$
בורסת ת"א

אפריקה תעשיות מצאה טעות של 14 מיליון שקל בדו"חות

מדובר בהערכה ראשונית וייתכן שהיקף הטעויות יהיה גדול יותר. אפריקה תעשיות מינתה בודק חיצוני שיבחן את הנתונים, ולאחר סיום הבדיקה תבצע תיקון לאחור של הדוחות

אורן פרוינד 09:5429.03.15

אחרי הפיטורים מתגלות הטעויות: אפריקה תעשיות, החברה הבת של אפריקה ישראל המפעילה את החברות נגב קרמיקה וויה ארקדיה, מדווחת היום על טעויות מצטברות של 14 מיליון שקל בהכרת ההכנסות של שנת 2014.  

הדיווח של אפריקה תעשיות מגיע שבוע וחצי לאחר הפיטורים המפתיעים של המנכ"ל אבי מוטולה שכיהן בתפקיד מאז יולי 2012 והביא את החברה להפסד של 61 מיליון שקל בשנת 2014.

מה דעתך על מניית אפריקה תעשיות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בהודעה ששחררה לבורסה היום כתבה הנהלת אפריקה: "החברה מודיעה בזה, כי בעקבות פנייה להנהלת החברה שהתקבלה בימים האחרונים מגורם בקבוצת החברה, בקשר עם חששות לאי סדרים ברישום ההכנסות של אחת מחברות הבת בבעלותה המלאה (בעקיפין) של החברה, הפועלת בתחום עיצוב הבית, פתחה הנהלת החברה בבדיקה מיידית של הנושא, בין היתר, בסיועו של המבקר הפנימי".

 

החברה לא ציינה את זהות חברת הבת, אולם ל"כלכליסט" נודע כי מדובר בחברת נגב קרמיקה, אחת הפעילויות המפסידות ביותר של החברה.

 

עוד ציינה ההנהלה כי " על בסיס הממצאים הראשוניים, שהגיעו לידי הנהלת החברה עד למועד דוח זה בעקבות הבדיקה האמורה, מעריכה הנהלת החברה באופן מקדמי, כי אי סדרים אלו הובילו להכרה ביתר של הכנסות בדוחות הכספיים של החברה בהיקף מוערך של כ- 14 מיליון שקל, וכפועל יוצא מכך, לקיטון בהפסד לפני מס של החברה בהיקף זהה".

 

ההכנסות של אפריקה תעשיות במאוחד בשנת 2014 הסתכם ב- 1.9 מיליארד שקל וההפסד לפני מס של החברה בשנת 2014 הסתכם ב 66 מיליון שקל.

 

באפריקה הסבירו כי מדובר בהערכה ראשונית וכי ייתכן שהיקף הטעויות יהיה עמוק יותר. לצורך העניין מינתה אפריקה תעשיות בודק חיצוני שיבדוק את היקף הטעיות ויודיע בקרוב על גובה התיקון לאחור שתבצע החברה.

 

לפני שבוע וחצי פוטר מוטולה מתפקידו כמנכ"ל החברה, לאחר שלא הצליח לייצב את החברה ורשם הפסד של 61 מיליון שקל לשנת 2014. בהודעה שהוציאה אפריקה ישראל לאחר הפיטורים נכתב כי "בשים לב לתוצאותיה הכספיות של החברה לשנת 2014, הוחלט על סיום תפקידו של מוטולה בחברה".

 

ההפסד של אפריקה תעשיות נבע משני גורמים עיקריים: הראשון הוא הפחתת מוניטין בהיקף של 27 מיליון שקל בחברה הבת פקר פלדה, והשני הוא הפסד של 19.1 מיליון שקל שנבע מהתארכות תקופת ההרצה של המפעל של נגב קרמיקה בירוחם.

 

אבי מוטולה אבי מוטולה צילום: נמרוד גליקמן

 

מדובר במקרה השלישי של דיווחים כוזבים למשקיעים בתל אביב בשנה האחרונה, לאחר שדורי בניה מקבוצת גזית גלוב דיווחה בסוף שנת 2014 על טעיות מצטברות של 441 מיליון שקל בדוחותיה הכספיים - ובתחילת השנה טלדור דיווחה על סטייה של 49 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x