$
בורסת ת"א

איל גבאי צפוי להמליץ: מחזיקי אג"ח אחזקות יקבלו השליטה בפתוח

המומחה להסדר החוב באי.די.בי יגיש הבוקר לביהמ"ש נייר עמדה שבו ימליץ כנראה כי מניות אי.די.בי פתוח יחולקו לבעלי אג"ח אחזקות

גולן חזני 09:0028.07.13

איל גבאי, המומחה מטעם בית המשפט בהסדר החוב של אי.די.בי, יגיש הבוקר לביהמ"ש את נייר העמדה שהכין לגבי המתווים השונים להסדר חוב שהגישו נציגויות האג"ח, הבנקים והחברה. ככל הנראה גבאי צפוי לתמוך במתווה שגיבשה ברגע האחרון נציגות האג"ח של אחזקות שלפיו מניות אי.די.בי פתוח יחולקו בעין למחזיקי האג"ח של אחזקות.  

תפנית זו חלה לאחר שגבאי ונציגות אי.די.בי אחזקות לא הצליחו לשכנע בימים האחרונים את נציגות האג"ח של פתוח להתגמש ולאפשר למחזיקי האג"ח של אחזקות לקבל אחוז גבוה יותר של מניות פתוח וכמו כן איגרות חוב לטווח קצר יותר במסגרת מתווה הנציגויות שגבאי טרח עליו. אולם לאור העובדה שהמחזיקים הפרטיים מתנגדים נחרצות למתווה הנציגויות ומהווים רוב של 80% ממחזיקי האג"ח של אחזקות, הרי שסיכויי המתווה קלושים, וגבאי ימליץ למחזיקים לתמוך במתווה ההשתלטות של מחזיקי האג"ח של אחזקות על אי.די.בי פתוח.

 

ככל הידוע, הן גבאי והן המשקיף חגי אולמן, לא מתלהבים מהמתווה להסדר שהציעו הבנקים, שבו מדובר על דחיה של שנה וחצי בתשלום החוב של אי.די.בי כלפיהם תמורת פיצוי שיקבלו בדמות אופציות על אי.די.בי. עם זאת, ההשפעה של גבאי על ההסדר הסופי מוגבלת. גבאי יכול להמליץ על מתווה ראוי בעיניו, אבל מי שיחליטו בסופו של דבר יהיו מחזיקי האג"ח בהצבעות שייערכו ב־11 וב־14 באוגוסט. חלק גדול ממחזיקי האג"ח, שאינם חייבים לקבל את המלצתו, סבור שגבאי נהג שלא כשורה כשבנה את מתווה הנציגויות שמקפח את אג"ח אחזקות ובכך פגע בנייטרליות שלו עצמו.

 

 

גבאי. פגע בניטרליות של עצמו גבאי. פגע בניטרליות של עצמו צילום: עמית שעל

 

אופציית אלשטיין לא מתה

בינתיים ממשיך נוחי דנקנר במאמצים לארגן ברגע האחרון משקיע חדש לאי.די.בי אחזקות, ועל פי ההערכות הוא מנהל מגעים מתקדמים מול משקיע כזה, אם כי עדיין לא התקבלה כל החלטה בנושא. במידה והמשקיע האמור ייסוג מכוונתו להשקיע באי.די.בי צפוי דנקנר לשוב לאדוארדו אלשטיין שנסוג ברגע האחרון מהההשקעה לאחר שדרישתו לקבל את השליטה באי.די.בי סורבה על ידי דנקנר.

 

דנקנר מצידו ינסה לסגור עם משקיע השבוע כדי להביא את ההצעה בפני המחזיקים. בכל מקרה נכון לעכשיו גבאי לא יתייחס למתווה שהציג דנקנר להסדר חוב, ככל הנראה מאחר שאין מאחוריו נכון לעכשיו גורם שמוכן להזרים את 500 מיליון השקלים לחברה. גבאי קיבל בימים האחרונים עדכונים מדנקנר על המגעים שהוא מקיים לצד כוונה לגייס משקיע כבר בימים הקרובים ועל המגעים שמנהלת אי.די.בי למכירת השליטה בכלל ביטוח.

ל"כלכליסט" נודע כי ראשי תנועת תמורות, ששואפים לייצג את כלל מחזיקי האג"ח הפרטיים של אי.די.בי אחזקות, נפגשו בשבוע שעבר עם נאמני אג"ח אחזקות ודנו איתם בנושא ניגודי העניינים בנציגות. חברי תמורות בראשות יואב להמן המפקח על הבנקים לשעבר, פרופ' יהודה כהנא, רו"ח אדיר ענבר, אלי רונן ואריה בן־דוד וכן טל כהן, דרשו בפגישה שבה נכח גם גבאי, את הדחת הנציגות הקיימת בשל ניגודי העניינים החמורים, בעיניהם, אקסלנס של יואב ערמוני, מנהל קופות הגמל של גילעד, ומינוי נציגות משלהם. נאמני האג"ח דחו בתוקף את דרישתם של חברי תמורות ושאלו אותם: איפה הייתם עד היום? בקרוב הנציגות כבר לא תהיה רלבנטית, ולא הגעתם לדבר עמנו לפני שרצתם לבתי המשפט ולתקשורת".

 

רוח גבית מהבנקים

בסופו של דבר מסתמנת אפשרות שהתנועה תצרף את להמן וענבר לנציגות, אולם זאת רק בתנאי שתמורות תוכל להצביע על העובדה שהיא מייצגת מחזיקי אג"ח בכ־140 מיליון ע.נ. הצטרפות אנשי תמורות לנציגות תיעשה במקביל להצטרפותו של אוהד אלוני כנציג נוסף של המחזיקים הפרטיים. קודם לפגישה זו עם הנציגות נפגשו אנשי תמורות עם נציגי הבנקים בהסדר החוב באי.די.בי פתוח, דוד אפרתי ושמואל גורטלר, וקיבלו מהם רוח גבית ונכונות לשיתוף פעולה בנושא.

 

החתימה על עסקת מכירת השליטה בכלל ביטוח לחברה התאילנדית־סינית CP GROUP, שנדחתה לאחר שהרוכשים שהות של ימים אחדים להסדרת נושאים טכניים הקשורים לרכישה, צפויה להיחתם השבוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x