$
בורסת ת"א

אפריקה תעשיות חושדת: מוטולה ביצע פעולות לא חוקיות בכספי נגב קרמיקה

על פי דיווח שמוציאה הבוקר אפריקה תעשיות, המנכ"ל המפוטר נטל כספים שלא כדין מהחברה הבת נגב קרמיקה, לשימושיו האישיים, בסכום המוערך בכ-2 מיליון שקל - חלק מהסכום הושב לחברה. אפריקה תעשיות הקפיאה את כל זכויותיו של מוטולה עד לסיום הבדיקה - תבצע מחיקה של כ-50 מיליון שקל בדוחות

מיקי גרינפלד 11:3130.04.15

שלב חדש ודרמטי בסאגת הפיטורין של אבי מוטולה מתפקידו כמנכ"ל אפריקה תעשיות במרץ האחרון: החברה מדווחת הבוקר (ה') כי לאחר בדיקה מעמיקה מצד בודק חיצוני, עולה חשד לפעולות בלתי חוקיות שביצע מוטולה בחבר הבת נגב קרמיקה. פעולות אלה מתאורות בדיווח כ"נטילת כספים שלא כדין מחברות קבוצת נגב, ללא אישור וללא דיווח לגורמים המוסמכים ו/או שימוש שלא כדין בכספי חברות קבוצת נגב לשימושים אישיים, ללא אישור וללא דיווח לגורמים המוסמכים".  

החברה מדגישה כי על פי בדיקות שערכה, בניהולו של המבקר הפנימי ובסיוע משרד חקירות חיצוני, "נמצא כי יש ממש בחשדות אלו". לפי הדיווח, נמצאו ממצאים ביחס למשיכות אישיות בהיקף של כ- 2 מיליון שקל מצד המנכ"ל לשעבר, ולאחר תחילתם של תהליכי הבדיקה הוחזרו לנגב חלק מסכומים אלה.

  

מה דעתך על מניית אפריקה תעשיות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

המשמעות בפועל של הממצאים: דירקטוריון אפריקה תעשיות החליט לבטל את יתרת תקופת ההודעה המוקדמת של מוטולה ולהקפיא את כלל זכויותיו על פי תנאי העסקתו.הקפאה זו נוגעת בין השאר לקופות גמל, פיצויי פיטורין, קרן השתלמות, מענק הסתגלות, תכנית בונוס מיוחד ואופציות שלהם היה זכאי מוטולה. על פי הדיווח, ההקפאה תעמוד בעינה עד שיסיים הליך בירור החשדות המתוארים לעיל. 

 

כמו כן, לנוכח ממצאים המעידים על אפשרות ידיעתם או מעורבותם של מנהלים בכירים בנגב בפעולות האמורות, החליטה נגב לפתוח בהליכי שימוע למנהלים אלו לשם בחינתה של החלטה על הפסקת העסקתם.

 

אבי מוטולה אבי מוטולה צילום: עמית שעל

 

הפסדי נגב

אפריקה תעשיות מוסיפה ומדווחת היום כי חשפה שלאורך מספר שנים ועד תום שנת 2014 בוצע רישום מוקדם שלא כדין של הכנסות בין רבעונים, ורישום מוטעה של סעיפי הלקוחות הנכללים בדוחות הכספיים של חברות קבוצת נגב לשנים אלו, וכן נרשם גידול מלאכותי בסעיפי המלאי של חברות הבת. זאת, בנוסף לאי הסדרים שהתגלו ברישום ההכנסות של אחת מחברות קבוצת נגב ושכבר דווחו בעבר.

 

על פי ממצאי הבדיקות שנערכו עד למועד זה, הנהלת החברה מעריכה כי ההשפעה המצטברת של הליקויים לאורך התקופה המדוברת בדוחותיה הכספיים של החברה על ההון המיוחס לבעלי המניות צפויה להסתכם בהפחתה בהיקף של בין 49 מיליון שקל ל-59 מיליון שקל - הרבה מעבר למה שצפתה בהודעתה ממרץ, שם עמד ההפסד הצפוי על 14 מיליון שקל. הסכום הנוכחי לא הכללת להשלכות חשבונאיות נוספות שבחינתן טרם הושלמה ובהן השלכות מס.  

 

פיטורי מוטולה

סאגת פיטוריו של אבי מוטולה החלה כאמור באמצע חודש מרץ - אז הזמין מנכ"ל קבוצת אפריקה ישראל אברהם (נובו) נובוגרוצקי את מנכ"ל החברה־הבת (73%) אפריקה תעשיות והודיע לו על פיטוריו. השיחה התקיימה יום אחרי שאפריקה תעשיות, המפעילה את המותגים נגב קרמיקה, ויה ארקדיה וברזי גרוהה, דיווחה על הפסד צורם של 61 מיליון שקל ב־2014.  

 

מוטולה, שכיהן כמנכ"ל מיולי 2012 אחרי כהונה מוצלחת של חמש שנים כמנכ"ל נגב קרמיקה, עוד ניסה למזער נזקים והודיע עם פרסום הדו"חות כי יפחית ב־25% את שכר הבסיס שלו בחברה מ־1.6 מיליון שקל בשנה ל־1.2 מיליון שקל. ההודעה על הפחתה לא עזרה, מוטולה פוטר באופן מיידי ואת מקומו תפס באופן זמני נובוגרוצקי, שכבר כיהן בעבר כמנכ"ל החברה.

 

שבוע לאחר מכן הודיעה אפריקה תעשיות כי גילתה "אי־סדרים" של 14 מיליון שקל בהכרת ההכנסות והרווחים שלה ב־2014, באופן שהקטין את ההפסד של אפריקה תעשיות באותו היקף. החברה לא דיווחה אז כי היא חושדת שמי שעומד לכאורה מאחורי אי־הסדרים האלו הוא לא אחר מאשר המנכ"ל המפוטר.    

בטל שלח
    לכל התגובות
    x