירים. זאת לאחר שקבעה כי ביצעו שימוש במידע פנים, הפרת דיווח והפרת הטעיה של רשות ניירות ערך.

 

מוטולה (45) הגיע לאפריקה תעשיות לאחר כהונה של חמש שנים כמנכ"ל של החברה־הבת נגב קרמיקה. עלות שכרו הכוללת בשנת 2014 הסתכמה ב־1.9 מיליון שקל.

 

מוטולה סירב להתייחס באופן רשמי לחשדות שמעלה החברה נגדו, אולם המשיך לשדר עסקים כרגיל. בשיחה שקיים "כלכליסט" עם מוטולה הוא נשמע מבודח ונינוח והפנה לעורך דינו, אייל רוזובסקי, לצורך מתן תגובה רשמית. עו"ד רוזובסקי סיפר ל"כלכליסט" כי "הנהלת החברה ביקשה לברר סוגיות שונות ומוטולה שיתף פעולה עם ההנהלה בשמחה ונתן תשובות לכל השאלות. אנו מקווים שהם יגיעו מהר מאוד למסקנה שכל המעשים שביצע היו בגבולות הבסדר והמותר".

 

מאפריקה ישראל לא נמסרה תגובה. את תגובתו של ליפשיץ לא ניתן היה להשיג עד סגירת הגיליון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x