$
בורסת ת"א

הפתעה דרמטית בדורי בניה: הבור תפח ל-445 מיליון שקל

לפני כחודש דיווחה דורי בניה כי הסטייה באומדני עלות הפרויקטים צפויה לעמוד בטווח של 350-250 מיליון שקל. בניגוד להצהרות המוקדמות, החברה תבצע תיקון לאחור של הדוחות עד לרבעון הרביעי של 2012

אורן פרוינד 09:5828.08.14

לאחר שדיווחה על סטייה מהותית בהיקף 250-350 מיליון שקל ברווחיה, מפתיעה הבוקר הנהלת דורי בניהמקבוצת גזית גלובומעדכנת כי הסטייה המדויקת היא לא פחות מ-445 מיליון שקל, מעבר לטווח העליון שסיפקה.

 

הבודק החיצוני שסיים את עבודתו לפני מספר ימים מעריך כי הסטייה אף עלויה להשתנות בשיעור של 5% כלפי מעלה או למטה. בניגוד להצהרותיה של הנהלת דורי בניה, החברה תבצע תיקון לאחור של הדוחות (RESTATMENT) שילך עד לדוחות הרבעון הרביעי של של 2012.

 

הבודק החיצוני שמינה המנכ"ל החדש של דורי בניה אסף מור, שהחל בהליך "ניקוי האורוות" לבדיקת היקף הטעיות לפני חודש ימים, מעריך כי הסטייה המהותית ביותר נעשתה ממש לאחרונה ברבעון השני של 2014 עם טעויות של לא פחות מ- 132 מיליון שקל. דורי צפויה לדווח בימים הקרובים על דוחותיה לרבעון השני ולהציג הפסד בסכום דומה.

 

תיקונים נוספים שיבוצעו לאחור: רבעון ראשון לשנת 2014 ירשם הפסד של 76 מיליון שקל, רבעון רביעי לשנת 2013 יירשם הפסד של 117 מיליון שקל, רבעון שלישי לשנת 2013 יירשם הפסד של 38 מיליון שקל, רבעון ראשון לשנת 2013 יירשם הפסד של 29 מיליון שקל וברבעון הרביעי לשנת 2012 יירשם הפסד של 53 מיליון שקל. בסך הכל יירשם הפסד של 445 מיליון שקל כאמור.

 

כתוצאה מהבור העצום שיווצר במאזנה של דורי בניה היא לא תעמוד באמות המידה הפיננסיות כלפי הבנקים הקשורים ביחס של הון למאזן. בדיוק מהסיבה הזאת הגיעה דורי בניה להבנות עם הבנקים לפני יומיים לגבי ויתור של התנאי הזה עד לסוף שנת 2014 ולהגדלת מסגרת האשראי בהיקף של עד 110 מיליון שקל כהלוואת גישור - עד אשר תזרים החברה הסבתא גזית גלוב סכום של 200 מיליון שקל שכבר הודיעה כי תעביר.

 

בסך הכל יוזרם לתוך שתי החברות דורי קבוצה(החברה האם שבשליטת גזית גלוב) ודורי בניה סכום עתק של 450 מיליון שקל האמורות לכסות על הבור שיווצר ויחזירו למעשה את החברות למצב הקיים לפני ניקוי האורוות.

 

מחזיקי האג"ח של דורי בניה בוחרים בנתיים שלא להעמיד את החוב לפירעון מיידי כשהם מסתמכים על חוזקה הפיננסי של גזית גלוב והרצון של כצמן וסגל לשמור על תדמית טובה מול שוק ההון הישראלי. עבור גזית גלוב, חברה בשווי של 7.8 מיליארד שקל עם הון עצמי של 22 מיליארד שקל, מדובר בצ'ק זניח.

 

דורי בניה הצליחה לכמת את היקף הטעיות ברווחיה אך עבודתה לא הושלמה. כעת עליה לבדוק מה הביא להיקף טעיות כה מביש ברווחיה ובמידת הצורך אף למצוא את האשמים לכך.

 

אסף מור המנכ"ל הנכנס של דורי בניה אסף מור המנכ"ל הנכנס של דורי בניה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x