סגור

טדי שגיא ישקיע 610 מיליון שקל באספן של רוני צארום

ירכוש בשלב ראשון 5% מהמניות בפרמיה של 38% מעל למחיר השוק. בעל השליטה באספן רוני צארום: הכנסת טדי שגיא כשותף – צעד לפני הנפקת הפעילות האירופאית בבורסה

טדי שגיא יהפוך לבעל מניות בחברת הנדל"ן המניב אספן, שבשליטת רוני צארום (45.21%) והצדדים יבצעו במשותף עסקאות ברומניה ובארץ, כך עולה ממזכר עקרונות לא מחייב שעליו חתמו הצדדים אתמול. קבוצת העסקים של טדי שגיא תשקיע באספן סכום כולל של 610 מיליון שקל, שמתחלק בשלוש עסקאות שונות: הקצאת מניות, עסקה בנכסים ברומניה ומכירה לאספן והחכרה של מרכז לוגיסטי בישראל.
הצעד הראשון כולל הקצאת מניות שתהפוך את טדי שגיא לבעל עניין באספן עם החזקה של 5% מהחברה. לשם כך תקצה אספן 3.35 מיליון מניות לשגיא במחיר של 12.1 שקל למניה, מחיר המגלם פרמיה של 38% למניות אספן. כתוצאה מההקצאה תוזרם לקופתה של אספן 40.5 מיליון שקל. מעבר לצארום ושגיא, בעלי המניות הנוכחיים באספן הם בעיקר הגופים המוסדיים: כלל ביטוח, מנורה והראל, המחזיקים בשיעורים שונים ב-24.1% מהון המניות של החברה. העסקה מגיעה לאחר שמנייתת אספן עלתה ב-25% מתחילת השנה כששווי השוק שלה עומד על 558.3 מיליון שקל הבוקר, טרם פתיחת המסחר.
השלב השני בעסקה, על פי מזכר העקרונות, כולל הכנסתו של שגיא כשותף של אספן בפעילות של אספן באירופה, דרך חברת הבת ההולנדית שלה אספן בי.וי. חברה זו יצרה הכנסות נטו משכירות (NOI) של 71 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של השנה ושיעור התפוסה בנכסיה עומד על 96%.
שגיא יקבל נתח של 24.99% בחברת הבת ההולנדית של אספן ואופציה לעלות בהחזקה ל-40% בתוך שנה וחצי. הגדלת ההחזקה של שגיא, קרי - מימוש האופציה, תהיה כנגד הזרמת תמורה במזומן לאספן בי.וי. על פי ההון הנוכחי מדובר על הזרמה של כ-180 מיליון שקל (כ-50 מיליון יורו) ובעת מימוש האופציה תשלם קבוצת שגיא פרמיה של 3 מיליון אירו לאספן גרופ.

2 צפייה בגלריה
רוני צארום יו"ר יוניסטרים
רוני צארום יו"ר יוניסטרים
רוני צארום
(צילום: אוראל כהן)
כנגד כניסתו של שגיא כשותף בחברת הבת ההולנדית, אספן תרכוש ממנו 2 נכסי נדלן נדל"ן ברומניה. שווי הנכסים הנרכשים מוערך ב-210 מיליון שקל. הם מניבים דמי שכירות שנתיים נטו בסך של כ-4.2 מיליון יורו. הצד השלישי בעסקה הוא עסקת רכישה והחכרה (sell and lease back), שבמהלכה מוכר שגיא לאספן מרכז לוגיסטי שלה בישראל תמורת 66.5 מיליון שקל.
הנכס שאותו רוכשת אספן יושכר לקבוצת שגיא כחלק מהעסקה ל-10 שנים עם אופציה להארכה לתקופה של 5 שנים נוספות, בהסכם שכירות מסוג טריפל-נט. בהסכמים כאלה מובטח לבעל הנכס (אספן) שהשוכר ידאג לרוב רובן של ההוצאות הקשורות בתחזוקה השוטפת של הנכס. שכר הדירה השנתי שתשלם קבוצת שגיא עבור הנכס יעמוד על 2.85 מיליון שקל. מדובר במבנה בגודל של 4,800 מ"ר שמשתרע על שטח של 12 דונם עם עוד 4 דונם של קרקע פרטית פנויה וחכורה עם זכויות עודפות שטרם נוצלו.
רוני צארום, בעל השליטה באספן גרופ, וגיא פרג, יו"ר הדירקטוריון מסרו כי כניסת קבוצת טדי שגיא כשותפה בחברת אספן BV, ושיתוף הפעולה בין הצדדים, יאיצו "את פיתוחה של אספן בי.וי, ויקרבו אותה למהלך של הנפקה בבורסה, שיציף ערך עבור בעלי מניותיה. במסגרת שיתוף הפעולה בין הצדדים, תשקיע קבוצת שגיא במניות אספן, ואנו רואים בכך הבעת אמון חשובה בפעילותה של אספן ובחזונה העסקי".
טדי שגיא: "אני שמח על שיתוף הפעולה עם קבוצת אספן, המחזיקה בכוח מקצועי וניהולי משמעותי. אני מאמין כי בכוחות משותפים נוכל להרחיב משמעותית את פעילות אספן BV במערב אירופה, שכבר היום מחזיקה בנכסים משמעותיים וטובים. בנוסף, המהלך יאפשר להרחיב את פעילות הנדל"ן שלנו באירופה".


2 צפייה בגלריה
טדי שגיא יוני 2019
טדי שגיא יוני 2019
טדי שגיא
(צילום: עמית שעל)