$
בורסת ת"א

"מוטולה ניפח את הכנסות ויה ארקדיה כדי להקטין ההפסד"

אפריקה ישראל בודקת חשד לאי־סדרים: כמה ימים לאחרי פיטוריו של מנכ"ל אפריקה תעשיות דיווחו חברי הנהלה כי אבי מוטולה הורה לבצע רישום כוזב לכאורה של הכנסות כפולות, באופן שהקטין ב־14 מיליון שקל את ההפסד ב־2014. אפריקה תחליט בתום בדיקה אם לפנות למשטרה

אורן פרוינד 08:1430.03.15

פרשת פיטוריו הדרמטיים של מנכ"ל אפריקה תעשיות אבי מוטולה לפני שבוע וחצי הולכת ומסתעפת. אתמול הודיעה החברה כי גילתה "אי־סדרים" של 14 מיליון שקל בהכרת ההכנסות והרווחים שלה ב־2014, באופן שהקטין את ההפסד של אפריקה תעשיות באותו היקף. ל"כלכליסט" נודע כי החברה חושדת ובודקת כי מי שעומד לכאורה מאחורי אי־הסדרים האלו הוא לא אחר מאשר המנכ"ל המפוטר. 

בשבוע שעבר הזמין מנכ"ל קבוצת אפריקה ישראל אברהם (נובו) נובוגרוצקי את מנכ"ל החברה־הבת (73%) אפריקה תעשיות והודיע לו על פיטוריו. זה קרה יום אחרי שאפריקה תעשיות, המפעילה את המותגים נגב קרמיקה, ויה ארקדיה וברזי גרוהה, דיווחה על הפסד צורם של 61 מיליון שקל ב־2014. מוטולה, שכיהן כמנכ"ל מיולי 2012 אחרי כהונה מוצלחת של חמש שנים כמנכ"ל נגב קרמיקה, עוד ניסה למזער נזקים והודיע עם פרסום הדו"חות כי יפחית ב־25% את שכר הבסיס שלו בחברה מ־1.6 מיליון שקל בשנה ל־1.2 מיליון שקל. ההודעה על הפחתה לא עזרה, מוטולה פוטר באופן מיידי ואת מקומו תפס באופן זמני נובוגרוצקי, שכבר כיהן בעבר כמנכ"ל החברה.

 

מה דעתך על מניית אפריקה תעשיות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

חרף הפיטורים בקבוצה שבשליטת לב לבייב שקלו להעסיק את מוטולה באחת החברות־הבנות, אולם כמה ימים לאחר מכן תמונה זו השתנתה. כמה עובדים בהנהלת אפריקה תעשיות פנו לנובוגרוצקי וטענו כי מוטולה ביצע ביודעין רישום כוזב לכאורה של חשבוניות כפולות בוויה ארקדיה שמשווקת כלי סניטציה וקרמיקה. לטענת עובדים אלה, מוטולה, לכאורה, הורה לעובדים בחברה להכיר בהכנסות פעמיים. פעם אחת כאשר העסקה נחתמה עוד בטרם הסחורה הועברה, ופעם שנייה כאשר הסחורה הועברה בפועל. ההכנסה שהוכרה לכאורה בפעם השנייה העלתה את הרווח לפני מס באותה מידה, שכן בפועל לא היתה עלות מכר.

 

"אי־סדרים אלה הובילו להכרה ביתר של הכנסות בהיקף מוערך של כ־14 מיליון שקל, וכפועל יוצא מכך, לקיטון בהפסד לפני מס של החברה בהיקף זהה", נאמר בהודעת החברה. אפריקה תעשיות רשמה ב־2014 הכנסות של 1.9 מיליארד שקל, כך שמדובר בשיעור זניח של 0.7% מהכנסות החברה. עם זאת, מכיוון שבהכרה בהכנסה בפעם השניה לא היו עלויות, היא הוכרה במלואה גם בשורה התחתונה וצמצמה את ההפסד של אפריקה־2014 בשיעור של 17.5%, ובמקום הפסד 79.8 מיליון שקל נרשם בדו"חות החברה הפסד של 65.8 מיליון שקל.

 

אפריקה ציינה כי בדיקת הפרשה רק החלה, מה שאומר שגובה ההפסד בפועל עשוי להיות גבוה יותר. אם חשדות אלה יתבררו כנכונים, תהיה זאת הפעם השנייה שהחברה ומנהליה, ובכלל זה מוטולה עצמו, מסתבכים עם החוק. בנובמבר 2013 הטילה רשות ניירות ערך קנס של 5 מיליון שקל על החברה וקנסות נוספים של מאות אלפי שקלים על נושאי משרה בכירים לאחר שקבעה כי ביצעו שימוש במידע פנים, הפרת דיווח והפרת הטעיה של רשות ני"ע.

 

הרשות טענה אז כי בעת שאפריקה תעשיות פרסמה הצעת רכש למניות נגב קרמיקה, היא ניהלה במקביל מו"מ לעסקה מהותית עם חברת אולימפיה. אף שהמו"מ הסתיים רק כמה חודשים לאחר הצעת הרכש, קבעה הרשות שאפריקה תעשיות, שנוהלה אז על ידי נובוגרוצקי, היתה צריכה לגלות לציבור על המו"מ. על מוטולה, שכיהן אז כמנכ"ל נגב קרמיקה, הוטל קנס של 150 אלף שקל, ואילו נובוגרוצקי נקנס בסכום של 400 אלף שקל.

 

באפריקה אומרים כי העובדים פחדו לדווח על החשדות בזמן אמת מחשש לאבד את מקום עבודתם. ל"כלכליסט" נודע כי החברה מחכה לסיום עבודתם של בודק פנימי ובודק חיצוני כדי להחליט אם להעביר את התיק למשטרה.

 

מרשות ניירות ערך נמסר בתגובה כי היא "איננה מתייחסת למידע ספציפי אלא דרך דיווחי החברות ככל שיש בכך צורך".

 

אבי מוטולה סירב להגיב לכתבה.

 

אבי מוטולה אבי מוטולה צילום: נמרוד גליקמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x