$
בורסת ת"א

דורי בניה: הפסד של 284 מיליון שקל במחצית השנה הראשונה

החברה בניהולו של אסף מור מסבירה כיצד נוצרו סטיות של 441 מיליון שקל. הנתון המדאיג: לחברה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת של 176 מיליון שקל בינואר-יוני 2014

אורן פרוינד 09:5401.09.14

חודשיים לאחר שמונה למנכ"ל חדש-ישן של דורי בניה משלים הבוקר אסף מור את מהלך ניקוי האורוות שהחל עם כניסתו לתפקיד. הניקוי כלל כימות הסטיות באומדני העליות של החברה, תיקון לאחור של הדוחות (Restatement) עד הרבעון האחרון של 2012 ודיווח על תוצאותיה לרבעון השני של 2014 שכלל גם הוא סטיות באומדני העלויות בהיקף של 132 מיליון שקל.  

דורי בניה דיווחה כי היקף הסטייה המדויק באומדני העלויות שלה מסתכם בכ-441 מיליון שקל על פני תקופה של שנה וחצי לאחור עד הרבעון האחרון של 2012. רק כדי לסבר את האוזן, משנת 2007, אז החלה דורי בניה לדווח על תוצאותיה, הציגה החברה בדו"חותיה רווח נקי מצטבר של 139 מיליון שקל. לפיכך, הסטיות שהתגלו לאחרונה הן פי 3.1 מכל הרווח שדיווחה דורי בניה בשבע השנים האחרונות, והן מהוות 6.3% מסך כל ההכנסות שלה באותן שנים.

 

הסטייה האמורה גרמה להפסד המיוחס לבעלי המניות של דורי בניה בהיקף של 284 מיליון שקל בששת החודשים הראשונים של 2014 ולגרעון בהון העצמי בסך של 230 מיליון שקל וגרעון בהון חוזר בסך של כ- 78 מיליון שקל. הנתון המדאיג ביותר הוא שלחברה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת בסכום של 176 מיליון שקל בששת החודשים הראשונים של 2014.

 

 

תחלופת כח אדם גרמה לאובדן מידע

בדוחותיה הכספיים שפורסמו מתחילה ההנהלה של דורי בניה להסביר על קצה המזלג את הסיבות שגרמו לסטיות העצמות באומדני העלויות שלה. לדברי ההנהלה "השינויים באומדני הפרויקטים נובעים, בין היתר בעקבות התמשכות לוחות זמנים בפרויקטים, בין מסיבות התלויות בחברה ובין מסיבות התלויות במזמין ו/או בגורמים חיצוניים. כמו כן כשלים הנדסיים שגרמו לגידול בעלויות ביצוע הפרויקטים, קשיים תזרימיים אשר גרמו לדחיית תשלומים לקבלנים וספקים ואשר גרמו להאטה בקצב ביצוע הפרויקטים וצבירת הוצאות בניה ותקורה נוספות".

 

עוד ציינה ההנהלה כי "במהלך חיי כל פרויקט, הוצבו בפני מנהלי הפרויקטים יעדים לחיסכון בעלויות, אשר לא יושמו ועל כן הופחתו. כמו כן חולשות בניהול הבקרה התקציבית אשר מנעו חשיפת חריגות מהתקציב בזמן אמת וטיפול בהן לצד תחלופת כוח אדם ניהולי וביצועי בחברה אשר גרמה לאובדן מידע ופגיעה בתהליכי עבודה".

 

חוסר הסדר שמתארת ההנהלה החדשה של דורי בביצוע הפרויקטים שלה בא היטב לידי ביטוי בתוצאותיה לרבעון השני של 2014. החברה דיווחה הבוקר על ירידה של 40% בהכנסותיה לסכום של 252 מיליון שקל ועל הפסד של 167 מיליון שקל בשורה התחתונה.

 

דורי סגל וחיים כצמן דורי סגל וחיים כצמן

במרבית תקופת הדיווחים הכוזבים כיהן כמנכ"ל דורי בניה אריאל וילנסקי, מנהל הפעילות של החברה־האם קבוצת א.דורי בסלובקיה. לתפקיד מנכ"ל דורי בניה הוא קודם בחודש מרץ 2013. בתקופת כהונתו כמנכ"ל פספס וילנסקי באופן בלתי נתפס סטיות עצומות בהיקף 388 מיליון שקל באומדני העלויות של הפרויקטים שלו. כך למשל, בשנת 2013 רשמה דורי בניה תחת ניהולו רווח נקי של 17.4 מיליון שקל. בפועל היה עליה לדווח על הפסד נקי של 166 מיליון שקל.

 

כעת, לאחר שסיימה דורי בניה בכימות הסטיות ותיקון הדוחות לאחור עליה למצוא את האשמים לכך ולשכנע את המשקיעים בת"א כיצד היא מבטיחה שזה לא יקרה בשנית. אחרי קריסה של 75% במניה לשווי זעום של 35 מיליון שקל המשימה הזאת לא תהיה קלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x